Jesteś tutaj
Strona główna > ludzie

Rzeźbiarz z Żarnowca, twórca figury św Józefa z Kościoła żarnowieckiego.

Z Państwem Krystyną i Romanem Furmańskimi wchodzimy do rodzinnego domu Pani Krystyny. Od progu bije chłodem nieogrzewanego powietrza. Widać, że już nikt tutaj nie mieszka, ale wszystko pozostawione w należytym ładzie tak, jakby dopiero w zeszłym tygodniu domownicy wyjechali. Na pierwszy rzut oka wszędzie widać prace Pana Władysława Pasterczyka do niedawna gospodarza tego miejsca, który każdą wolną chwilę poświęcał tworzeniu swojego świata z drewnianych postaci ludzi i zwierząt. Na ścianach wiszą kolorowe obrazy olejne. Patrząc z bliska, okazuje się, że to wypalane deski, całkiem pokaźnych rozmiarów, podmalowywane farbami olejnymi, przedstawiające malowane panny, ułanów w kolorowych mundurach, sceny z sielskiego życia na wsi oraz piękno przyrody podkarpackiej.  Część mebli również zrobiona przez gospodarza. W oko rzuca się przerobiona „psycha”, która dzięki Panu Władysławowi dostała drugie życie, a jej przeznaczenie zmieniło funkcje, bo zamiast w lustro patrzymy się w bogato zdobione, szerokie ramy wokół lustra i podziwiamy kunszt snycerski.

Ale to co najbardziej ujmuje wisi na ścianach w każdym pomieszczeniu. To pięknie rzeźbione, Matki Boskie w złocistej koronie z Dzieciątkiem tak jakby na ręku, ale w rzeczywistości obok oraz przejmujące Krucyfiksy. Dookoła każdej góruje mocno zdobiony ażurowy ornament z elementów roślinnych i zwierzęcych. Wszystko to w kolorowej polichromii, sprawia wrażenie, że chce się oglądać godzinami.

Kolejny temat, którym Pan Władysław poświęcał się bez reszty to wystrugane w drewnie całe sceny przedstawiające prace, które były wykonywane na co dzień. Jedna z nich, zajmująca cały blat stołu skupia uwagę na w najdrobniejszych szczegółach oddanie rzeczywistych części składowych wozu drabiniastego, uprzęży końskiej czy ubioru furmana.  Na podstawie innej z rzetelną pieczołowitością poznajemy jak sadzono ziemniaki przy użyciu konia, radła i pługu.

Uznaniem pracy twórczej w drewnie Pana Władysława było zamówienie do pobliskiego Kościoła św Józefa, który stanął w głównym ołtarzu, a przy wejściu do kościoła wisi Krucyfiks już mocno przetarty na stopach od nabożnego dotykania przez wiernych.

Rzeźby artysty brały również udział w różnych konkursach, na których zawsze były nagradzane, a w 2005 roku w sąsiednim dworku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu doczekały się wystawy czasowej pt: Rzeźba ludowa Władysława Pasterczyka. Większość prac znajduje się w rodzinnym Żarnowcu, a część jego dzieł zdobi mieszkania rodziny oraz osób prywatnych w kraju i zagranicą.

Na koniec Pani Krystyna wspomina: – A mój tatuś to nawet buty szył, czapki, stroje na przedstawienie, a raz zrobił taki rekwizyt – karabin maszynowy prawie jak prawdziwy, że służba bezpieczeństwa przyszła i skonfiskowała. Chociaż nie był wielce wykształcony, to był dobrym człowiekiem, a prace swoje rozdawał rodzinie i znajomym, jeśli ktoś tylko poprosił – sięgnęła ręką na dno szafy i wyciągnęła z niej pudło tekturowe ze skarbami ojca. W nim w należytym porządku skryte przed okiem ludzkim spoczywały szkice Pana Władysława, kalki techniczne, a na nich różne odbitki w większości postaci ludzkich, małe skrawki gazet, powycinanych z nich różne fotografie rzeźb przeróżnych artystów ludowych i nie tylko, szablony przygotowane do snycerki oraz fotografie obiektów sakralnych z różnych kościołów. Oto jeden z nich.

Dziękując Państwu Furmańskim za możliwość przypomnienia bogatej twórczości Pana Władysława, zamykamy drzwi domostwa pozostawiając jego prace na swoich miejscach, by w spokoju oczekiwały na kolejnych zainteresowanych Jego twórczością.

 

Udostępnij na

28 komentarzy do “Rzeźbiarz z Żarnowca, twórca figury św Józefa z Kościoła żarnowieckiego.

