Jesteś tutaj
Strona główna > religia >

„Bóg jest dla Wszystkich”

O genezie Orszaku Trzech Króli w Jedliczu opowiada Lidia Lipka Koordynator Orszaku.

Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna, oddolna impreza polegająca na przemarszu aktorów przebranych za trzech króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda, itp. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie Biblijnym. Celem imprezy jest promocja postawy obywatelskiej poprzez wspólne śpiewanie kolę podczas przemarszu ulicami miasta włączenie się do grona kolędników przez włożenie tekturowych koron na głowę oraz przebranie się za postaci Biblijne.

W listopadzie 2015 roku wpadłam na pomysł zorganizowania Orszaku Trzech Króli w naszej gminie. Po podpisaniu umowy pomiędzy Fundacją Orszak Trzech Króli a Stowarzyszeniem „Troska o Twoją Przyszłość” z Potoka, o inicjatywie poinformowałam władze gminy i zaprosiłam do współpracy inne organizacje.

Pierwszy Orszak był dla nas wszystkich wielką niewiadomą. Nie mieliśmy pewności czy w ogóle ktoś zdecyduje się w nim uczestniczyć. Aby zaplanować jego przebieg, zorganizowaliśmy zebrania w urzędzie gminy, w którym wzięły udział osoby zainteresowane współorganizacją, m.in. p. Burmistrz, kilku dyrektorów szkół i przedszkoli, przedstawiciele Stowarzyszenia Kuźnia, OSP i Stowarzyszenia „Troska o Twoją Przyszłość”, z ramienia kościoła ks. Robert oraz przedstawiciele KSM. Padały różne propozycje, aby podzielić orszak na kolory symbolizujące kontynenty, z których pochodzą królowie. Była też dyskusja na temat miejsca, do którego orszak ma podążać – p. Burmistrz proponowała, abyśmy przemarsz kończyli na rynku w Jedliczu, jednak większością głosów zdecydowaliśmy, aby finał zrobić przy szopce na placu „Starej Kuźni”. Dbając o bezpieczeństwo uczestników Orszaku, zdecydowanie ta decyzja wydała nam się najrozsądniejsza, gdyż teren jest ogrodzony. Dzięki życzliwości p. Jurka Dudy możemy korzystać z kuchni oraz z prądu, by podłączyć nagłośnienie, dodatkowym atutem tego miejsca jest odległość od Kościoła Parafialnego w Jedliczu.

Do grona organizatorów z czasem dołączyły się inne organizacje i osoby, co nas jeszcze bardziej budowało. W dniu 6.01.2016 roku zaparło mi dech w piersiach, gdy zobaczyłam, jak wiele ludzi zgromadziło się, by wspólnie z nami kolędować. To sprawiło, że zapomniałam o wszystkich trudach i przykrościach, jakie po drodze nas spotkały. Wiara w ludzi zwyciężyła!

Przygotowując się do II Orszaku, zorganizowaliśmy kilka spotkań. Bazując na wcześniejszych doświadczeniach, spotkania odbywały się już w domu parafialnym w Jedliczu w samoczynnie wyłonionym sztabie organizacyjnym. Nie było łatwo, ale udało się dopiąć wszystko na ostatni guzik. Figla tym razem spłatała nam pogoda, ale mimo iż było naprawdę zimno, to byliście z nami! Kolejny raz wspólnie radowaliśmy się, kolędując.

Dziękuję każdemu z Państwa za udział w dwóch poprzednich orszakach, za zainteresowanie i wsparcie nas. Dziękuję również wszystkim organizacjom i instytucjom, które pomogły w organizacji. Robimy to z serca dla Was, dla naszej małej ojczyzny.

Można by tak przytaczać i opowiadać ze szczegółami o trudnościach, „kłodach”, jakie napotykaliśmy na swojej drodze, ale po co? Ważny dla nas jest cel – wspólne świętowanie i kolędowanie.

Jak mówił Św. Jan Paweł II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Hasło tegorocznego Orszaku jest wymowne i piękne: „Bóg jest dla Wszystkich”.

W imieniu organizatorów mam zaszczyt zaprosić Państwa na III Orszak Trzech Króli w Jedliczu.

Plan Orszaku Trzech Króli w Jedliczu:
12:30 – Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w. św. Antoniego Padewskiego w Jedliczu
13:30 – wymarsz Orszaku z placu kościelnego i przemarsz ulicami Jedlicza wspólnie kolędując
14:00 – finał przy szopce betlejemskiej na scenie „Starej Kuźni” Jedlicze –Borek

Jednocześnie pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia.

