Jesteś tutaj
Strona główna > firmy

Karczma w Jedliczu

Od małego wiem, że bez pracy nie ma kołaczy i że chcąc coś mieć, należy to wypracować. Niestety, nie wziąłem pod uwagę faktu, że nawet jak już się po 30 latach ciężkiej pracy do czegoś dojdzie, to jedną uchwałą Rady Miejskiej w Jedliczu można zmusić człowieka do … , no właśnie do czego? Żeby zaczynał jeszcze raz od początku przebranżawiając się, żeby przeniósł się do innej gminy czy, żeby zakończył swój padół na tej ziemi myśląc o życiu wiecznym.

Skąd ten ton, otóż w czwartek wieczorem dowiedziałem się, że w Urzędzie powstał projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Jedlicze. Z uzasadnienia projektu uchwały wynika, że zgodnie z obowiązkiem nałożonym na gminy określenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych należącym do rady gminy, nasza rada proponuje usytuowanie tych miejsc w odległości nie mniejszej niż 50 m m.in. od obiektu sportowego, licząc w linii prostej od bramy obiektu do drzwi wejściowych lokalu, tym samym wydając wyrok na zakończenie działalności Starej Kuźni, wokół której oprócz życia towarzyskiego tworzy się i rozwija życie kulturalne i twórcze. Skąd ta odległość 50 m i to w linii prostej od bramy obiektu sportowego do drzwi wejściowych do lokalu, a nie na przykład odległość wytyczoną wg traktu dla pieszych tj. przejście przez jezdnię przez tak zwaną zebrę, jak przewidują przepisy o ruchu drogowym. Inaczej przecież do stadionu nie można dojść, nie łamiąc prawa.

Kiedy zakładałem działalność gastronomiczną ponad 5 lat temu jako Stara Kuźnia Pub w Jedliczu, nie było mowy o tworzeniu strefy bez alkoholu w miejscu, w którym ww. działalność jest prowadzona.Nie mając żadnych przeciwwskazań, działając w dobrej wierze, zainwestowaliśmy niemałe pieniądze w stworzenie tego miejsca jako miejsca do kulturalnych spotkań towarzyskich przy lampce lokalnego wina, bądź kufelku regionalnego piwa, a wychodząc naprzeciw ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sami zrezygnowaliśmy z koncesji na sprzedaż alkoholu wysokoprocentowego, co skutkowało, że klientami Starej Kuźni zostawali ludzie, którzy w spokoju i w dobrej atmosferze chcieli spędzić u nas czas. Do tej pory w ciągu tych 5 lat nie było żadnej interwencji policji w lokalu czy przy lokalu, a zakładam również, że żadnych skarg i donosów do urzędu na burdy czy awantury związane z nadmiernym spożyciem alkoholu.

Lapidarnie tylko zaznaczę, że dużym wysiłkiem było i jeszcze ciągle jest oprócz działalności gastronomicznej tworzenie klimatu rustykalnego wokół Starej Kuźni poprzez organizowanie występów, odczytów i wykładów folklorystycznych o charakterze regionalnym, a naszą perełką jest organizacja wraz ze Stowarzyszeniem Kuźnia cyklicznego corocznego Podkarpackiego Festiwalu Twórczości Ludowej w Jedliczu NUTA, który zatacza coraz szersze kręgi oraz przeglądu konkursowego pieśni ludowej NUTKA dla dzieci i młodzieży. Do integracji środowiska przyczynia się także o wyjątkowym charakterze Bieg Kowala, który jest bardzo dobrze przyjmowany przez lokalną społeczność. Wydarzenia te na trwale wpisały się w pejzaż kulturalny naszej gminy i szkoda by było osiągnięcia te bezmyślnie zniweczyć.

