Jesteś tutaj
Strona główna > historia >

Największy arsenał z podkarpackich pól bitewnych

Podkarpacką ziemię w okresie obydwu wojen światowych zamieniono w strefę gigantycznych zmagań militarnych. Po tamtych czasach pozostały tylko wspomnienia osób, których jest coraz mniej wśród żywych, różne publikacje oraz niemi świadkowie – dowody z pól bitewnych, pozostawione w różnych miejscach, gdzie czas i przyroda zaciera po nich ostatnie ślady.

Dla trojga ludzi, Doroty i Piotra Kiełtyków oraz Lesława Wilka, zbieranie i gromadzenie przedmiotów związanych z tamtymi wydarzeniami stało się z czasem ich pasją. Ta pasja indywidualna, przerodziła się w chęć opowiedzenia i pokazania tej historii innym. Ażeby to zrealizować musiało powstać Prywatne Muzeum Podkarpackich Pół Bitewnych. Droga powstania muzeum była długa i okupiona olbrzymią pracą oraz szeregiem wyrzeczeń. Efekt końcowy, który obecnie podziwiamy stanowi niewątpliwie perłę prywatnego muzealnictwa na krośnieńskiej ziemi.

Ta placówka spełnia bardzo ważną funkcję wychowawczo-dydaktyczna, która dzięki pasji właścicieli pomaga w zrozumieniu historii Podkarpacia w okresie 1914-1945. Jest również swoistym pomnikiem, który upamiętnia wszystkich poległych tu żołnierzy, którzy na teren Podkarpacia trafili nie z własnej woli.

A nam współczesnym przypomina, że wartości wyznawane przez naszych ojców, zawarte w słowach Bóg, Honor i Ojczyzna są uniwersalne i wciąż aktualne.

 

Top