Jesteś tutaj
Strona główna > wideo >

Wystawa „Retrospekcje” w BWA w Krośnie – sentymentalna podróż w czasie

14. 12. 2018 r . w krośnieńskim Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż  wystawy Retrospekcje. Swoje prace wystawili pedagodzy i absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego z Miejsca Piastowego. Było tłoczno. Tak się złożyło, że wystawa ta była ostatnią wystawą opracowywaną przez odchodzącą dyrektor BWA Marię Jurkowską, a pierwszą, w której uczestniczyła obecna dyrektor Ewelina Jurasz. Nie zabrakło podziękowań, gratulacji, wzruszeń, uśmiechów i pamiątkowych zdjęć.

Marek Burdzy wprowadził wszystkich zebranych w klimat, w którym starsi i młodzi, pedagodzy i uczniowie, poczuli się jak w jednej artystycznej rodzinie. Zbigniew Gleń Dyrektor Liceum Plastycznego w Krośnie wzruszył wszystkich nostalgiczną podróżą w czasie, kiedy PLSP w Miejscu Piastowym, chociaż posiadało spartańskie warunki bytowe, było kuźnią, w której młodzież zahartowana potrzebą realizacji swoich marzeń i celów, wyfruwała w świat dobrze do tego przygotowana..

Witold Śliwiński, jeden z pierwszych absolwentów PLSP z Miejsca Piastowego, inicjator wystawy, po krótkim słowie wstępnym, zaprosił wszystkich zgromadzonych do jej zwiedzania. W dwóch salach ekspozycyjnych można zobaczyć dzieła m.in:  Zdzisława Gila,Romana Górki, Pawła Leszegi, Kazimierza Łacha, Stanisławy Olszańskiej-Marszałek, Mirosława Szudego, Piotra Wójtowicza, Pawła Armaty, Marka Cymermana, Jolanty Dziok, Janusza Golenia, Macieja Gryglaszewskiego, Doroty Jajko-Sankowskiej, Jarosława Jakubczyka, Barbary Kasprzyckiej-Łosiak, Bogdana Klechowskiego, Ireneusza Kopacza, Beaty Krawczyk, Mariana Waldemara Kuczmy, Agaty Łach, Marleny Makiel-Hędrzak, Mateusza Maraja, Agnieszki Markowicz, Tomasza Olbrota, Anastazji Panek-Tobin, Joanny Pawłowskij, Macieja Pęcaka, Mirosława Rymara, Witolda Śliwińskiego, Krzysztofa Śliwki, Lidii Stec, Grzegorza Tomkiewicza, Bożeny Wojtoń, Dariusza Woźniaka,  Haliny Zajdel oraz prace Tych, którzy już od nas odeszli, śp.Bogdana Biernata i śp.Władysława Kandefera.

Rozpoczęte rozmowy, wspomnienia i opowieści przy oglądanych dziełach, przeniosły się do pobliskiego lokalu, gdzie przy gorącej herbatce i kawie trwały jakby czas się na kilka godzin zatrzymał.

Gratulujemy pomysłu inicjatorom wystawy, nowej Pani Dyrektor BWA życzymy wytrwałości i samych mądrych decyzji w prowadzeniu Biura, a wszystkim artystom biorącym udział w tym wydarzeniu, niekończącej się przygody ze sztuką.

Zachęcamy do obejrzenia filmików z wydarzenia. Pierwsza wideo relacja to telegraficzny skrót.  Drugi, znacznie dłuższy materiał rozbudowany jest o wywiady:

 

 

 

 

 

Top