Jesteś tutaj
Strona główna > listy do redakcji

„Głos wołającego na puszczy”

Na portalu jedlicze.org  jakiś czas temu gościła sprawa pana Jerzego Żurowskiego, który usiłuje od kilku lat uzyskać  od  Burmistrza Gminy Jedlicze zwrot kosztów wybudowania odcinka sieci kanalizacji sanitarnej.  Pan Jerzy pojawił się na Sesji Rady Miejskiej w grudniu ubiegłego roku.

Zainteresowana jego sprawą, jako członek Komisji Rewizyjnej,  zapoznałam się z treścią umów o odpłatne przekazanie Gminie odcinków sieci  kanalizacji sanitarnej zawartych na przestrzeni lat 2015-2017. Są one podpisywane zanim mieszkaniec przystąpi do budowania urządzenia kanalizacyjnego. Zatem w chwili podpisania tak naprawdę nie wiadomo jeszcze jakie będą faktyczne koszty takiej inwestycji. Moją uwagę zwrócił w tych umowach brak ujednolicenia zasad zwrotu poniesionych kosztów np.

Lp. Data umowy Warunki finansowe przekazania
1. 01.12.2015 r. 50%  udokumentowanych  kosztów wykonania nie więcej niż 1 250,00 zł
2. 18.05.2016 r. 1 zł
3. 31.03.2017 r. 30%  udokumentowanych  kosztów wykonania nie więcej niż 4 500,00 zł
4. 22.09.2017 r. nie więcej niż  3 500,00 zł

oraz to, że Gmina zastrzega sobie dowolność w decydowaniu o terminie zwrotu kosztów.  

W mojej ocenie zapisy te świadczą o braku równego traktowania mieszkańców, a co za tym idzie są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.  

Próbowałam tematem zainteresować pozostałych radnych. Na sesji w piątek 22 czerwca zgłosiłam wniosek o przeprowadzenie przez Komisję Rewizyjną kontroli tych umów pod kątem równego traktowania mieszkańców wobec prawa lokalnego oraz wykorzystywania przez Gminę pozycji monopolisty. Wniosek został odrzucony.  Czytelnikom portalu pozostawiam odpowiedź na pytanie czy Rada Miejska w Jedliczu podjęła decyzję służącą dobru nas – mieszkańców ?

członek Komisji Rewizyjnej Anna Zaleszczuk

Udostępnij na

38 komentarzy do “„Głos wołającego na puszczy”

 1. Przykład jak Jolanta Urbanik traktuje mieszkańców. Gołym okiem widać ze coś tu nie gra.

 2. Dziękuję Pani Zaleszczuk za to ze pokazuje co ta wladza wyrabia.Gratuluje odwagi bo ci ludzie są wsciwi

 3. Jak nie głosowali za kontrola to oznacza że nie chcą traktować wszystkich jednakowo. Sprawa dla organów scigania

 4. Wniosek został odrzucony. Dlaczego mnie to nie dziwi? Przecież Rada Miejska w Jedliczu kadencji 2014-2018 wielokrotnie udowadniała, że jest jedynie „maszynką do przyklaskiwania” poczynaniom Pani Burmistrz. Odnoszę wrażenie, że większość z wybranych nie orientuje się w swoich zadaniach, kompetencjach, prawach i obowiązkach. Przed kilkoma miesiącami wskazywałem w komentarzu jak swoją ignorancją skompromitowała się Komisja Rewizyjna. Teraz, w mojej ocenie, poprzez taką decyzję doszło do kompromitacji całej Rady. Nie wiem, czy Państwo Radni jeszcze pamiętają, ale na pierwszej sesji (byłem na niej obecny) każdy z nich składał następujące ślubowanie: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”. Jej mieszkańców, a nie „Jej burmistrza”.

  1. Szef Komisji Rewizyjnej Twaróg z Jaszczwi zapewne nie zdaje sobie sprawy z tego jakie na nim ciąża obowiązki. No cóż, chlopisko nic nie ma do powiedzenia. Ale buciekam takim radnym to chyba tez dla niego sytuacja dość nie komfortowa.

