Jesteś tutaj
Strona główna > wydarzenia

Idea Carpathia mecenasem Ziemi Krośnieńsko-Jasielskiej

Stowarzyszenie Idea Carpathia powstało 3 lata temu z inicjatywy młodych ludzi, mieszkańców ziemi krośnieńsko-jasielskiej. Głównym celem działalności stowarzyszenia jest pomoc ludziom i instytucjom w różnych sprawach. Do najważniejszych inicjatyw członków stowarzyszenia zaliczyć można:

1. Program Lupa Obywatelska. W ramach działalności Lupy członkowie stowarzyszenia nagrywają sesje gminne oraz konsultacje społeczne. Stowarzyszenie walczy m.in. o czyste powietrze w Krośnie oraz w gminie Jedlicze. W związku z tym wnioskowało o badanie jakości powietrza w obliczu informacji o budowie spalarni w Jedliczu.
2. Stowarzyszenie czynnie zaangażowało się w kampanię społeczną ws. budowy Łącznika kolejowego na trasie Krosno – Rzeszów. Na budowie łącznika skorzystałoby również miasto Jedlicze. Niestety w skutek niezrozumiałych decyzji samorządowych budowa łącznika kolejowego do Rzeszowa została wstrzymana.

3. Członkowie stowarzyszenia sfinansowali i wykonali oznaczenie trasy/szlaku do symbolicznego grobu majora Żubryda w Malinówce. Podczas otwarcia szlaku miało miejsce spotkanie z synem Antoniego Żubryda panem Januszem Niemcem, który wyraził ogromną wdzięczność za kultywowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych na Podkarpaciu. W planach jest rozbudowa szlaku
majora Żubryda od strony Rzeszowa.


4. W Krośnie członkowie stowarzyszenia angażują się w zachowanie dla przyszłych pokoleń katowni UB w piwnicach przy ulicy Portiusa. W związku z tym aby poruszyć sumienia mieszkańców ziemi krośnieńskiej zorganizowaliśmy spotkania z historykiem dr Pawłem Fornalem. Niestety, jak na razie nie ma podjętych decyzji odnośnie przyszłości tego miejsca pamięci, w którym torturowano i mordowano polskich patriotów.

Na zakończenie 2017 roku Stowarzyszenie odebrało niezwykłą nagrodę – wyróżnienie w kategorii Mecenasi Społeczni 2017 roku Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie im Jana Pawła II. To po naszych wnioskach i intensywnej kampanii medialnej samorząd miasta Krosna zwolnił z podatku szpital wojewódzki. Za zaoszczędzone pieniądze władze szpitala mogły zakupić dodatkowy sprzęt medyczny ratujący życie mieszkańców południa Podkarpacia.

Jedną z ostatnich inicjatyw stowarzyszenia było złożenie wniosku o odwołanie przewodniczącego rady miasta Krosna Pana Kubita.
Głównymi zarzutami, które Stowarzyszenie „Idea Carpathia” stawia Zbigniewowi Kubitowi są m.in. notoryczne niedopełnienia obowiązków formalnych przewidzianych przez Kodeks postępowania administracyjnego w sytuacji „spóźnienia się” rady z rozpatrzeniem wniosków bądź skarg, przekazywanie nieprawdziwych informacji wojewodzie podkarpackiemu (jako organowi wyższej instancji) na temat przyczyn opóźnień w rozpatrywaniu pism, różnice w szybkości i jakości rozpatrywania wniosków zgłaszanych przez stowarzyszenie, a tymi składanymi przez inne podmioty w sytuacji, w której obejmują one tę samą problematykę, czy wreszcie niechęć do stosowania się do przepisów o ponagleniu. – Takie postępowanie przewodniczącego nie buduje zaufania do administracji publicznej i nie daje gwarancji respektowania praw obywateli – mówi Piotr Dymiński, sekretarz Stowarzyszenia „Idea Carpathia”. (…)
Dariusz Daro
Udostępnij na

17 komentarzy do “Idea Carpathia mecenasem Ziemi Krośnieńsko-Jasielskiej

 1. Stowarzyszenie kiepsko walczy o czyste powietrze w gminie Jedlicze. Jak do tej pory Władza robi to co chce

 2. Stowarzyszenie z Potoka też nic nie wskórało. Dostali pięknie napisaną odpowiedz, przede wszystkim długa i na tym sprawa ucichła.

 3. BRAWO Stowarzyszenie Idea Carpathia – dzięki waszej działalności – ŚWIADOMOŚĆ SPOŁECZNA ROŚNIE . A co do wpisu ” Kiepski ” i „Komunalny ” to bardzo ciężko ocenić wkład kogokolwiek w sprawie spalarni. Faktem jest jednak to, że organy wydające decyzję dokładnej się przyglądają sprawie i to już oceniajmy w kategorii sukcesu. Protest społeczny zorganizowany przez Stowarzyszenie z Potoka, pierwszy raz w tej sprawie i pierwszy w tej gminie na pewno do tego się przyczynił.

 4. włodarz nie nadstawi głowinki – ja stawiam że opóźni wydanie decyzji do wyborów a potem co tam kogo to wa. .a potem spalacz będzie hulał bo ma wszystkie zgody i atesty ..

 5. Monitoring mógł być ale rada gminy uchwałą LI/398/2017 z dnia 28.12.2017 negatywnie odniosła się do petycji w sprawie zakupu monitoringu. To są konsekwencje wyboru nie odpowiednich radnych.

  1. Inicjatywa Stowarzyszenia z Potoka spotkała się z dużą aprobatą mieszkańców. Myśle, że powinno się po raz kolejny wystąpić z tym wnioskiem o zakup monitoringu a sprawę konkretnie nagłośnić. Radni i Burmistrz działają przeciw mieszkańcom.

 6. mam pomysł aby do każdej ulotki wyborczej wystrachani włodarze dodawali maskę i aparat tlenowy- bo co komu z monitoringu powietrza? nie będziemy wychodzić z domów ? jeszcze po wydzielonym ciastku plus koncert na umowę -zlecenie na 8 marca – na koszt podatnika i będzie mega zachwytu – żony sie najedzą po uszy

 7. a ja włodarzom dedykuję obsi…any obskurny i cuchnący przystanek autobusowy w Moderówce- postójcie se tam pół godziny na mrozie i syfie to może wam co mądrego przyjdzie do głów

 8. Po tygodniu udało mi się dorwać tę gazetę. Całkiem fajna. Ktoś ma talent. Nic nie jest powielane. Jedyna wada to to że trudno ją dostać.

  1. Może to była gazetka nie z tej gminy? Dobrze się przyjrzałeś? To ile egzemplarzy zostało wydanych? 5? Oj coś ściemniasz.

  1. Może tak być. Cena schabu…faktycznie nie powtarza się. Domestos potaniał…. Ktoś ma talent.

 9. Czy ktoś jeszcze dostał telefon z badania opinii publicznej ? Wypytują o lokalne wybory i ocene obecnych.

 10. firma konsultingowa z mielca- młody chłopak sie wypytywał i prosił o kontakt do znajomych

Comments are closed.

Do góry