Ważnym aspektem jest również budowa Karczmy Stara Kuźnia jako rozszerzenie obecnej, którą rozpocząłem i małymi kroczkami realizuję. Obecna estrada to właśnie początek nadmienionej inwestycji. W tym momencie oczywiście cała inwestycja nie ma sensu. Bo Karczma bez sprzedaży piwa i wina to poroniony pomysł. Projekt po- niżej:

 

Mogę jeszcze bardzo dużo opowiadać o pomysłach na Starą Kuźnię tych w niedalekiej przyszłości i tych, na które trzeba jeszcze długo poczekać pod warunkiem, że radni naszej gminy odstąpią od projektu uchwały w takim zapisie jak wyżej i spełnią właściwie swoją rolę, do której zostali powołani mając na względzie dobro naszej gminy i jej mieszkańców.

Bogumiła i Jerzy Dudowie

Udostępnij na

74 komentarzy do “Karczma w Jedliczu

 1. Jak się zbłaźnią w głosowaniu i pójdą jak po sznurku, a niestety przy tych „głowach” należy to założyć, to będzie trzeba przenieść ….wejście główne do lokalu i mogą „Kuźnię” …ucałować. Cóż…tu nie ma co ich prosić. Każdy, głupi zakaz trzeba respektując obejść.

  1. I będzie w linii prostej 52 metry i geniusze od uprzykrzania ludziom życia tradycyjnie wyjdą na pajaców.

    1. Nie zmienią na 60, bo wtedy i GS w Rynku zostanie bez wódy i kilka innych punktów też się załapie. To jest celowo wyliczone co do centymetra, żeby uprzykrzyć życie Państwu Dudom. Ale dzięki Bogu są jeszcze resztki przepisów prawnych, które chronią przedsiębiorców, a nie tylko dają władzę fanatykom.

 2. A ja uważam że nie powinno być takiej sytuacji ze trzeba kombinować z wejściem. Radni jeszcze nie zagłosowali. Powinni odrzucić uchwałę do ponownego rozpatrzenia i po temacie.
  Ewidentnie widać ze chcą Panu zaszkodzić. W jakich czasach my zyjemy. Aże się prosi bowiedzieć ze to metody rodem z PRL

  1. Módlmy się, żeby im rozum wrócił na czas głosowania. Ale jak odrzucą, to…Yolanta odpali z nerwów, jak Apollo z Canaveral na Florydzie.

 3. Faktycznie jeżeli uchwała zostanie przyjęta w proponowanym kształcie będzie jasne, że to swoisty „odwet” za jedlicze.org. A swoją drogą co będzie ze sprzedażą piwa na „Dniach Jedlicza” organizowanych na stadionie. Tej imprezy przecież też dotyczy ten akt prawa miejscowego.

 4. To jakieś fatum na tamtą okolicę. MPGKiM ledwo dyszy, a raczej pikuje w dół, a teraz biorą się za prywatnego przedsiębiorcę który wszystko co ma tworzył praktycznie przez całe swoje życie.
  Ciekawy jestem czy pani Urbanik wie co to znaczy prowadzić swój biznes od praktycznego zera. Na pewno wie z drugiej strony , strony urzędnika skarbowego.
  Niestety wariant z Burmistrzem który ma przeszłość w pracy w aparacie skarbowym to pomyłka.

  1. Do którego to aparatu skarbowego miejmy nadzieję nigdy też nie wróci, bo tam też potrzeba ludzkich ludzi a nie fanatyków.

 5. Świetny projekt. Takiego czegoś w gminie brakuje. Gorąco liczę na zmianę decyzji Rady, a jak nie pomoże to zmianę władzy za 2 miesiące. Żal wielki by aktywność Kuźni na linii kultury i rozrywki szlak trafił przez jedną uchwałę….

 6. Panie Jurku od piątku plakatować gminę nazwiskami kto głosował za ta uchwałą.

 7. Rozbudowa”kuzni”….a pracownicy dalej robią za marne grosze i na”czarno”
  Bo mało…mało…kuznia nie zarabia…
  Nawet niema przerwy na kanapke,bo właściciele traktują pracowników jak niewolników za k…..6zl na godzine!!!!!
  „Kto wysoko fruwa ten nisko upada”

 8. do czarna zazdrośc cię wykończy a kużnia będzie funkcjonować bo tam jest klimat jest super!często bywam w kuzni i rozmawiam z pracownikami i są mili usmiechnięci i zadowoleni. czarna ile i kto otrzymał w gminie premie?sprawiedliwie?????