 5. Zeby nie moc podjac zadnej dyskusji przez tyle lat i wyciagac tylko lapy po nasze pieniadze to WSTYDZE sie za nich po co zostali wybrani?

 6. Jak zobaczylem te tabelke z umowami i mnie malo nie trafilo jak tak mozna.? To przeciez publiczne pieniadze. gdzie sa radni? Jak dlugo bedziemy godzić sie na taka niesprawiedliwość?

 7. Dziwie się zastępcy ze uczestniczy w tym wszystkim. Wydawało mi się ze Ryszard ma twardy kręgosłup. Przecież to wszystko będzie się za nim ciągło.
  Pan Kamil chociaż dużo młodszy to jednak szybo zorientował się co jest grane.

 8. Jeden musi oddać za złotówkę a drugiemu są w stanie zapłacić 4.500 zł . To jest nie sprawiedliwe, to jest draństwo.

 9. Pani Zaleszczuk te jedyna osoba w tej radzie która zauważa problemy. Za to jest karcona przez niektórych radnych. Pomimo tego pokazuje jak działa Rada Miejska pod przewodnictwem Piotra Woźniaka.
  W nadchodzących wyborach społeczeństwo musi podziękować tym ludziom i wybrać nowych, z innym spojrzeniem aby dbali o interes wspólnoty a nie o własny.

 10. Co ta chaotyczna tabelka prezentuje? Czy sama autorka wie? Czy 1 zł to jest cena za 1 cm, a 4500 za 45 km?. A może na odwrót ? Mam swoje lata i ubolewam bylejakością w przekazie publicznym.

 11. W Podniebylu to mają jakiego radnego ? Już nie idzie przejechać drogą z Piotrówki do Podniebyla. pobocza drogi tak zarośnięte, że trzeba dobrze uważać bo wystające na drogę gałęzie mogą porysować samochód. Podobnie we wsi.

 12. Dziś rano zacząłem zastanawiać się czy naszych radnych nie potraktowałem zbyt ostro. Być może są jakieś logiczne przesłanki by odrzucić wniosek o przeprowadzenie kontroli! Wiem, że w momencie głosowania na sesji pozostało niewielu radnych. Postanowiłem zapytać o przyczyny głosownia nad odrzuceniem wniosku Pani Radnej Zaleszczuk tych, o których wiem, ze uczestniczyli w głosowaniu – Przewodniczącego Rady Piotra Woźniaka oraz członka komisji rewizyjnej – Krystynę Marć. Z zastrzeżonego telefonu zadzwoniłem do obojga. Radna Krystyna odebrała telefon, ale gdy dowiedziała się o co mi chodzi (przedtem przedstawiłem się i zaznaczyłem, ze nagrywam rozmowę) natychmiast rozłączyła się. Piotr Woźniak nie odbierał. Co ciekawe, gdy zadzwoniłem z wysyłaniem mojego numeru natychmiast odrzucił połączenie. Po południu jeszcze raz spróbowałem skontaktować się z obojgiem. Tym razem z innego numeru. Radna Marć odebrała (trochę zaskoczona) ale zamiast rzeczowej odpowiedzi na zadane pytanie otrzymałem słowotok w temacie „czy wy sobie zdajecie sprawę, że przez was(?) pan Ż. (skrót nazwiska celowy ze względu na RODO) za chwilę umrze??? I nastąpiło rozłączenie. Swoją drogą ciekawe, kogo miała na myśli mówiąc do mnie wy. Wszak dzwoniłem na jej służbową komórkę z mojego telefonu we własnym imieniu. Piotr Woźniak dalej nie odbierał.
  Czyli wczorajszy we wczorajszym komentarzu nie popełniłem błędu.