  1. Urbanik jest burmistrzem tylko 1/4 gminy. Reszta wcale się nie cieszy , a wręcz jest załamana tak fatalnym wyborem. Tu nie ma co jej gratulować tylko należy współczuć nam, mieszkańcom. Ona to tu najmniej ważna. A co do klasy, to wszyscy widzieliśmy co potrafi, a zapewne pokaże jeszcze więcej. Przylizane włosy i mina licealnej lolitki nie pomogą.

 1. Piękne rzeczy robił Pan Pasterczyk. Pozostawił po sobie dużo prac . Młode pokolenie powinno je zobaczyć i podziwiać artyzm Pana Pasterczyka.
  W Żarnowcu stoi szkoła ludowa. Obiekt zabytkowy. Nic tam się nie dzieje. Czasem znani nam wpadają na kawę i to wszystko. A może by tak ktoś z władz zaproponował rodzinie Pana Pasterczyka aby tam zrobić wystawę jego prac.
  Panie dyrektorze z GOK rusz pan głową.

 2. Jak śmiesz sugerowac cokolwiek! nie wydawaj polecen, nie doradzaj infantylnych pomyslow
  ukorz sie i zloz gratulacje, tylko tyle chyba mozesz
  Zwycięzca bierze wszystko, jego sie nie rozlicza

 3. Patrzę na dzieła Pana Pasterczyka i podziwiam ich kunszt. Są takie autentyczne i przez to piękne. Artysta niekoniecznie musi być wykształcony , często wykształcenie zabija naturalną wrażliwość swoistego patrzenia na świat. W tym wypadku mamy do czynienia z czystym talentem .

 4. Świetne pomysły dobry gospodarz powinien brać pod uwagę i jeszcze za nie podziękować. Szkoła ludowa to dobry pomysł na wystawę tych prac.

 5. Prace Pana Władysława Pasterczyka – absolwenta Starej Szkoły w Żarnowcu miały miejsce w 2014 r w październiku. A treść zaproszenia brzmiała „Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy prac 89- letniego dziś absolwenta Starej Szkoły w Żarnowcu Pana Władysława Pasterczyka. Imponujący dorobek artysty związany jest z kulturą naszego regionu. Dominującym tematem jego prac są motywy religijne, wiele też dzieł poświęcił zwyczajom i obrzędom oraz różnym pracom w gospodarstwie. Artysta z wielką starannością i precyzją stworzył rzeźby, które zapierają dech w piersiach swoją dbałością o każdy szczegół. Na uwagę zasługują rzeźby o wątku literackim powstałe z inspiracji utworami Marii Konopnickiej (Sierotka Marysia, Na jagody).
  Wystawa prezentuje tylko kilka egzemplarzy z tej bardzo ciekawej kolekcji prac Pana Władysława. Z pewnością ci, którzy poświęcą chociaż kilka minut na zwiedzanie ekspozycji, czasu tego nie będą uważać za czas stracony.
  Kilka słów o artyście
  Władysław Pasterczyk urodził się 11 sierpnia 1925 roku w Żarnowcu, gdzie przez pierwsze lata uczęszczał do miejscowej szkoły. Pod koniec okupacji w roku 1944 został aresztowany i wywieziony na roboty do obozu „Baudienst” (Służba Budowlana) w miejscowości Ujezna k. Przeworska, w którym przebywał przez osiem miesięcy. Po ucieczce z obozu ukrywał się do wyzwolenia. Pierwsze prace artysty powstały w czasach szkolnych, natomiast profesjonalną działalnością rzeźbiarską zajął się od 1950 roku. Dzieła swoje prezentował na konkursach, gdzie zdobywał liczne nagrody, m.in. w: Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum w Nowym Targu, Spółdzielczym Zrzeszeniu Chałupników i Wytwórców Przemysłu Ludowego i Artystycznego w Gorlicach. W roku 1972 uczestniczył również w konkursie Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich w Muzeum w Nowym Sączu. Jego rzeźby zdobią kościoły w: Jedliczu, Łajscach i Tarnowcu. Również w Kościele Parafialnym w Żarnowcu wykonał figurę św. Józefa do głównego ołtarza oraz wszystkie motywy rzeźbiarskie. W 1998 roku Władysław Pasterczyk otrzymał Indywidualną Nagrodę Artystyczno-Ludową od Wojewody Krośnieńskiego, a w roku 2001 Nagrodę Burmistrza Gminy Jedlicze.