 9. Do czarna tak sie troszczysz o pracownikow w kuzni a wiesz jak zyja rodziny zwolnionych przez ciebie? Zyja w skrajnej nedzy.twoje ” milosierdzie” to se schowaj do d…..y

 10. …przecież każdy może pracować gdzie chce, a skoro pracują tam ludzie i pracy nie zmieniają…

 11. Muszę odszukać zdjęcie, jak radny z Borku pije piwo na stadionie podczas meczu. Panie Jurku jak znajdę to podaruję Panu. Będzie piękny baner

 12. Bardziej ciekawi mnie co dzieje sie na terenie liceum. Wycieto prawie wszystkie drzewa z parku. Kto zaakceptowal taki projekt?

 13. I bardzo dobrze pizza fatalna zero klimatu i pochód króli do baru … totalna żenada nikt tęsknił nie będzie

 14. Nie mnie szukac sprawiedliwosci.
  Poznałam kuznie od tzw.”kuchni”
  Kij ma dwa końce.
  Moze przyszedl czas aby traktowac ludzi „pracowników”z szacunkiem.
  Choc nie naleze do tej gminy to Pani Jolu popieram.

  1. Jak ci czarna tyłek żal sciska zawsze może sama firme założyć i wziąć swój los w swoje ręce…

 15. W kampanii wyborczej deklarowała pomoc dla przedsiębiorców. Czy ta decyzja jest tego przykładem?

 16. Wer anderen eine Grube gräbt, fällt selbst hinein- to się tyczy urzędników naszych oczywiście

  1. Wer anderen eine Grube gräbt, fällt selbst hinein- Ten, który wykopuje dół dla innych, wpada w niego sam.- w wolnym tłumaczeniu

 17. Niech władze Nafty Splast Jedlicze, powiedzą, że główne wejście Na stadion to inna brama niż ta na przeciwko Kuźni, tylko tę bramę wykorzystują bo tak im sie chce 😀

 18. Yolanda, przemyśl jeszcze raz ten pomysł. Generalnie Stara Kuźnia jest bardzo pozytywnie odbierana za to co stara się robić dla naszej społeczności. A Wy szanowni Radni przegłosowując tę uchwałę sprawicie swojej faworytce jedynie „pocałunek śmierci”.

 19. Panie Jurku jestesmy z Panem wysmienite pizze przede wszystkim robione na bieżąco a nie kupowane w biedronce tanio i sprzedawane drogo

 20. Zadziera sie z wladza,to tak sie konczy.
  Sorry ale trzeba bylo zrobic forum,a nie puszczac komenty pod byle artykulem.
  Troche kiepski styl, ale im sie nie dziwie.

  1. No, czyli nawet ty taki zdegustowany, przyznajesz że to po prostu odwet. Tak. Upominam cię jednak, burmistrz to nie władza w rozumieniu totalitarnym z którą można „zadrzeć”. Burmistrz to powinien być vox populi i w imieniu tego ludu właśnie występować. A nie zasadzki robić na nie wygodnych czy odważniejszych. Kręci ta władza bicz na swoją dupę…oj kręci.

 21. Oj zdeguatowany Stylem twoj komentarz jest bardzo wymowny nie wspierasz ty wladzy wrecz przeciwnie

 22. Won z Borku,co tu szuka?!!!.Dzięki Starej Kuźni coś się w tym Jedliczu dzieje.Niech nie szuka. Ludzie lubią tu przychodzić,NIE DRAZNIJCIE LUDZI!!!

 23. I znowu biedny zastępca musiał podpisać projekt uchwały. Baaardzo jestem ciekaw, jak zachowają się radni z Borku. Mają teraz prawdziwy test przed mieszkańcami – ile tak naprawdę są warci.

