Jesteś tutaj
Strona główna > inne >

Krośnianie pokochali nowe, ekologiczne MKS-y

Projekt „Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

Krośnianie pokochali nowe, ekologiczne MKS-y

Początkiem października 13 nowoczesnych autobusów hybrydowych wyjechało na ulice Krosna i sąsiednich miejscowości. Wszystko to za sprawą wspólnego projektu pt. „Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno” realizowanego przez Miasto Krosno wraz z Gminami: Chorkówka, Korczyna, Miejsce Piastowe, Wojaszówka i Krościenko Wyżne. Mieszkańcy nie kryją zadowolenia i nie szczędzą pochwał nowym pojazdom.

„Jestem pod wrażeniem. Nowe autobusy mają dużo więcej przestrzeni, łatwo do nich wsiąść, a siedzenia są bardzo wygodne” – chwali 70-letnia pani Krystyna, mieszkanka Krosna. Jak dodaje, bardzo ceni sobie także elektroniczne tablice, które prezentują przebieg linii i głośne komunikaty głosowe, które informują o kolejnych przystankach. „Wcześniej jeździłam głównie taksówkami, a mój mąż, który porusza się na wózku nie korzystał z komunikacji miejskiej w ogóle. Teraz dzięki niskiej podłodze oraz specjalnie wydzielonym miejscom dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, oboje korzystamy z MKS-ów” – mówi pani Zofia. O ocenę pojazdów zapytaliśmy również licealistów z Krosna i okolic. Oni jako główne atuty nowych MKS-ów wymienili m.in: porty USB, które umożliwiają doładowanie telefonu, a także mobilną aplikację my Bus online. Aplikacja została przygotowana z myślą o użytkownikach transportu miejskiego zarówno tych, którzy podróżują codziennie jak i okazjonalnych pasażerów. Oprócz tradycyjnego rozkładu jazdy, czyli tzw. tabliczki przystankowej, aplikacja wyświetla informacje na temat najbliższych odjazdów. Informacje gromadzone są na podstawie danych uzyskanych ze śledzenia autobusów miejskich przez system GPS. Pod Starostwem Powiatowym koło godziny 15 widzimy zbierających się urzędników, którzy czekają tam na autobus. Korzystamy z okazji, by zapytać ich o to, jak oceniają nowe MKS-y. Wszyscy zgodnie jako najważniejszą cechę wymieniają ich niskoemisyjność. „Cieszę się, że miasto dokonało tak mądrego zakupu. Ekologia jest bardzo ważna dla Krośnian. Polska od lat zmaga się z problemem smogu, a w Krośnie bardzo szybko znaleziono dobre rozwiązanie. Ja sam przesiadłem się z samochodu do autobusu” – mówi Robert. Pojazdy charakteryzują się przede wszystkim niższą emisją szkodliwych substancji oraz niższą emisją hałasu zwłaszcza na przystankach i w miejscach gdzie autobus włącza się do ruchu. Projekt nie skupia się jednak wyłącznie na ekologicznych pojazdach. Zmodernizowana zostanie także infrastruktura przystankowa oraz zbudowany zostanie nowoczesny peron na dworcu autobusowym w Krośnie.

Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego poprzez rozwój i integrację systemów publicznego transportu zbiorowego.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

35 thoughts on “Krośnianie pokochali nowe, ekologiczne MKS-y

 1. No ale co by nie mówić to do Jedlicza póki co docierają nowe autobusy. Ciekaw jestem jak to się ma do wcześniejszych ustaleń?!

 2. A sprawa przystanków ? Tam sa super nowoczesne przystanki z WiFi, szybkimi ładowarkami , pokryte fotowoltaiką a u nas co ? Zwykła konstrukcja. Gminy odjeżdżają od nas w szybkim tempie.

 3. Oj surowa pizza z nieświeżym Arbuzem szkodzi, ja z takimi busikami codziennie w Jedliczu się mijam .

 4. Koło Biedronki jest nowa pizzeria. Pizza bez zakalca, smaczna, zero alkoholu, można iść z dziećmi – klasa, nie to co speluna przy stadionie.

 5. Zgadzam się z tobą w 100% – raz zamówiłem z nieświeżej kuźni i biedra ma o niebo lepszą ofertę.

  1. Chyba duzo pijesz. Ja akurat byłem w kuźni na pizze i musze ci powiedzieć że jestem bardzo zadowolony. Nie z jednego pieca jadłem to mam porównanie.

 6. No cóż niektórzy jedzą z talerza nożem i widelcem inni z pieca wygrzebują gołymi rękami. Ja tam z pieca nie jem bo popiół mi nie smakuje.