  Wystawę można oglądać od 15 października br. w Starej Szkole w Żarnowcu
  od wtorku do piątku
  w godzinach od 8.00 do 16.00.
  Zapraszamy”

 6. Miałam zaszczyt poznać Pana Pasterczyka.. Wspaniały człowiek i artysta… Mam nawet dwie jego prace, które traktuje jak skarb…

 7. Przepiekne rzeźby jak dobrze że zobaczylam te wspaniałe dzieła czy jest możliwość kupić je? Mam nadzieję że obecna burmistrz zrobi wystawę i to w starej szkole

 8. Szkoła gościłam w swoich progach wspaniałych i wybitnych absolwentów, którzy byli bardzo wzruszeni że ich Stara Szkoła ożyła, a wraz z nią ich wspomnienia z czasów szkolnych. Pięknie odnotował to w kronice szkolnej m.in śp. prof. zw. dr hab. Władysław LUBAŚ, śp. ks Kazimierz Bugiel i wielu innych. Prof. Lubaś przekazał książki, swoje szkolne świadectwa, ks. Kazimierz Bugiel wspomnienia. Warto do tego wrócić, uchwycić wspomnienia tak wybitnych jednostek, zanim odejdą , ale na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

 9. Jak już jesteśmy, przy Starej Szkole to warto wrócić do tak pięknych projektów, które były realizowane, a niewiadomo z jakich powodów zaniechane. Bajki ze starej kliszy dla dzieci, Wieczory z płytą winylową i wiele innych, o których mozemy dowiedzieć się ze strony internetowej. Należy wykazać kreatywność, by wzbudzić zainteresowanie tą placówką, a tym samym zwiększyć dochód na jej utrzymanie. Potencjał jest ogromny, wystarczy tylko chcieć, dlatego zachęcam nowo wybraną władzę do pochylenia się nad tymi i innymi problemami.

  1. Mieszkańcu i Marianno nie piszcie rad dla władzy bo władza źle to przyjmuje.
   Faktycznie szkoła ludowa Żarnowcu jest zaniedbana. Dopiero niedawno po artykule na blogu ktoś się zreflektował ( pewno po interwencji burmistrz ) i wyciął krzaki którymi zarosła ścieżka do obiektu.

 10. Dosyć juz tych rad, to jest żałosne, nikt ich nie bierze pod uwagę, jeden z drugi złóżcie gratulacje Pani Burmistrz za wspaniały sukces i efekty pracy dla Gminy oraz Komitetowi Wspólna Gmina’ za znakomity wynik wyborczy
  Będą rządzić 5 lat super DZIĘKUJEMY!

  1. Wymuszone gratulacje nie smakują.
   Swoją drogą nie widzę gratulacji obydwu kontrkandydatów. Może uznali ze nie należy ale to ich sprawa.

   1. Z szacunku do mieszkańców, ludzi i każdego normalnego człowieka nie gratulują, bo tu nie ma czego gratulować. Perspektywy 5 lat mizeroty? Ludzi szkoda. I co wy z tymi gratulacjami? Co to urodziny? Mundial? Ludzie są zniesmaczeni. Gratulacje na forach złożyły trzy osoby. tak przypuszczam. Po 15 wpisów p. Otwór z Panią Florencją i resztę Szalony Pudel z kart sim ( już sąd się gubi w jego numerach …tyle tego). I to wszystko. W Jedliczu, podobnie jak w niektórych gminach po sąsiedzku, jest żałoba po nadziei na normalność i normalny urząd. I już skończcie z upominaniem się o te gratulacje, bo jak widać nikt ich składać nie chce i nie zamierza.

 11. Gratulacje złoże bylemu Burmistrzowi Zbigniewowi Sanockiemu za wyborczy wynik 719 i dziękuję Tym ktorzy na Niego głosowali

 12. Ja też pogratuluję panu Sanockiemu bo to co zrobił przez parę kadencji to gołym okiem widać…kto ma stare zdjęcia niech porówna a wybranej pani Burmistrz życzę by tych 5 lat nie zmarnowala na wstęgi ,rąsie ,buzie a nożyczki zamieniła na szpadel…a jeżeli zrobi tyle samo co ZS to osobiście pod koniec kadencji zjadę z olbrzymim bukietem i parą niezłych fotoreporterów z gazety ogólnopolskiej ,nisko czapką do ziemi się pokłonię…i wywiad rzekę zrobimy…a więc ????

 13. A więc Przyjacielu, za 5 lat będziesz miał…wolne. Bo 5 lat będzie pożytkowane na głębsze chowanie trupów po szafach, tych trupów, których zmontowała przez ostatnie 4 lata. Po czterech latach jest na etapie kompletowania współpracowników. Ludzi w gminie zabrakło do tego kompletu. Do Bydgoszczy zacznie jeździć po stażystów:)))

 14. Nasza Gmina rozwijała za poprzedniej Władzy gdzie nie spojrzeć to praca burmistrza Z.Sanockiego i tego nikt nie zapomni nie sklocono ludzi gdyż nie było takiego przyzwolenia jak j24 promowano i dbano o Gmine za to Mu DZIEKUJEMY!

Comments are closed.

Do góry