Jesteś tutaj
Strona główna > religia >

Szopka Bożonarodzeniowa

Żłobek, siano, zwierzęta a pośród nich Maryja i Święty Józef pochyleni nad dzieciątkiem Jezus. W koło gromadzą się pasterze przybywają trzej królowie ze swoimi darami.  Taki obraz szopki spotykany jest najczęściej w kościołach w okresie Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten zawdzięczamy św Franciszkowi z Asyżu. To właśnie św Franciszek założyciel zakonu żebraczego, jako pierwszy zorganizował  żywą szopkę bożonarodzeniową w Greccio we Włoszech. Do Polski zwyczaj szopek Bożonarodzeniowych przywędrował w raz zakonem Franciszkańskim u schyłku XIII wieku.

Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska niektórym szopkom w naszej najbliższej okolicy. Na początek odwiedziliśmy  „Żywą Szopkę” w Zręcinie. Była to chyba jedna z większych atrakcji dla dzieci nie tylko z pobliskiej okolicy. Zwiedzający mogli podziwiać: koniki, gołębie, osła, kózki, gąski. Szopka cieszyła się dużą popularnością, głośno było o niej również w eterze na CB radiu.

Kolejnym miejscem, które odwiedziła nasza redakcja był krośnieński rynek. Na krośnieńskiej starówce stoją dwie szopki. Jedna wykonana przez uczniów z Liceum Plastycznego w Krośnie. Ta ulokowana jest na studni, składa się z kilkunastu figur rożnej wielkości rzeźbionych w drewnie.

Druga szopka stanęła na krośnieńskiej fontannie. Charakterystyczne figury już od kilku lat na stałe wpisały się już w koloryt rynkowej architektury. Szopka została wykonana przez rodzinę Dudów na zlecenie Unii Przedsiębiorców i właścicieli nieruchomości w rynku. Obecnie szopką opiekuje się krośnieńskie BWA.

Jedlicki rynek również zdobią okazałe drewniane figury wokół których pasie się stado owieczek.

W parafialnym kościele w Jedliczu pod wezwaniem św Antoniego dzieci i dorośli mogą podziwiać szopkę z tradycyjnymi figurami.

A przy Starej Kuźni już od dłuższego czasu tradycyjna szopka wprowadza nas w klimat Świąt Bożonarodzeniowych i czeka jako finał orszaku Trzech Króli 6 stycznia

35 thoughts on “Szopka Bożonarodzeniowa

 1. Jedlickie szopki są bardzo pomysłowe. Jutro, moze mi się uda wyskoczyć do Dukli, bo chcę bardzo zobaczyć szopkę z tymi ruchomymi postaciami. Widziałam film i wydaje mi się, że warto, bo ktoś się naprawdę napracował.

 2. Brakuje jeszcze jednej szopki 🙂 SZOPKA która jest odstawiana na sesjach Rady Miejskiej w Jedliczu 🙂

 3. szopka to jest jak ktoś kto nigdy życiu nie narażał swego życia dla nikogo i nie jest strażakiem przebiera się w mundur strażacki… taka zabawa

 4. kiedys chetnie angazowali sie w rozne prace spoleczne a teraz jest problem dlaczego?co sie w naszej gminie porobilo?

 5. w okresie swiat mozemy podziwiac przebranych kolednikow ale przebrac sie na strazaka to komiczne

 6. No i po co te nerwy …Prezes z tych, co to myśli że od tego nikt jeszcze nie umarł 🙂 Taki Ci czas nam nastał…wszystko z opóźnionym zapłonem działa w tej gminie…

 7. ja zobaczylam nagranie z sesji to jestem przerazona zachowaniem ludzi ktorym zaufalismy

 8. Będzie wnet film.
  A w tym filmie prym wiedzie postać znamienita,
  Wokół zaś siedzi świta
  Co deklamuje hymny pochwalne w trójczłonach
  Jeden przez drugiego wpółzgięci w pokłonach
  Postać zaś owa loki dyskretnie wygładza i mówi:
  Jam tu jedyna władza !

 9. Święta, święta i po świętach

  Bedzie relacja z sesji Rady? Ciekaw jestem informacji o budżecie na 2018 r.

 10. Jemsie na pewno doczekasz się relacji z sesji. Sztab pracowników już nad tym pracuje.
  Budżet jest bardzo obfity, taki typowy przed wyborami. Ciekawa lektura. Masa planów, koncepcje, dokumentacji, powtórka zadań nie wykonanych w 2017 roku itp.
  Medialnie będzie sprzedawany jako najlepszy, pro rozwojowy i w ogóle fantastyczny 🙂

 11. I do tego ta atmosfera, uśmiechy, gesty. Do dziś myślałam, że szczytem słodyczy jest liznąć w du…pę Miodka, ale nie od dziś jest inny wyznacznik słodkości.

 12. Karmili….ha ha. No ja też czekam na relację. Zobaczymy jaką medialną papką tym razem i czy ma coś do powiedzenia, czy też jak przez 16 lat jak indorom czy gęsiom tucznym, wciskali mu do gardła co tylko pod ręką było. Ha ha

 13. Oni teraz karmią się tym szlamem z oczyszczalni co tak magazynuja >:) Do tego jakiś sosik i jedzonko palce lizać

 14. Pojawił się wpis na stronie gminnej o uchwaleniu budżetu na nowy rok. Są cyferki, ale spodziewałem się kilku istotnych informacji co planowane jest po stronie inwestycji w 2018 r. Niestety nie przywołano żadnych konkretnych zadań. Panie Redaktorze może macie dodatkowe informacje. Przydałoby się jakieś podsumowanie.

  1. Jems masz rację. Podano tylko kilka cyfr. Nie podano przynajmniej głównych zamierzeń. Nie podano tez planowanego deficytu i zadluzenia .

 15. Bo może Jedlicze są na plusie? Jako jedyna gmina we wszechświecie? I te plusy przysłaniają wszystkie minusy. Ja czekam cierpliwie na film sesji.

 16. Póki co, to możemy zobaczyć to co chcieli pokazać, opublikują uchwałę budżetową to policzymy saldo i zobaczymy czym chcą kupić naiwnych. Do jesieni trochę czasu jest, można zweryfikować kolejne obiecanki cacanki, szkoda tylko że niektórym myślenie odebrało i gotowi są w ogień wskoczyć za g… wartymi liczbami.

Comments are closed.

Top