 24. Gmina ma obowiązek prawny, jest zobligowana do stosowania prawa, taka ustawę uchwalili posłowie twarde prawo lecz prawo…posłuszeństwo, dyscyplina, porządek, szacunek dla prawa, systemu prawnego bo inaczej byłby konsekwencje

  1. BZDURY opowiadasz.Posłuszeństwo to niech jej mąż deklaruje . Ta decyzja może zniszczyć dorobek zycia

 25. Zamiast wspierac takich Ludzi jak Pan Duda to sie Im kladzie kłody pod nogi? DLACZEGO? Radni beda popierac taka uchwałę? Ona pochodzi z Ukrainy? ale Radni to sa ludzie ktorzy wybrani zostali przez swoich wyborcow O CO TU CHODZI?

  1. Kiedyś ktoś przewodział, ze jak do władzy dojdzie to ukrainę ściągnie … i tak też się stało, porozumienie z Ukrainą, święta, kolędy z ukrainą … świat do góry nogami się przewraca …Obudźcie się ludziska wreszcie!!! Pan Jurek, pięknie kultywuje kulturę, tradycję, to co było, działało jeszcze chwilę temu … ale zdaje się Panie Jurku, że to nie tą kulturę co trzeba Pan kultywuje. Ludzie obudźcie się, przecież wszyscy widzicie co się dzieje!! Był czas kiedy gmina Jedlicze była brana na wzór do naśladowania, a teraz dryfuje tylko nie wiadomo w którym kierunku.

 26. Gmina ma ustawowy obowiązek stosować się do przepisów prawa twarde surowe prawo ale prawo, nic nie poradzisz

  1. Głupek jesteś. Żaden sejm nie nakazuje mierzyć odległości w linii prostej tylko po to aby odegrać się złośliwie na człowieku. Przed chwilą rozmawiałam z kilkoma radnymi z lubelskiego, takimi którzy akurat w swoim miasteczku burmistrza trzymają krótko. Jak im podesłałam projekt, to na ziemi ze śmiechu leżeli. W całej Polsce, nawet zawzięci górale w Zakopanem, nie robią aż tak literalnej interpretacji przepisów, bo nie ma takiej potrzeby. Sklep Jagodzińskiej w Strzyżowie,z wódą i piwem, jest 20 m od szkoły i gmina specjalnie uchwaliła tak, żeby kobieta która od 20 lat prowadzi ten punkt mogła w spokoju nadal go prowadzić. To co tu się odpierdala, bo już inaczej tego nie nazwę, to złość, jad, nienawiść do ludzi, podłość, choroba, urojenia i fanatyzm w każdym calu. Ci ludzie są niebezpieczni! Tak rządni władzy, tak nią zaślepienie, że aż obrzydzenie bierze jak to się dzieje na naszych oczach. Przeciwdziałanie alkoholizmowi nie zależy od tego, że Duda nie będzie mógł sprzedać pysznego piwa lokalnego browaru w Wojaszówce czy wina z jedlickiego Wiarusa. Ani jednego pijaka nie ubędzie w Jedliczu. Gwarantuję. A każdy konserwatywny prawnik, to ignorant, który wyuczył się przepisów, ale prawa nie rozumie. I takich pseudo prawników mamy w gminie!

 27. Zgniły melonie. Ustawa nie mówi, że to musi być 50 m odległości. Tą odległość ustala Rada Miejska. nie umiesz czytać przepisów albo celowo wprowadzasz ludzi w błąd.

 28. Aż jestem ciekawy kto wpadł na ten pomysł jak zaszkodzić nie tobie Jurku a wszystkim którzy chcą miło spędzić czas a są to wyborcy tych nieudaczników co obijają się o siebie a ta paniusia Wenecja na pewnym spotkaniu stwierdziła że mieszka w Dukli , dobrze że inni pseudo radni ją poprawili bo dalej w Dukli by mieszkała. Dalej głosujmy na te paniusie i paniczów to będzie dobrze w gminie . Pamiętajcie ,,RADNI” każda wasza negatywna decyzja to krok do innych wyborów niż wy . PAMIĘTAJCIE ! MY MIESZKAŃCY GMINY OBSERWUJEMY WAS . Jestem prezesem pewnego stowarzyszenia działającego w gminie , jest nas ponad 120 osób a te osoby mają znajomych , na nasze głosy w zbliżających wyborach nie liczcie !

