Jesteś tutaj
Strona główna > inne >

Folklor w Jedliczu ma się dobrze

Wystrzałem armatnim, punktualnie o 15.00 w sobotę 9 czerwca, rozpoczął się pierwszy dziecięcy i młodzieżowy przegląd konkursowy pieśni ludowej NUTKA 2018 w Jedliczu przy Starej Kuźni z inicjatywy Stowarzyszenia Kuźnia.  W klimatowym, rustykalnym otoczeniu rozbrzmiały nuty tradycyjnych piosenek ludowych zagłuszanych czasami odgłosami żywego inwentarza, który na stałe wpisany jest w pejzaż obejścia Kuźni. Przy warsztacie stolarskim zasiadł powołany zespół Jury (Ewa Michniewska, Czesław Drąg, Stefan Pasterczyk i Jerzy Duda), który miał nie lada problem, by sprawiedliwie ocenić wszystkich wykonawców, a było ich prawie stu, w pięknych, kolorowych, ludowych strojach.  Przegląd konkursowy prowadził jako konferansjer nieoceniony Wojciech Tomkiewicz, który niezwykle ciepło i miło podnosił na duchu występującą młodzież. Te kilka godzin spędzone w tym miejscu i w tym czasie było oczywistym dowodem, że tradycja pieśni ludowej, a tym samym tradycyjne wartości polskiej wsi nie zanikają, lecz są kultywowane przez kolejne pokolenia. Chwała za to rodzicom i opiekunom.

-Kochani bywało tak, że w czasie przesłuchań, przechodziły nam przysłowiowe ciary, coś tam w gardle zagryzło. To znaczy, że trafione, przerzucone z tej estrardy –dzielił się swoimi spostrzeżeniami na koniec Pan Czesław, wieloletni pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, animator kultury i etnograf z zamiłowania. -Pamiętajcie, że my mieliśmy trudne zadanie, ale pierwszą skibę przeoraliśmy i stąd pewna nauka na przyszłość i dla was i dla nas, i pozwólcie taką przygarść refleksji- kontynuował Pan Czesław. – W większości były to dobre i bardzo dobre wykonania, ale zmiłujcie się i poszukajcie kochani repertuaru z naszych stron, zrezygnujcie z podkładu muzycznego, bo ciary przechodziły właśnie przy tym co było a cappella. Są predyspozycje, jest zalążek talentu i nie trzeba tego „masakrować” muzyką bo to robi szkodę.  Tutaj, krośnieńskie, jasielskie to jest kolebka ludowych zaśpiewów, ludowego muzykowania. To stąd trzeba czerpać na przyszłość. No i nie malujmy ust dziewczynom! Dziewczyny są tak ładne, że nie trzeba ich upiększać. Kochani jesteście tu, pięknie to robicie i róbcie dalej tą ludową, piękną naszą od macierzy, od korzeni nutę, bo godną jest oklasków i podziękowań. Pamiętajcie u górali to jest tak, że oni to wysysają z krwią matki,od małego już ma kierpce, on już dzwoneczkami dzwoni, już „śpiwo”, ale nie miejmy kompleksów. Pokłon wielki panie i panowie magistrowie za to, że macie serducho, że znajdujecie czas poza zajęciami lekcyjnymi, często za darmo, że chcecie popracować ze swoimi milusińskimi. Na koniec buziaki dla wszystkich, tak trzymać!

Podsumowanie konkursu pod poniższym linkiem:

NUTKA 2018 w Jedliczu rozstrzygnięta

Pierwsza NUTKA 2018 w Jedliczu przechodzi do historii. Gratulujemy wszystkim laureatom i ich opiekunom, życząc im wytrwałości, w tym co robią. Myślimy, że za rok spotkamy się w równie miłej atmosferze.

W tym miejscu pragniemy bardzo podziękować Grzegorzowi Nowakowi z Jedlicza za jego świeżutkie drożdżówki, hurtowni Betex z Jasła za lody dla każdego, Panu Staroście Janowi Juszczakowi za pomoc organizacyjną, Wojciechowi Tomkiewiczowi za konferansjerkę i pomoc organizacyjną, Wiolettcie Zygmunt za duże zaangażowanie, napoje i ciasto, Ewie Michniewskiej i Stefanowi Pasterczykowi za merytoryczną i sprawną ocenę występujących, Czesławowi Drągowi za niezastąpioną obecność, Tomaszowi Michniewskiemu za profesjonalne nagłośnienie, wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom oraz obecnym na przeglądzie gościom.