  1. Wniosek taki że nie wiesz o czym jedliczanin pisze. Tylko bar mleczny ci pozostaje. albo budka na dworcu

 7. Źle nie wróżę, ale burmistrzyni źle wygląda. I w tym podkasanym podkoszulku:)) Co to się porobiło? na banerach taka la la la lalunia, la la la laleczka a tu jakby raka planowała udawać? Coraz słabsze te outfity …

   1. Skoro małpuje wszystko co się da. Poczekajmy…już jej ramię drętwiało…i to w newralgicznych momentach. To może być .udawany rak barku. Uszanujmy to.

  1. Pierdoły piszecie P. JOLANTA to fajna i szykowne babka, a wy stare pierdziele nie dorastacie jej do pięt.

   1. Che che che ale teraz walnełaś. Jak ktoś kto ma kolo 30 to stary pierdziel to gratuluję wyczucia.

     1. Karolciu myślę że nie masz racji. Mlokosy bawią się internetem a ty się podniecasz . Nie wszyscy myślą tak jak ty.

     2. Rozumiem, że każdy ma swoje zdanie na dany temat. Żadna nowość. A poza tym mam zdecydowanie lepsze powody do podniet niż komentarze na org-u. Pozdro

 8. Od 16 listopada żyć będziemy w 13 dzielnicy. Będziemy utrzymywać na powierzchni ambicje nijakich ludzi. Od 16 listopada Jedlicze są po 5-letnim zaborem. Wytrzymajmy i nigdy, nigdy już nie dajmy się oszukać.

  1. To się wynieść z Jedlicza skoro tak Ci nic nie pasuje. Płakał nikt nie będzie jednego d… mniej. Ostatnio pokazali Wam wyborcy gdzie jest Wasze miejsce w szeregu. Wlacz myślenie to nie boli.

   1. Ja rzadko obrzucam inwektywami, ale ku…wa jak czytam te gówniarskie, w styli J24, dosrywki, to mam ochotę napluć w pysk. Miejsce w szeregu to tacy jak ty szwancu niebawem zobaczą. Tyle w temacie. Zobaczymy co wybrańcy zrobią dla swojego elektoratu. Zobaczymy.

 9. w Krośnie wkrótce głosowanie nad budżetem obywatelskim. Tam prezydent daje mieszkańcom możliwość zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego. w Jedliczu nie bo burmistrz wszystko siama.

 10. niestety jedlicze zmierza szybko do poziomu wiochy pod przywództwem chłopki z genami zza wschodniej granicy udającej cywilizowaną – słabe i kapuściane jak pierogi grubaśnych babonów z KGW- ja jestem na szczęście ..far away

 11. Jeden z krośnieńskich portali pisze :” Koszt zadania wyniósł 854 316 zł, przy dofinansowaniu gminy Jedlicze w wysokości 130 tys. zł. Dodatkowo Powiatowy Zarząd Dróg w Krośnie wykonał nawierzchnię na dalszym odcinku tej drogi na długości 200 mb. Wartość inwestycji realizowanej przez PZD wyniosła 121 176 zł z czego gmina Jedlicze dołożyła 60 tys. zł.”.
  Co o tym myślicie ?

  1. No co tu myśleć? Gmina do pierwszego remontu dołożyła tyle samo co wydała na Dni Jedlicza w 2018 roku, a na drugi dokładnie tyle co występ nacjonalistów ukraińskich z „Enej” w roku 2017. Sumując zaś te dwie kwoty otrzymamy koszt całkowity180 tys. czyli …koszt remontu schodów do szkoły. Podobnych porównań inwestycyjnych mamy wiele. Puenta? Powiat zrobił drogę, gmina się chwali.

 12. Tutaj też ciekawa zagadka, jaka to kwota?
  https://jedlicze.bip.gov.pl/uchwaly-2018-r/uchwala-nr-lxiii-477-2018-rady-miejskiej-w-jedliczu-z-dnia-17-pazdziernika-2018-r.html,
  UCHWAŁA NR LXIII/477/2018
  RADY MIEJSKIEJ W JEDLICZU
  z dnia 17 października 2018 r.
  w sprawie: udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Krośnieńskiego na realizację zadania własnego
  Powiatu Krośnieńskiego polegającego na przebudowie chodnika w ciągu drogi powiatowej nr P1847R w m.
  Jedlicze
  Na podstawie art.10 ust.2 i art. 18 ust. 1 i 2 pkt 9 lit. e, pkt 12 i 15) ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie
  gminnym (Dz. U. 2018 r. poz. 994 z późn. zm.) oraz art. 216 ust.2 pkt 5 i art. 220 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia
  27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. 2017 r. poz. 2077 z późn. zm.),
  Rada Miejska w Jedliczu uchwala, co następuje:
  § 1. Wyraża się zgodę na udzielenie w 2018 roku pomocy finansowej z budżetu Gminy Jedlicze
  w wysokości 111.200,00 zł (słownie: sto tysięcy jedenaście tysięcy złotych 00/100) na realizację zadania własnego
  Powiatu Krośnieńskiego polegającego na przebudowie chodnika w ciągu drogi powiatowej nr P1847R w m.
  Jedlicze.

Comments are closed.

Top