 13. Nie śledzę zbyt dokładnie tematu ale wydaje mi się że Pan Jerzy żalił się że wtedy kiedy podłączał się do kanalizacji zwrócił się – no właśnie czy do pana Panie Piotrze czy Pana szefa o pieniążki i ich nie dostał bo było ku temu podstawy. Jeśli się mylę proszę o wyjaśnienie.

 14. Uważam , że dla czystości sprawy komisja powinna zbadać problem. Nie było by kontrowersji. Radni biorą co miesiąc nie opodatkowaną kasę, godzili sie na pełnienie tych funkcji wiec powinni przeprowadzić kontrolę.
  Pani Zaleszczuk nie pisze o Panu J czy Ż a o dysproporcjach w refundacji za budowę odcinków sieci kanalizacyjnej. W moim odczuciu ktoś sobie wg uznania przyznaje komuś refundację. Są to środku publiczne i powinny być wydawane w sposób nie budzący cienia wątpliwości. A tak nie jest.

 15. JasiuPytalski! Bardzo chętnie rozpocznę dyskusję. Jednak partnerami dla mnie są jedynie tacy, którzy nie chowają się za nickami, ale tak jak ja jawnie przyznają się do swych poglądów. Tak więc jeżeli pójdziesz moim śladem i przedstawisz się z imienia i nazwiska bardzo chętnie nawiążę dyskusję. Mam nadzieję, że dla dobra wszystkich mieszkańców Gminy Jedlicze. Zapraszam!

 16. Do Jaspyskalski nie udaj że nie wiesz o co chdzi bo doskonale zrozumialem bedac laikiem moze radni ci wyjasnia dlaczego zawarto takie umowy z niektorymi????

 17. Jaś? A może Jasia? Odpoczywaj na tym urlopie i daj sobie spokój z ta kanalizacja.

 18. Dziś jest dzień targowy. Jaki debil wpadł na pomysł aby właśnie dziś malować pasy na drodze. Zapraszam p. radną Krystynę w okolice rynku i targowicy. Ludzie, wy macie pojecie ?

 19. Co to z tego pisania? I tak wygra ten co ma środki na kampanie i większość w Radzie co z tych wypocin snikers? szambo

 20. Płatny Agencie. Jaki wpływ na wygranie wyborów ma skład rady? Chyba w listopadzie będzie wybierana nowa rada. Osobiście mam nadzieję, że będą to nowi, młodzi ludzie którzy mają normalne spojrzenie na rzeczywistość. Gmina nie potrzebuje już tych starych, będących w sumie statystami radnych. Jestem za całościową wymianą radnych i oczywiście nie sprawdzonego w działaniu burmistrza. Stare już nie wróci ale młode przybędzie.
  Myślałem ,że to umiejętności decydują a nie wielkość kampanii wyborczej. Te czasy już minęły.
  Uśmiech to zdecydowanie za mało.

 21. Apel !! Apeluję do władz gminy i radnej z Podniebyla aby w trybie natychmiastowym odkrzaczyli drogi w Podniebylu. Wzdłuż gminnych dróg rosną dzikie krzaki które podczas jazdy rysują karoserie samochodów. Za nie długo nie będzie można nawet przejść.
  Dbajcie trochę o estetykę wioski.

 22. A co z Arbuzem? Kilka miesięcy temu tak ładnie się chłopina udzielał.

 23. PaniPyskalska jestem w szoku po tym jak zobaczylem jaka kasę przyznano niektórym dlaczego?

 24. Przeciez to są publiczne pieniądze nasze z podatków należy dzielić sprawiedliwie jak widać to ogromna różnica

  1. Siedzi cichutko jak mysz pod miotłą bo przecież co miesiąc wpływa konkretna gotówka. Teraz wiadomo o co chodziło w tamtych latach. Wszelkimi metodami , nawet tymi najbardziej wyrafinowanymi, zaorać gościa, wygrać wybory i inkasować kasę. To tak po katolicku.

 25. brodaty starzec koło stówki rocznie zobaczcie bip- pytanie za co ???? ktoś wie co zroobił za stio tysięcy rocznie kaski ????

Comments are closed.

Do góry