Niech te święta Bożego Narodzenia przyniosą Wam wiele radości – wspólnie spędzonego czasu, rodzinnej atmosfery, dużo odpoczynku i tyle optymizmu, by nie skończył się przez cały zbliżający się rok. Życzę Wam, abyście to Boże Narodzenie spędzili W atmosferze miłości i wzajemnego zrozumienia. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku

Z wyrazami szacunku
Lidia Lipka
Koordynator Orszaku Trzech Króli
w Gminie Jedlicze

 

 

 

 

 

47 thoughts on “„Bóg jest dla Wszystkich”

 1. Pani Lidko. Pomimo tego że moje poglądy trochę się różnią od Pani poglądów to jednak w pełni popieram to co Pani robi na rzecz środowiska. Podoba mi się Pani postawa co do organizacji kolejnego Orszaku. Dobrze ze władza została odsunięta ponieważ oni chcą to wykorzystać tylko po to aby się promować.
  Wesołych Świąt! !!!!

 2. I jak ta biedna dziennikarzyna z j24 teraz wygląda. Gmina na swojej stronie promuje plakat orszaku, który kończy się w KUŹNI a ten, jak rozumiem zainspirowany wypisuje o jakiś szatanach. Ja bym się teraz na jego miejscu zapadł pod ziemie ze wstydu.

 3. Honorowy patronat Proboszcz Parafii Jedlicze.
  To nie Pani Burmistrz ? Przecież ona patronuje wszystkiemu !

 4. „Demokracja skończy się wtedy, gdy rząd zrozumie, że może przekupić ludzi ich własnymi pieniędzmi”. – Pani burmistrz uważa, że jak zapewnia bezpieczeństwo imprezy, to mamy być jej za to wdzięczni. Moim zdaniem, płacimy jej za to zbyt duże pieniądze. Wesołych Świąt.

 5. Słowik sam niczego nie napisał tylko zamieszcza to co mu podsyłają – zrozumcie to wreszcie! Jedyne co chłopina potrafi i może to kasować nieprzychylne Jolancie i spółce komentarze 😀

 6. Trzeba uświadomić Władzy ze to oni nam służą a nie odwrotnie. 12 tys nie bierze się za darmo

 7. czekamy na gminne wypociny- wieści, niektórzy już czytali – niezły ubaw

  1. A to zdążą przed świętami? Tymi świętami? Tam musi być dyktowania….Przy znanym mi tempie myślenia, to najwcześniej w okolicach Gromnicznej może coś się pojawić. Lubię się śmiać i dlatego często wracam myślami do pewnej rozmowy. Na pytanie co ma wpisać jako zawód, a potrzebne to było do udokumentowania lat pracy, chłop co pasał w jakimś PGR czy czymś krowy usłyszano: Towarzyszył bydlęciom w czasie konsumpcji. Przysięgam. I dlatego domyślam się, że może być ostro w GW.

  1. No właśnie. Jeżeli ma to być prywatna gazetka wyborcza, to powinna z własnej kieszeni wydać te 3500 za druk. Ja się zastanawiam także nad tym ile kasy poszło na Złotą Setkę Gmin, gdzie „Gmina Jedlicze ulokowała się na wysokim, czwartym miejscu” ? W Nowinach nie ma nic za darmo. Teraz tylko czekam, żeby niejaka Motór, redaktor z Nowin, zaczęła robić odpłatny insert o gminie, co czyni już prawie w całym województwie. TV też wzięła koło dychy za film. Nie twierdzę, że reklama czy promocja nie są potrzebne, ale zastanawia mnie wzmożoność i intensywność tych działań w ostatnim czasie.

   1. Pamiętam jak ten ranking nic nie był wart, bo był kupiony (opłacony). Ówczesna opozycja tak twierdziła, a teraz będąc przy władzy szczyci się miejscem, czyli po raz kolejny punk widzenia itd.

    1. Bo te rankingi są sprytnie narzucone, przez firmy pozyskujące środki unijne. W tym roku priorytetem dla ściany południowo wschodniej były imprezy kulturalne. Dlatego nawet Międzyzdroje wysiadały w ilości. Żadne unijne wytyczne nie mają na względzie rozwoju jakiegokolwiek samorządu. Dlatego jak Tomkowi Solińskiemu wydaje się, że zrobi z Krosna turystyczny ośrodek albo Miasto Szkła, gdzie huty leżą i kwiczą, to jest w błędzie. Podobnie z Jedliczem. To skomplikowana przestrzeń. Zdanie lub pomysł jednego człowieka nie jest zasadny. warto byłoby może ludzi zapytać, co widzą, co chcą robić, a potem zacząć…to robić.

  1. Do tej grupy zaliczam pewną jątrzącą grupkę z brzozowej, ludzi którym wydaje się, że są święci i uczciwi a wiadomo że to tylko powierzchowne. W dodatku brak kompetencji

 8. super ze konczy sie w kuzni dziekuje Panu Dudzie. Zdrowych i szczesliwych Swiat.

 9. Jak J24 przyjdzie na Orszak z tymi z Brzozow ej to im publicznie zrobię reklame

 10. Ciekawi mnie co napisała we wniosku do tego rankingu.Może warto by było to zweryfikować. Znając Jolante to wpisała plany a nie fakty

 11. Adrian został koordynatorem biura czy czegoś tam. Doczekać się od tego człowieka końca zdania, to trzeba mieć pół dnia. Mimo, że jest sympatyczny i nawet go polubiłam, to widzę, Yola rzuty na taśmę robi, bo chyba nie ma z kim pracować. A Adrian popełnia błąd, bo on powinien iść w stricte prawniczą stronę a nie taplanie się w lokalnych błotach.

