Jesteś tutaj
Strona główna > ekonomia

„Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno”

Projekt „Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

„Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno”

26 czerwca 2018 roku, w Hotelu Nafta Krosno odbyła się konferencja dotycząca realizacji projektu „Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno”. Projekt wdrażany jest przez Miasto Krosno w partnerstwie z gminami: Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Wojaszówka. Na konferencji zaprezentowano projekty nowych autobusów i nowego peronu, który wraz z 3 segmentową wiatą przystankową powstać ma na krośnieńskim dworcu. Powstaną nowe parkingi park&ride i bike&ride oraz przebudowana zostanie infrastruktura drogowa służąca obsłudze publicznego transportu zbiorowego.

Konferencję poprowadził Bogdan Miszczak. Główne założenia i cele projektu przedstawił Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, dr Tomasz Soliński. Nowy system zarządzania publicznym transportem zbiorowym w Krośnie zaprezentował Główny Specjalista ds. organizacji i rozliczeń MKS Krosno sp. z o.o. Grzegorz Sas a stopnień zaawansowania prac w ramach projektu omówił Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta Krosna i Obsługi Inwestorów Marcin Kustroń. Następnie wystąpili przedstawiciele wykonawców autobusów niskoemisyjnych, przedstawiciele Volvo Bus Corporation – Małgorzata Durda, Dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie oraz Tomasz Wojtowicz Regionalny Szef Sprzedaży, Prezes Zarządu Autosan Sp. z o.o Michał Stachura oraz Mateusz Bieniasz, Regionalny Manager Sprzedaży MMI Sp. z o.o.

Jeszcze w tym roku Miejska Komunikacja Samochodowa wzbogaci się o 21 nowych autobusów. Dwa pierwsze niskowejściowe pojazdy klasy MINI o długości 7,6 m i napędzie spalinowym dostarczy już w sierpniu firma MIMI Sp. z o.o. Pozostałe 19 wyjedzie na krośnieńskie ulice jesienią. 11 autobusów miejskich z napędem hybrydowym (spalinowo-elektrycznym) o długości 10,6 m dostarczy firma VOLVO Bus Corporation, a 8 kolejnych o napędzie spalinowym i długości 10,5 m sanocki Autosan.

„Po wakacjach autobusy powinny się pojawić na ulicach miasta Krosna oraz na obszarze całego miejskiego obszaru funkcjonalnego gdyż wraz z naszymi partnerami, gminami ościennymi wystąpiliśmy o pozyskanie środków na rozwój transportu niskoemisyjnego. Udało się nam pozyskać ponad 27 mln. zł., dzięki czemu możemy w sposób znaczący polepszyć jakość komunikacji na tym obszarze. Komunikacja miejska będzie wygodniejsza oraz bezpieczniejsza dla mieszkańców. Pojawią się nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne autobusy wyposażone w liczne udogodnienia dla pasażerów tj. klimatyzowane wnętrza, monitoring wizyjny pojazdu, multimedialne systemy informacji pasażerskiej, internet bezprzewodowy, gniazda USB do ładowania urządzeń przenośnych. Poza nowym taborem, zostaną zainstalowane nowe wiaty przystankowe, biletomaty i tablice informujące o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu. Jestem przekonany, że będzie to znacząca poprawa jakości świadczonych usług i zachęci szersze grono mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Warto zauważyć, że wymiana autobusów na nowe niskoemisyjne sprawi, przyczyni się do zmniejszenia emitowanych zanieczyszczeń. ” – mówił dr Tomasz Soliński, Zastępca Prezydenta Krosna.

„Mniej więcej połowa gminy jest obsługiwana przez autobusy Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Krośnie i liczymy, że po zakupie nowych autobusów wzrośnie. Myślę, że

przełoży się to na ilość pasażerów korzystających z miejskiej komunikacji”.- Andrzej Koniecki, Wójt Gminy Chorkówka.

„To zmieni w ogóle obraz naszej gminy, bo na tę chwilę żaden z autobusów MKS nie wjeżdża do naszej gminy, ale dzięki temu projektowi wjedzie 3 linie i obsłuży praktycznie całą gminę. W ramach tego projektu zmodernizujemy wszystkie przystanki oraz wybudujemy taką mini stację przesiadkową w Wojaszówce” – Sławomir Stefański, Wójt Gminy Wojaszówka.

