Jesteś tutaj
Strona główna > ludzie >

BLASK SŁOWA- X ALMANACH STOWARZYSZENIA LITERACKIGO NAUCZYCIELI Z KROSNA

„Słowo może być dobre lub złe, nieść w sobie różne emocje- radość, smutek, żal, pragnienie, tęsknotę. Wypowiedziane – ustne czy pisemne – może zabijać jak nożem, co wyśpiewał Czesław Niemen w swej piosence Dziwny jest ten świat. Słowo łączone z innymi tworzyć może w poezji metafory czy inne środki artystyczne, które uwypuklają myśli, uczucia, obrazy tworzone przez artystę w poezji. Dzięki słowu napisanemu artysta nie umiera, pozostaje w swym utworze na stałe, a dusza jego jest jeszcze bardziej rozświetlona” – o mocy słowa poetyckiego mówi Pani Krystyna Kulman, otwierając X ALMANACH Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli z Krosna w Starej Kuźni w Jedliczu zatytułowany „Blask słowa”. W świat metafor i porównań wprowadzili nas zupełnie odrywając od problemów dnia codziennego poeci Krystyna Kulman, Ewa Zajdel oraz Krzysztof Graboń członkowie Stowarzyszenia.

Popołudnie z poezją w Starej Kuźni dopełniły recytacje jeszcze dwóch poetek niezrzeszonych,  Alfredy Jarek Dudy oraz Weroniki Bukowskiej. Szczególnie chcemy zwrócić uwagę na młodziutką Weronikę i jej debiutancki tomik „Momenty”. W nim poszukuje siebie w poezji, w słowach wpisanych w metaforę ciszy, naturę i egzystencjalnych refleksji – momentów pozornie ulotnych, ale ważnych.
W nim również poszukuje własnej, osobliwej relacji ze światem, o którym młoda autorka pisze już dojrzale, w tonacji pastelowych emocji i dyskretnych niedomówień. Wiersze te to myśli, że obecność człowieka w świecie i świata w człowieku jest autentyczna i intensywna – powtarzamy za dr Zofią Bartecką-Prorok. A w druku jest już kolejna książka, zbiór opowiadań „Trzeba marzyć”.

Czas upłynął nam niespodziewanie szybko, a podróżowanie po krainie poezji pozwoliło nam chociaż na chwile wznieść się ponad codzienność.

Wszystkim twórcom prezentowanych utworów gratulujemy autentycznego blasku słowa oraz życzymy dalszych sukcesów poetyckich i literackich.

Zapraszamy do wideo relacji poniżej.

 

Top