Jesteś tutaj
Strona główna > wydarzenia >

VI Podkarpacki Festiwal Twórczości Ludowej Nuta 2019

Nuta 2019 przechodzi już do historii.

 

Tak jak w poprzednich latach, w pierwszą niedzielę sierpnia, w Starej Kuźni w Jedliczu z inicjatywy Stowarzyszenia Kuźnia w Jedliczu, odbył się VI Podkarpacki Festiwal Twórczości Ludowej Nuta 2019. Nazwa wymyślona kiedyś trochę na wyrost, staje się coraz bardziej adekwatna. Z roku na rok występuje coraz więcej zespołów i kapel dla coraz liczniejszej publiczności.

Klimat festiwalu przybliża wiersz Pani Alfredy, który zamieszczamy poniżej:

Festiwal
Dzisiaj w starej kuźni
tańce i muzyka,
tu człowiek z człowiekiem
mile się spotyka.
Przybywają goście
z daleka i bliska,
w przyjaznym spotkaniu
ręka rękę ściska.
Ludowe zespoły,
chłopcy i dziewczęta,
radość błyszczy w oczach,
na ustach piosenka.
Fruwają spódniczki,
wstążki kolorowe,
czerwone korale,
wianki zdobią głowy.
Na placu – wystawy,
dzieła artystyczne,
rzeźby i obrazy,
prace ludzi liczne.
W tej twórczości ludu
mądrość jest zawarta,
czytajmy z tej księgi,
właśnie jest otwarta.
Niech piosenki festiwalu
proste i poczciwe
ucieszą dziś nasze serce
chociażby na chwilę.
I niech nas poniesie
klimat festiwalu,
byśmy czuli się jak goście
na królewskim balu.

 

Serdecznie dziękujemy za miłe słowa płynące z Łęk Dukielskich, które powtarzamy za ich portalem:

„4 sierpnia – zgodnie z zapowiedzią – „Łęczanie” gościli w kompleksie „Stara Kuźnia” w Jedliczu podczas VI Podkarpackiego Przeglądu Twórczości Ludowej. Wystąpiło 12 zespołów i kapel oraz soliści z terenu Podkarpacia. Przegląd zupełnie przypomina niegdysiejsze nasze Spotkania Folklorystyczne, jednak sceneria jest wybitnie „naturalnie folklorystyczna”. Także atmosfera wśród zespołów oraz w kontakcie z widownią tworzą niezapomniany klimat. O to z kolei zadbali gospodarze tego klimatycznego miejsca, którym należą się głębokie ukłony i podziękowania. Dopełnieniem występów zespołów były pokazy pracy rękodzielników i ludowych twórców.
Występ naszego zespołu miał miejsce na samym niemalże początku i zachwycił widzów żywiołowością, polotem i humorem, co przeniosło się na świetną atmosferę podczas występu, radosną zabawę i…konieczność bisowania. Należy także odnotować pierwsze solowe występy Eweliny, które wypadły całkiem profesjonalnie.
Dziękujemy po raz kolejny gospodarzom tego miejsca i „wpraszamy” się na kolejne spotkania z muzyką i folklorem w Starej Kuźni.”

      A na festiwalu kolejno występowali: Karolina Polak z Jasła, Duet: Dominika Syrek i Martyna Szot z zespołem, Michał Szmyd – akordeon, Zespół folklorystyczny ŁĘCZNIE z Łęk Dukielskich, Kazimierz Wiśniowski – harmonijkarz ze Strzyżowa, Zespół ROPIOKI z Bóbrki, Kapela ludowa RYMANOWIANIE, Zespół JARZĘBINA z Piotrówki, Zbigniew Mięsowicz – harmonijkarz z Węglówki, Zespół MAGNOLIA z Podniebyla, Zespół POTAKOWIANKI z Potakówki, Zespół KAMRATKI z Krosna, Zespół DWORZANIE z Łubna Szlacheckiego, Kapela JODŁOWIANIE z Jodłowej, Kapela ludowa PIASTY z Miejsca Piastowego, Kapela ludowa TARNOWCOKI z Tarnowca, przy której potańcówka na klepisku stała się faktem.
Rzeźbiarze: Jan Gajda z Chlebnej, Jan Stachyrak z Korczyny, Adam Rąpała z Jasła, Dominik Zbaraż z Jasła, Robert Mróz z Długiego zapełnili plac swoimi dziełami z drewna, a Alina Peszko z Długiego, Alicja Antonik z Jasła, Stanisława i Stanisław Siuciak z Potakówki, Teresa Macek z Tarnowca wystawili na oryginalnych wozach swoje prace rękodzielnicze.
Całość zgrabnie poprowadził Wojciech Tomkiewicz.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim artystom za wspaniałe występy,  gościom festiwalowym za liczne przybycie i wspaniałą zabawę, a naszym sponsorom i pomocnikom składamy Wielkie Bóg zapłać!
Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się jeszcze w liczniejszym gronie.

One thought on “VI Podkarpacki Festiwal Twórczości Ludowej Nuta 2019

Comments are closed.

Top