„Autobusy hybrydowe, które dostarczymy to pierwsze autobusy niskoemisyjne, które będą się poruszać na obszarze Krosna i gmin ościennych. Charakteryzują się przede wszystkim niższą emisją szkodliwych substancji oraz niższą emisją hałasu zwłaszcza na przystankach i w miejscach gdzie autobus włącza się do ruchu. – Małgorzata Durda, Dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Miasto Krosno wraz z gminami ościennymi otrzyma w ramach projektu ponad 27 mln. zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Udostępnij na

28 komentarzy do “„Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno”

 1. A na naszych ekskluzywnych przystankach wisieć będą obdarte karteczki z rozkładem prywaciarzy…

  Jestem mega rozczarowany brakiem porozumienia i uczestnictwa gminy w tym projekcie!!!!

  1. Tylko tym jesteś rozczarowany? Ja wieloma innymi sprawami. Liczyłem ze z-ca będzie lepszy ale się przeliczyłem.

 2. mała zamiast do francji za kasę z naszych podatków to szoruj do roboty

 3. Dobra zmiana – będziemy jeździć starymi autobusami wysiadając pod wiaty przystankowe.
  W Chorkówce, Korczynie, Wojaszówce będą mieli nowoczesną komunikację, a u nas ….. rowery. Stąd te rajdy rowerowe.

 4. niestety wiocha i błoto- nawet festiwal nie czyni niu jorku z jedlicza – przerost farbowanego szuwaksem na czarno ego –

 5. Fesyiwal po wioskach bez wysiłku pani kasę wyda z podatków KGW upiecze ugotuje Straz rozlozy parasole Magnolia zaspiewa pani wskaże jak bic brawo OT TO WSZYSTKO! ps.pojwdziemy rowerami do innych gmin i zobaczymy postęp😀

 6. Taka dobra zmiana w Jedliczu. STRAŻACY OSP MĘCINKA zbierają pieniądze aby kupić garaż blaszany że swoich środków finansowych naprawili wóz strażacki. Ja się pytam co władza robi ze nie pomoże? Zamiast dać pieniądze na straż to buduje kolejną ścieżkę rowerową po której nikt nie jeździ. Czas na zmianę czas powiedzieć koniec tej Władzy

  1. Ta sciezka rowerowa będzie tak użytkowana jak ta na Brzozowej. Służy jako parking samochodowy. Wymysl chorej wyobraźni.
   Czas na zmianę. Emeryta Chopina na emeryturę i resztę tez.

 7. Ta sciezka rowerowa będzie tak użytkowana jak ta na Brzozowej. Służy jako parking samochodowy. Wymysl chorej wyobraźni.
  Czas na zmianę. Emeryta Chopina na emeryturę i resztę tez.

 8. Panie z-co nie widzi pan że na ścieżce rowerowej parkowane są samochody ? Jak bezpiecznie można jechać ? Ludzie i tak ją omijają i jeżdżą drogą.

 9. Wywalanie pieniędzy w błoto i niszczenie wszystkiego co było zrobione przez 16 lat . Ile pieniędzy ta władza zmarnowała itp . Ale ci co na nią głosowali już są anty władzy. Taczki już czekają

   1. Płaczą po kiblach. Uciekają od telefonów. Dać taką Joldę w to co ja przeszłam. Z du…py wiór by jej nie został. No dzięki Bogu na śledczaku w Lublinie nie ma oddziału dla kobiet burmistrzów. Nigdzie nie ma takich oddziałów. Posiedzi, tak ja posiedziałam, z matkami które czteroletniego syna zadusiły kablem…Promiss

 10. Drugi raz mnie nie zamkniecie. A to co zrobiono z moimi psami…Siedząc w areszcie dostałam pismo podpisane przez Zagórskiego. Moje psy w chwili zatrzymania mnie powinny w tej samej sekundzie zostać zabezpieczone. Policja, relatywnie wywiązała się z tego obowiązku. Gmina mniej…ku…dwa dni moje psy latały bezpańsko. Ja tego nie wybaczę.

 11. Wróciły zapchlone. Zdziczałe. Drugi raz zaczipowane. Walczące o pokarm. Z kim ta gmina podpisuje umowy? 20 złotych za psa per dzień…Szłam po tych boksach, kiedy szukałam moich Puzona i Mokasyna…Większość boksów zajęte przez gminę Jedlicze. Imaginujcie sobie, że ja za moje psy zapłaciłam. A gminnych glejtach …pewnie takie moje dwa zmarnowane psy, widnieją jako koszty.

 12. Arbuzie Ciebie nie było a oni się wspaniale bawili na Dniach Jedlicza i nie tylko tam. Teraz by im za to podziękować. Niech mieszkańcy zobaczą do czego są zdolni

 13. W Krośnie będą nowoczesne autobusy i przystanki a u nas dzięki władzy wiaty przystankowe i stare autobusy.ewentualniecrowery

Comments are closed.

Do góry