Jesteś tutaj
Strona główna > sport >

Jedliczanie nie gęsi swoje szachy mają

      -Tam gdzie teraz jest Bank przy rafinerii, dawniej był klub, który prowadził pan Kowalewski– wspomina pan Stefan- i on prowadził turnieje szachowe, turnieje w brydża, zresztą nie tylko. Mieliśmy tam próby jako zespół gitarowy „Białe Gwiazdy”, urządzaliśmy wieczorki taneczne. A co do szachów, to prym wiódł Marian Dudek, …jeszcze jeden Marian, którego nazwiska nie pamiętam, a on właśnie był najlepszy, mieszkał tam gdzieś za stadionem, pamiętam jak się wk….ł na mnie jak raz przegrał, no i ja- przypomina sobie pan Stefan. –W szachy grywam do dziś, ale niestety z komputerem.

Przy Rafinerii w budynku, gdzie teraz jest Medikor, działała świetlica dla dzieci i młodzieży.  Po odrobieniu przez młodzież lekcji szkolnych pod czujnym okiem pani Alfredy kierowniczki świetlicy przychodził czas na gry i zabawy. Pan Bronisław Czaja wychowawca i opiekun uczył młodzież podstaw tej królewskiej gry oraz organizował turnieje. Dla młodzieży były to pierwsze lekcje z logiki, strategii i samodyscypliny, które na pewno miały przełożenie w dorastaniu.

W roku 1997 dzięki zaangażowaniu Pana Józefa Kudronia odbył się pierwszy turniej szachowy w Jedliczu. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, sala GOK została wypełniona. Korzystając z popularności dyscypliny Ośrodek Kultury zaczął organizować szkolenie dla najmłodszych. Już w lutym 1998 odbyła się feryjna edycja szachowych mistrzostw gminy, w sędziowanie włączył się Pan Wojciech Tomkiewicz. W następnych latach turnieje odbywały się regularnie, a potwierdzeniem zainteresowania królewską grą był Gminny Drużynowy Turniej szachowy z maja 1999.

W 2001 roku, w odpowiedzi na coraz lepsze wyniki wychowanków, jedlickie Gimnazjum zaczęło organizować zajęcia szachowe prowadzone przez Pana Zbigniewa Kardysia, który sędziował również miejscowe turnieje w następnych latach. Warto podkreślić, że trening teoretyczny pomógł szkolnej drużynie zajmować wysokie miejsca na wojewódzkiej Gimnazjadzie. Niestety po przejściu drużyny do liceum nie znaleziono wielu nowych zawodników i zajęć szachowych zaprzestano. Po jakimś czasie również przestano organizować gminne turnieje, które wcześniej były cykliczne.

W listopadzie 2008 w GOSiR Jedlicze wznowiono imprezy rozpoczynając Turniej Szachowy o Puchar Niepodległości, w ubiegłym roku odbyła się już dziesiąta edycja. Od 2011 roku archiwum zawodów można znaleźć na stronie http://www.chessarbiter.com/turnieje

Od 2016 roku hala GOSiRu gościła również jeden ze zjazdów Drużynowego Pucharu Podkarpacia w Szachach Klasycznych, a w całych zawodach występowała miejscowa drużyna.

GOK w Jedliczu prowadził naukę gry w szachy w ramach zajęć świetlicowych.

W lutym 2018 roku GOSiR utworzył sekcję szachową, zainteresowane osoby mogą kontaktować się z administracją w sprawie bieżących terminów zajęć.

2 thoughts on “Jedliczanie nie gęsi swoje szachy mają

  1. Aby mieć wyniki …podstawy królewskiej gry wprowadzić w przedszkolu a przygotowane w ten sposób dzieciaki zapisywać do sekcji …tak pracuje się łatwiej i osiąga lepsze rezultaty..

  2. Do Pana Stefana – ten drugi Pan Marian co mieszkał za stadionem to Pan Marian Szajnowski. Stefan-pamiętam Białe Gwiazdy (Jasiek Kijowski, Edek Rybski, oczywiście Ty…..) no i przebój Biała konwalia. Pozdrawiam.

Comments are closed.

Top