  1. Panie Jurku głową do góry! Za dwa miesiące zostaną rozliczenia.
   Teraz będą tłumaczyć ze jest to wina poprzedników.

   1. tak sobie myślę ze jak to zrobi ma pozamiatane. A buzia pełna frazesów jak to dba o miejscowych przedsiębiorców. Przykład apteka w Moderówce. proszę podpytać jak pomogła miejscowej aptekarce.Podpowiem apteki już nie ma .

 29. Przecie wiadomo, ze Yola ma podporzadkowanych prawie wszystkich radnych, ktorzy zrobia wszystko co im karze, jest niczym caryca Katarzyna w gminie. Podjete te dzialania maj na celu pokazanie ze nie cofnie sie przed niczym, a radni to marionetki, sprzedawczyki za stolki i mamone

 30. Może przed odejściem każe sobie uchwalić tytuł Honorowego Obywatela?
  Wszystko robi aby dostać szpica.

 31. Przeciwdziałać alkoholizmowi chcą ???hehehe kazdy kto mieszka w dzielnicy Borek wie gdzie towarzystwo się poi non stop open. A w Starej kuzni jest spokojnie.

 32. w starej kuzni jest kultura zabronić ludziom wypicia szklanki piwa na tym upale to jakieś nieporozumienie to jak to się ma do picia na róznych imprezach obok kuzni na stadionie?

 33. mnie w bramie przeszukali torebkę czy nie niosę piwa ale moglismy wypić cysternę piwa byleby było kupione na stadionie ha ha ha

 34. Panie Jerzy? Tu słyszę, że zwycięstwo!!! Oprzytomnieli…może chociaż trochę.

  1. Oprzytomnieli , ale nie wszyscy. Woźniak i Patla wstrzymali sie od głosu. Oj nie ładnie , nie ładnie.

   1. Przewodniczący to jest przytomny i żwawy tylko wtedy, jak ludziom z niepełnosprawnym dzieckiem życie uprzykrza. A ta druga, to chyba zawsze taka nijaka. „A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust” (Ap 3,15n)

    1. Sprawę tej rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym trzeba nagłośnic. Tak być nie może. !
     Panie Woźniak trochę pokory.

 35. Są wybory samorządowe ja tam problemu nie widzę wprowadzicie zmiany na stołkach i po problemie.

 36. Dobrze ze się wycofali z tego szalonego projektu. Ale z drugiej strony zastanówmy się do jakich rzeczy posuwa się Jolanta Urbanik. Chciała zniszczyć dorobek tego człowieka i jego rodziny.
  Radni lepiej odetnijcie się od niej bo waś ciągnie na dno.

 37. Kto wygra w tegorocznych wyborach kto bedzie mial wiekszość w Radzie Miejskiej kto będzie rządził gmina?

  1. Napewno nie Urbanikowa i ta reszta. To były stracone 4 lata. Ostatni przykład z panem Dudą utwierdza mnie w przekonaniu że taka osoba nie powinna pełnić tej funkcji.

 38. Czy jedlicka władza myśli ? Chyba nie. Robią parking koło szkoły w Jedliczu i zamiast go powiększyć to pomniejszają tzn budują na nim 15 metrów chodnika. Panie Jerzyk dlaczego stara szkoła w Żarnowcu jest w opłakanym stanie dlaczego trawa sięga prawie do dachu itp . Czy mamy panu kupić okulary z lupą aby pan zobaczył i zainteresował się . Bo to świadczy tylko o panu . Jeździ pan autem codziennie koło tej szkoły i nie widzi .

Comments are closed.

Do góry