PS Pracujemy nad filmikiem.

 

 

 

 

40 thoughts on “Folklor w Jedliczu ma się dobrze

 1. Było wspaniale, piękne stroje i nastroje , dużo dobrych głosów, spontaniczność i świeżość – brawo „Kuźnianie”, świetna jazda – jesteście o lata świetlne lepsi niż goki i nadęte pseudo-elyty gmynne

 2. Co się dzieje? Parę dni temu w świetle fleszy odbierano inweatycje a dziś juz naprawiono kostkę?
  Chyba brak właściwego nadzoru.

 3. Co się dzieje? Parę dni temu w świetle fleszy odbierano inwestycje a dziś juz naprawiano kostkę.
  Chyba brak właściwego nadzoru.

 4. Podobno pewna grupa z osiedla ktora wróciła z J.G. miała kłopoty z wyjściem z autobusu. Nie wiem, może autobus miał zbyt wąskie drzwi.
  Teraz chodzą i się dzielą wrażeniami ?

 5. GOK powinien dzialac w kuzni i nie dopuscic do prac obecnych szczegolnie tego co nie moze nawet z kartki przeczytac a kiedy mamy brawo bic ta paniusia z gminy nie musi nam wskazywac

 6. Co sie porobilo w tym goku ? Przeciez kiedys to z checia nasze panie sie spotykaly a teraz to trudno uprościć

 7. Tak sklocila ludzi ze nawet sami nie wiedza dlaczego patrza na siebie wilkiem a ona co miesiac kase zgarnia i smieje się nam w py…..k to towarzystwo WON

 8. Jedliczanie przeczytajcie koniecznie
  Byo to w barze w Rzeszowie pił i udwał ze pije wylewał, jeden gosc sie zorientowal a on na dodatek on czuł ze nagrywal to
  Uwierzcie to bestia a teraz myslicie ze jak terazpo nocy nie szpicluje i nagry

  1. Ja mu wtedy mowie. Chłopie nie pij !! Komisja AA czeka a w niej ha ha.
   A on na to skocz przez płot. I skoczyl

 9. To az tak zle w goku? slyszalam bo bylo glosno o zakupionej kawie i innych artykułach ale nie wierzylam ale cyrk

 10. Mampyt do pana miny:
  Czy to „coś’ nadal węszy i nagrywa donosi I sptrzedaje?
  To co pan napisał włosy dęba

 11. Mina to kto sie noca w gmine spotyka? czy ta bestja to jest w urzedzie? Uscislij bo moze trzeba uprzedzic pracownikow i przygotowac na ciezkie chwile?

 12. Wieczorem ok 21 kolejny dzien czuć ten okropny zapach, obstawiam ze to z oczyszczalni. Trzeba okna zamykac w domu taki smród. Rano z koleji ptactwo czarne nie daje spac, gawrony tłuką sie i wrzeszcza od 4 rano. Nie da sie tu spokojnie mieszkać.

 13. Wynagrodzenie burmistrz powinno byc uzaleznione od efektywniej pracy nie czy sie stoi czy sie lezy to i tak sie jej nalezy. Podatki powinny byc obnizone bo nie mozna wyzyc za takie grosze

 14. Zarzadzac w gminie to trzeba miec glowe na karku nie wystarczą spotkania i niekończące sie opowiesci bo ludzie oczekuja konkretów ak jak bylo przez 16 lat

 15. Kolejna fikcja. Ogłoszono konkurs na dyrektora szkoły. Pomijając już fakt że w innych gminach zrobiono to o wiele wcześniej to tu przecież wiadomo że dyrektorem ma być pan K.

 16. Zrezygnuje ze skladania stosownych dokumentow gdyz tu nie mam szans skoro z gory wiadomo kto zostanie wybrany

 17. Kandydacie składaj kwity. Przynajmniej przekonasz się jaka to szopka. Znajoma opowiadała jak startowała na jedno z ogłoszeń. Mówi że czegoś takiego w życiu nie widziała.
  Teraz władza ma w głowie nadchodzące wybory. Znów się zacznie festiwal obietnic bez pokrycia. Chciałbym żeby jednak przed tym rozliczyli się punkt po punkcie z uchwał Rady Miejskiej i poleceń w nich zawartych dla ORGANU WYKONAWCZEGO jakim jest burmistrz.
  Cieniutko to wygląda.