   1. To może będzie tworzył komórkę. Nie wiem. Może powstaną nowe miejsca pracy i władzy będzie wydawać się, że daje „ludziom chleb”….że tak zacytuję.

 12. Po 3 latach tworzy komórkę? To jakiś żart. Rozmontowała urząd i do tej pory nie może sobie poradzić ze skompletowaniem kadry. Nie mówię tu już o dobrze przygotowanej kadrze bo na to nie ma szans.
  Teraz na koniec kadencji zatrudnia Bożka? Był doradcą, ale z mocy prawa musiała go zwolnić. Więc moim zdaniem to stanowisko jest dla niego. Z resztą cały konkurs był przeprowadzony pod Bożka. To jakaś kpina i kompromitacja.

  1. To pojawia się pytanie, czy zdał egzamin sędziowski? Bo gdyby tak, to siedziałby w gospodarczym i wchodził do lokalnego rynsztoka. Nie wiem tego, ale umówmy się, że jest to dziwne.

  1. Proponuje też sprawdzić jednostki. Władza wpływała na niektórych dyrektorów w sprawie zatrudniania pracowników. Chyba to przekroczenie kompetencji.

 13. Pani Urbanik w kampani wyborczj mówiła że nie wolno i nie powinno się zatrudniać osób z poza gminy bo w naszej gminie jest bardzo dużo osób z wykształceniem i co ? i po wyborach zaczęło się zwalnianie doświadczonych i dobrych pracowników i zaczęło się zatrudnianie osób z poza gminy i znajomych to coś nie tak jest 🙂 PANI U. KŁAMIE I KŁAMAĆ BĘDZIE pod względem zatrudniania

  1. Przykra, ale prawda. Z urzędu zwolniono bardzo kompetentnych, wykształconych pracowników. Nie którzy nawet z aplikacjami. To się odbija na jakości obsługi i załatwiania obywateli. Czasem dochodzi do komicznych sytuacji. Ale jak się mówi : jaki pan taki kran.

   1. No to teraz się zacznie przekształcanie w spółki matki-córki, gospodarstwa pomocnicze i wydzielanie ich z gminy. Oczyma wyobraźni widzę GKomunalną jako pierwszą. Powszechne i przewidywalne działanie. Jak jakaś gmina dokłada np. do basenu 1,5 mln rocznie na samo utrzymanie wodę, gaz prąd, pracowników, to żeby nie wykazywać ujemnych bilansów, wyłącza taką jednostkę na samodzielne gospodarowanie. A przy okazji taka forma prawna pozwala w prostszy sposób zbyć środki trwałe. Widzę że są tendencje do zbywania i tu.

 14. Na świąteczne pocieszenie powiem, że kiedy zaczęłam tu mieszkać, miasteczko zrobiło na mnie pozytywne wrażenie. Dla człowieka poszukującego, jest dosyć klimatyczne. Należę od osób ciekawych świata i podobały mi się charakterystyczne zabudowania, historia, nawet że ten Kasa SKOK tu powstał i sala GOK. No podobało mi się. I, ponieważ dużo czytam, a w aucie się nie dało, zaczęłam jeździć autobusem. Trochę też po to żeby popatrzeć na ludzi. Nie zawiodłam się. Poznałam bardzo dużo wspaniałych osób. Usłyszałam dużo ciekawych, nie plotkarskich, ludzkich historii. A potem na siłę mnie wciągnięto w ten syf. Zginął cały koloryt poznawania nowego miejsca. Upolityczniono, tym samym zachwiano moją potrzebę odpoczęcia wreszcie od ludzi. Ale jak już jestem, to muszę być po jasnej stronie mocy. Ta ziemia nie jest zła, tylko te ludzie.

 15. Przez 16 lat miasto i gmina prEszly bardzo pozytywna metamorfozę. Teraz jest to niszczone.Miasto pomimo przygotowanych przez poprzedników planów przestrzennego zagospodarowania w ogóle się nie rozwija. Urbanistyka padła.

 16. w ten dzien wigilijny zycze Wszystkim radosnych Swiat a nadchodzacym Nowym Roku zmian w UGm na kompetentna Wladze,ktora bedzie jednoczyc a dzielic ludzi

 17. Od prawie 20 lat przed Świętami Bożego Narodzenia nie wyszły Gminne Wieści. To skandal.

 18. szkoda pieniedzy na gm wiesci po co takie ilosci w salonach fryzjerskich sklepach przeciez to my za to placimy

 19. mała szprota w botach ubrana na strażaka śmich na sali będzie w gówieściach

 20. Po co Wena, wielki strażak i Burmistrzowa na Orszaku ? Chyba przyszli po to aby kampanie sobie robić jak im nie wstyd ?

Comments are closed.

Top