Jesteś tutaj
Strona główna > inne >

Festiwal nauki w Jaśle

W Jasielskim Domu Kultury  5-6 października odbywał się Festiwal Nauki. Wśród wielu wystawców uczestniczyli: Firma 3D Universal z Jasła oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego z Jasła, których bliżej chcielibyśmy przedstawić.

Firma 3D Universal jest producentem drukarek 3D oraz szerokiej gamy filamentów do aplikacji  technicznych oraz rozrywkowych. Firma stawia sobie za główny cel popularyzację technologii i możliwości jakie niesie ze sobą druk 3D.

-Nasz cel chcemy zrealizować poprzez popularyzację oraz szeroką dostępność jak największemu  gronu pasjonatów oraz użytkowników. Widzimy nieograniczony potencjał do wykorzystania technologii 3D w architekturze, zabawie, nauce i aplikacjach technologicznych- mówi pan Tomasz, obsługujący wraz z rodziną stoisko z drukarkami 3D, które bez przerwy produkowały drobne przedmioty podarowane czekającym na nie dzieciakom. Atrakcją niebywałą były skrzypce wydrukowane w tej technologi, na których można było próbować swoich sił muzycznych odtwarzając znane melodie.

Pan Czesław właściciel firmy, a zarazem będący drugim znawcą przedmiotu obok pana Tomasza, opowiadał o konkretnych zastosowaniach tej technologii w produkcji, która jest alternatywą do produkcji wtryskowej.

Na kolejnym stoisku, a właściwie na kilku zaprezentowało się I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki, opiekun szkolnego obserwatorium astronomicznego  w LO im. Leszczyńskiego, w sposób niezwykle interesujący wprowadzał nas w arkana wiedzy astronomiczno fizycznej pośród przeróżnych rekwizytów umiejscowionych na kilku stołach, a z tarasu na zewnątrz budynku, przez piękną i drogą lunetę można było obserwować najbliższą naszą gwiazdę słońce. Panu profesorowi dzielnie towarzyszyli w wędrówkach po świecie nauki, tak przygotowanych by doświadczenia z fizyki i astronomii były do strawienia w formie zabawowej, wybrani uczniowie LO, którzy zaskakiwali wszystkich swoją erudycją i mądrością. Dużą przestrzeń zajmował tor powietrzny, w którym można było zobaczyć eliminowanie tarcia. Wspaniale prezentowała się ekipa, która dokonywała pomiarów anomalii ziemskiego pola magnetycznego, na kolejnym stoisku prezentowane były silniki cieplne, w następnym lasery i wiele innych od których można było dostać zawrotu głowy.

Na pewno każdy z przybyłych gości znalazł tu coś dla siebie, a dla niewtajemniczonych była to duża dawka wiedzy w pigułce.

Organizatorom gratulujemy pomysłu. Widać po dużej frekwencji zwiedzających, że Festiwal Nauki w Jaśle przed sobą rysuje wspaniałą przyszłość.

Krótka relacja poniżej.

 

 

 

 

Top