 18. Czy tak jest w innych gminach? Czy moge podatek przekazać na konto Stowarzyszenie kuznia? aby wesprzec zdolną młodzież z pominięciem kampani Yolandy?

 19. Ja też chętnie przekażę parę groszy bo mi zależy na jedlickiej młodzieży. Na GOK i dyrechtora nie ma co liczyć.On liczy na siebie. Kiedy w końcu skończy ten licencjat ? Tyle studiuje że inny to by doktorat zrobił.

 20. Na pewno bedzie duzo chetnych by wesprzec mlodziez ale NIE! kampanie i kipsniutkiego dyrehtora

 21. Rodo

  Schody rozwalone sala gimnastyczka w jedliczu sam grzyb dlatego uroczystość musiała by na świetlicy same kredyty nabranie syf i trawa na chodnikach. Wstyd mi za was
  …………………………………
  frankie

  O czym ta kobieta mówi? Chłop zadał jej pytanie z czego jest najbardziej dumna? To ta zamiast wskazać konkret zaczyna te swoje płomienne wywody o niczym. I tak właśnie przeminęła ta kadencja.
  Nie spotkałem się ostatnio z takim samouwielbieniem swojej osoby w samorządzie. Pani burmistrz więcej pokory i skromności. Praca rozliczana jest z efektów. Czy przykładem gospodarności jest remont ulicy Kolejowej? Czy nie ma bardziej pieklących tematów drogowych w gminie? Gdybym był burmistrzem zabroniłbym takich czułości i kwiatów na sesjach. OK, zrobiliśmy swoją robotę, spinamy klamrami pewne założenia, mówimy sobie dziękuję i zadziały dalej. Irytują mnie te szopki przepełnione lukrem…
  ……………………………..
  gość

  Ale czad ! SZOPKA,
  Zapytajcie zwykłego obywatela co o was myśli to wam szczeny poopadają.
  ……………………………
  Ziom
  Już się pakowałam aby zamieszkać w tej gminie ale komentarze mnie ochłodziły. Oglądam drugi raz i faktycznie nie ma w tej wypowiedzi niczego. Może to być wywiad z burmistrzem każdej gminy. Tylko raz pada nazwa „Jedlicze”. To chyba jakiś schemat z urzędnickiego poradnika „Jak lać wodę z uśmiechem”. Faktycznie taka tam u Was gospodarność, że celując w szóstą pozycję („apogeum”) wylądowano na czwartej? Taka transparentność, że nie warto wspominać o konkretnych inwestycjach bo wszyscy je znają? Taka uczciwość, że nie ma się czego obawiać? Filozoficzne pytanie Pana Nadredaktora: czy to gmina „nasza” czy „wspólna” też jakby zostaje bez odpowiedzi. O… Czytaj więcej »
  ………………………….
  gość

  Yolanda wyuczona paru frazesów które wygłasza z dziwnym uśmiechem na ustach.
  Ziom doskonale to ujął. Zero konkretów.
  Nie wiem czy taka naiwna czy coś innego , ale przecież żyjemy na tej ziemi i widzimy co faktycznie zrobiła. W mojej ocenie to marniutka notka. Czym się może pochwalić ? Malutką salką gimnastyczną w Moderówce ? A może żłobkiem wpinkolonym w przedszkolny ogród. Szkoda że nie wspomniała o kwocie 0.5 mln złotych za lodowisko. Trudno znaleźć jakiś spektakularny sukces.
  Jedno jest pewne – kasę pakuje w Jaszczew.

 22. Gdzie tu sprawiedliwość? Czy radni są bezradni? zapomnieli po co zostali wybrani? tylko dla kasy? Tak nie powinno byc by bez doświadczenia pozwolić decydowac jednej osobie o wszystkim!

  1. Urbanik propagandą chce wcisnąć w ludzkie umysły jaka to jest mądra, ile dobrego dla gminy zrobiła itp. To jest ułomnośc naszej władzy. Do wymiany juz w listopadzie

 23. Szkoły kultura sluzba zdrowia obsadzanie stanowisk swoimi itp itd to na wszystko ma zgode wyborcow? NA PEWNO NIE

  1. Jak się opublikuje wykaz to mieszkańcy szoku dostaną. Nawet kebab z biedry im nie będzie smakował.

 24. ….a to coraz cieplej się robi jesienią może być skwar ?z taką lista wybrancow wyborcy powinni się zapoznać komu za co i ile przeznacza się z naszych podatkow

Comments are closed.

Top