Jesteś tutaj
Strona główna > edukacja

XXIV EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI WSPÓŁCZESNEJ

„…..słowu potrzeba echa by zaistniało….” (Bronisława Betlej)

30 października br. w budynku Szkoły Ludowej w Żarnowcu odbyła się I część  XXIV EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI WSPÓŁCZESNEJ autorstwa Bronisławy Betlej. W eliminacjach uczestniczyły uczennice i uczniowie z 13 Szkół Podstawowych tj. z Odrzykonia, Posady Górnej, Przybówki, Jedlicza, Korczyny, Zalesia, Targowisk, Krosna nr 10 , Krosna nr 14, Tarnowca, Krościenka Wyżnego, Rymanowa i  Opacia.

Najstarsza grupa uczestników wykazała się kunsztem recytacji. Laureatami zostali: I m-ce  Sandra Wachowicz, II m-ce Izabela Borek, III m-ce Joanna Harmata.
Wyróżnienie otrzymali: Michalina Kmonk, Alicja Sajdak, Wiktoria Rusin, Kinga Janas, Dagmara Wiśniewska, Dominik Jaśkiewicz, Anna Winiarska, Karolina Jaworska, Wojciech Zarudzki, Zuzanna Kalicińska.

31 października br. odbyła się II część eliminacji. Oto krótka relacja z niej.

Sala lekcyjna w Szkole Ludowej w Żarnowcu. Na korytarzu tu i ówdzie młodzież szkół średnich przechadza się w skupieniu i oczekiwaniu na rozpoczęcie XXIV Konkursu Recytatorskiego Poezji Współczesnej. W imieniu organizatorów , Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu Zofia Kędzierska wita uczestników dziękując im za przybycie na eliminacje, podjęcie trudu zmierzenia się z niełatwym poetyckim słowem. Uczestniczą uczennice i uczniowie z następujących szkół:  II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, IV Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie i Liceum Plastycznego w Krośnie.

Przez dwadzieścia dwa lata poetka przysłuchiwała się interpretacji swoich wierszy. Od dwóch lat jej nie ma, ale daje się odczuć, poprzez słowa, jej obecność. W spotkaniu uczestniczy córka Bronisławy Betlej –pani  Elżbieta Betlej.

Pani Elżbieta odczytuje wiersz napisany przez Mamę w szpitalu, na kilka dni przed śmiercią (luty 2017)

***
„Wielka jest księga historii
i nie masz mędrca- nie masz rozumu
by poznał do końca-
ogień czyni gorącość nie do ogarnięcia
aż spali-
co było życiem – stanie się śmiercią-
jest we mnie ta granica przekroczenia
lękiem i ciekawością …

Mówią, że stara-
ani nie widzą ile we mnie
śnieżnej zamieci-
gwiezdnych pragnień-
białego szaleństwa…..”

Wspomina jak ważne były dla Mamy spotkania z młodzieżą, którą bardzo kochała i mówiła: „nie masz pojęcia jak było pięknie, warto żyć dla takich chwil- a ta młodzież -… jak pięknie recytuje moje wiersze … tego nie da się zapomnieć …to trzeba widzieć i przeżyć”.

Rozpoczyna się recytacja. Podczas wystąpień uczestników odczuwa się głębię  myśli zawartych w słowach. Barwa głosu, ton, mimika występujących wskazuje na utożsamianie się z wypowiadanymi słowami.  Wybór  tematyki wierszy jest szeroki,  od filozoficznych pytań o życiu, pragnieniu miłości, przyjaźni, zachwytu przyrodą, po cierpienie i czas starości.

Zadaję pytanie: Co było powodem uczestniczenia w konkursie i czym kierowała się młodzież przy wyborze wiersza?

W rozmowie uczestniczą: Aleksandra Cieślik nr IV LO w Jaśle, Angelika Żychowska, Aleksandra Kurek, Wiktoria Breś i Julia Baran z II LO w Krośnie. Padają ciekawe, głębokie przemyślenia.

Uczestniczą kolejny raz, bo konkursowi towarzyszy wspaniała atmosfera. Miały okazję spotkać i rozmawiać z poetką, słuchać jej wspomnień i życiowych rad. Chociaż poetki  już nie ma atmosfera się nie zmieniła, wciąż czują jej obecność. Na twarzach ukazują się łzy wzruszenia. Innym powodem jest to, że wybierając wiersze utożsamiają się ze słowami poetki, dostrzegają wokół siebie problemy opisane w strofach. Słowa z wiersza „uśmiechaj się”  stosują od dawna w swoim życiu. Podziwiają  bogactwo przekazanych myśli w kilku trafnych słowach.

Jurorzy: Krystyna Nakonieczny, Katarzyna Kubal, Zofia Kędzierska i Elżbieta Betlej robią przerwę podczas przesłuchań, aby wstępnie wytypować  najlepsze recytacje, ponieważ wszystkie są na wysokim poziomie artystycznym. Zofia Kędzierska podsumowuje recytacje tymi słowami: „…wszyscy byliście rewelacyjni, przekazaliście ogrom emocji, włożyliście w recytacje pełnię swoich uczuć…. Dziękujemy Wam za to”.

Laureatami zostali: I m-ce Aleksandra Cieślik, II m-ce Magdalena Gradowicz, III m-ce Miłosz Tomkowicz. Wyróżnienie otrzymali: Nicol Ligęza, Angelika Żychowska, Paulina Kuczma, Tatiana Rusnok, Natalia Szelc, Aleksandra Kurek, Sara Sabat.

Wszyscy otrzymują z rąk pani burmistrz Gminy Jedlicze Jolanty Urbanik  szklane wazoniki i dyplomy. Pani Elżbieta wręcza tomiki poezji i zwraca się do uczestników tymi słowami:

„ Za tę miłość do piękna i filozofii słów mojej Mamy serdecznie Wam i Opiekunom dziękuję. Dziękuję   wieloletnim Organizatorom za kontynuowanie tradycji, rozwijanie wrażliwości i refleksji…. Pokładam głęboką nadzieję na propagowanie spotkań z pięknym słowem mojej Mamy, Bronisławy Betlej, które jest uniwersalne i na każdą okoliczność”.

Na zakończenie laureaci recytują wiersze pt:   „59 rocznica ślubu”, „Uśmiech”, „Rozliczenie”

D.M.

Fot. Katarzyna Kubal

Udostępnij na

4 komentarzy do “XXIV EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI WSPÓŁCZESNEJ

  1. alias napuszone wtórne przemielone grafomańskie pseudo wersety wierszoklety- z braku lepszego pomysłu prowincjonalny konkursik – obrazoburcze lecz prawdziwe

Comments are closed.

Do góry