Jesteś tutaj
Strona główna > religia >

Historia Miłością Pisana

Historia Miłością Pisana

Kolejny raz jako członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pragniemy podzielić się wiadomościami dotyczącymi historii Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Historia powstania obrazu Matki Bożej sięga odległych wieków. Według tradycji obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę w Jerozolimie. Przez wiele wieków zmieniał miejsce pobytu. Do Polski został przywieziony przez księcia Opolczyka, który przez pewien czas zarządzał Rusią i czcił obraz modląc się w każdej potrzebie. W czasie oblężenia wojsk litewskich i tatarskich jedna ze strzał tatarskich utkwiła w obrazie. Wtedy nagła mgła spadła na nieprzyjaciół, których ogarnął strach i panika, a książę w tym czasie rozpędził je. Opuszczając Ruś zabrał ze sobą obraz, konie ciągnące wóz ze świętym obrazem w pewnym momencie stanęły i nie ruszyły z miejsca. Tym miejscem była Jasna Góra koło Częstochowy. Książę wybudował tu klasztor i sprowadził o. paulinów z Węgier, aby opiekowali się obrazem. W utrzymaniu klasztoru pomagali królowie i hetmani – składali trofea wojenne, fundowali cenne wyroby, rozbudowali kościół i kaplicę Matki Boskiej.

 

Z biegiem lat klasztor stawał się coraz bardziej cennym zabytkiem, kuszącym rabusiów i złodziei.
W 1430 roku obraz został sprofanowany przez szlachtę husycką i uszkodzony, czego świadectwem do chwili obecnej są dwie rysy na twarzy Matki Boskiej powstałe od cięcia szablą.

 

 

,,Częstochowska Panno Maryjo  ze śladami cięć na twarzy,

 Matko o ciemnym obliczu czuwasz na tronie na straży.’’


Na polecenie króla W. Jagiełły obraz został poddany renowacji. Uszkodzenia naprawiono i zamalowano, jednak następnego dnia okazało się, że farby spłynęły.
Powiadomiony król uznał to za niedbalstwo i lenistwo, wezwał innych malarzy, ale oni też mieli kłopoty z naprawą. Wtedy król kazał wykonać srebrne sukienki i przystroić nimi postać Matki Bożej i Dzieciątka.

Z czasem zaczęto dobudowywać i rozbudowywać pomieszczenia klasztoru, ponieważ były już za małe do coraz to większej rzeszy pielgrzymów. Z miłości do Matki Bożej możnowładcy nie szczędzili wydatków, aby upiększyć, przyozdobić cudowny obraz i całą kaplicę. Sam ołtarz jest wybitnym dziełem sztuki, gdzie użyto kosztownych materiałów do budowy – hebanu i srebra.

,,Matka Boska Częstochowska ubrana perłami,
Cała w złocie i brylantach modli się za nami.
Aniołowie podtrzymują jej złotą koronę,
A Jej szaty, co jak noc są gwiazdami znaczone.’’

 

Wyrazem czci i miłości, jaką naród polski darzy Matkę Bożą stało się pielgrzymowanie do najstarszego sanktuarium na Jasnej Górze, gdzie pielgrzymi szukają łask i pocieszenia. W polskiej tradycji to miesiąc sierpień jest szczególną porą pielgrzymek do tronu Królowej Polski.

W upale i skwarze dnia idą pielgrzymi niosąc w swoich sercach radość, troski i prośby, by złożyć je przed obliczem Matki Najświętszej w dniu 15 sierpnia Wniebowzięcia N.M.P .

 

 ,,Szlakami Maryi pielgrzymuje, przez pola, lasy, wiele krętych dróg, i chociaż czasem bywa bardzo ciężko, na koniec zawsze czeka na mnie Bóg.
O Matko ma dziękować chcę, za Twą dobroć za kolejny nowy dzień, Twa smutna twarz wciąż przy mnie jest, Twe spojrzenie ciągle  Matko chroni mnie.’’

 

Maryja wszystkich przytula do swojego kochającego serca, patrzy na nas z wielką troską i miłością
w swej opiece nigdy nie ustaje, a z Cudownego Obrazu podaje nam rękę, byśmy odważnie kroczyli przez kolejne dni naszego życia.

Czy jesteś duży, czy mały zaufaj MARYI, a Ona Cię nigdy nie zawiedzie.

 

,,Maryjo, ja twe dziecię,
o podaj mi Twą dłoń,
od grzechu na tym świecie
Matko mnie chroń’’ {…}

 KSM Jedlicze

Top