Jesteś tutaj
Strona główna > ludzie >

Ostatni zdun Podkarpacia

Kolejny, nieprzeciętny człowiek – pasjonat życia, do którego dotarliśmy z kamerą, to Zdzisław Wójcik. Sam mówi o sobie, że jest ostatnim zdunem na Podkarpaciu (rzemieślnikiem stawiającym i konserwującym piece kaflowe). Już na wstępie uwagę naszą przykuł szyld przy domostwie, „Zduństwo”. Nazwa używana chyba tylko przez gospodarza, okazało się, że przechodząca z dziada pradziada i na Nim mająca chyba swój koniec, bo już syn to budowniczy kominków i pieców nowej generacji. Sam gospodarz, barczysty mężczyzna, wyglądający, że z niejednego pieca chleb jadł, zrobił na nas wrażenie niezwykle żywotnego i zadowolonego człowieka. Jak się później okazało przyczyna tego zadowolenia płynęła z faktu, że w ciągu całego swojego żywota, od najmłodszych lat miał pracę, pieniądze i przede wszystkim żywy kontakt z różnymi ludźmi. Czuł się potrzebny, a zarazem spełniony, że może robić to co lubi i jeszcze mieć za to płacone. Do dziś dnia jest wdzięczny swojemu ojcu, „że go tak pokierował i niczego nie żałuje” – po długiej opowieści o różnych kolejach swojego życia i życia swojego ojca, konstatuje Pan Zdzisław.

 

32 thoughts on “Ostatni zdun Podkarpacia

 1. Pozdrawiam Pana Zdzisława. Ponad 20 lat temu budował mi piec. Do dziś super funkcjonuje.

 2. Może ta kadencja będzie lepsza bo ostatnia to marazm i hibernacji. Marniutka. Żłobek DDOM i parę spraw sądowych. A i ścieżka rowerowa i sala w Moderowce. Parę dróg i rezygnacja z nowoczesnych autobusów.

  1. Ja tam żadnego kolejnego nie widzę. Same zdarte płyty. Kolejny dopiero nadejdzie…

    1. Może być i młodzież byle tylko nie związana z żadnym betonem partyjnym, typu PiS, PO czy inne twory. Dlatego mam nadzieję, żadnego przyszłego burmistrza na tej sesji nie widać.

 3. Ten uśmiech…przypomina mi się Kathy Bates w filmie „Misery” na podstawie Kinga. Ten sam poziom czułości, ta sama troskliwość, taka sama psychopatka.

 4. Padły zapowiedzi inwestycji. Dom opieki, most na Jasiołce, przebudowa rynku. To spore tematy, ale mam nadzieję, że zostaną zrealizowane…

  1. To przynajmniej tematy na trzy kolejne sądowe batalie:) Bo co z tymi, które się toczą lub zostały przewalone?

  2. To co wymieniasz w innych gminach robią w rok a gdzie pozostałe 4 lata? To tylko 3 inwestycje na 5 lat?

 5. W zimie raczej czeka nas zastój, ale ciekaw jestem na jakim etapie są przygotowania do remontu rynku? Obecny zagajnik jest nieporozumieniem. Te chaszcze należy bezwzględnie przerzedzić, a w ich miejsce zasadzić szlachetne drzewa. Bo oby nie było ze skrajności w skrajność i w miejsce rynku zafundują nam betonową pustynię z roślinkami w doniczkach. To bardzo odpowiedzialne zadanie i kwestia projektu jest kluczowa. Jak zrobi to jakiś miernota to będzie bardzo źle. Chociaż podobno projekt już istnieje?!

  1. A to dlaczego nie jest upubliczniony? ? Ja słyszałem że na pewno mają kosztem tego placu powiększyć zatokę autobusowa. Miała być fontanna i jakoś cicho.

   1. Jak radna Marć wniesie …o zdjęcie monitoringu z centralnej „zalesionej części miasta” „gdyż tam sikają” to i fontanna wróci …na swoje tory.
    Jakie biedne i bez przyszłości to miasteczko. Bulwar zachodzącego słońca z postacią z proporcjami …karykatury. Nic nie zrobi. Nic dobrego dla ludzi. Wyraźnie powiedziała w ślubowaniu, że będzie służyć prawu! O ludziach nie myśli. Niepełniona prawniczyna nie wie co to człowiek. Z równie prawniczego punktu widzenia …makulatura. Zero wiedzy świeżej. Nie ma szans żeby mogła utrzymać stołek przez aż 5 lat. A prawdziwi prawnicy już się panią jolancią osłabili.

     1. Obecny jedlicki samorząd, polityka to paszkwil. Poczekajmy. Zobaczymy co tym „swoim ludziom” naobiecywała i czy ich w ch…ja nie zrobi tak jak nas wszystkich dalej co do zasady zwanych niewiernymi. jedyne pewne: w US dziękują Bogu, że cyt. „małpa została w terenie”.

 6. Wierzę że radna Ginalska zmobilizuje radnych do zakupu monitoringu powietrza

  1. No chyba żartujesz? Jolka wyraźnie powiedziała kiedyś w mojej obecności, że „nie ma sensu wydawać pieniędzy na coś, co pokaże to o czym wszyscy wiedzą (smród i stężenie) a i tak, nie ma to przełożenia na działania (oczywiście) prawne. Gdyż Jedlicze są już jedną, wielką kancelarią…

    1. Jednak są. Uwierz. Miasto Jedlicze „jest”, ale Jedlicze są kancelarią. Jak zacznę podkreślać błędy językowe na stronie gminy (pewnie też powinno być z „dużej”) to wam kopary opadną.

 7. ukraynska słoma z walonek wdrapała się na stołek- a wy jedliczanie jak leszcze będziecie prowincja zapyziałą forever…

  1. Mnie okłamała twierdząc, że tata pięknie tańczył w zespole. I on i jego partnerka, równie nieletnia…taką nam Jolandę spłodzili.

    1. Od Jolki. I że brat ….zły w Holandii. Toć to wasza burmistrz. sami wiecie. Znacie

 8. Jolanta ślubując powiedziała że …Obejmując urząd burmistrza Gminy , uroczyście ślubuję, że……..
  Nie powiedziała jakiej gminy. Kto jej podsunął ten tekst ?

 9. Czy przypadek radnego Kałuży nie przypomina nam czegoś z własnego podwórka ?
  To temat na niedzielne przemyślenia.

Comments are closed.

Top