Jesteś tutaj
Strona główna > ludzie

Jarzębina

Jarzębina i Magnolia -tylko te dwa zespoły w chwili obecnej ostały się  i reprezentują lokalne ludowe tradycje Gminy Jedlicze. Z pięknymi kwiatami Magnolii mieliśmy, już okazję rozmawiać, a efekt spotkania znajdą Państwo pod linkiem.  Dziś na zaproszenie redakcji odpowiedziała Pani Józefa Uram – Kierownik Zespołu Jarzębina z Piotrówki.  Pani Józefa zgodziła się opowiedzieć nam o zespole,  jego początkach, sukcesach i misji jaką pełni w naszej gminie.

O Jarzębinie opowiada  Pani Józefa :

Powstanie zespołu 
Zespół „ Jarzębina” został założony przy Stowarzyszeniu „Nasza Piotrówka” w miesiącu wrześniu 2012 r. W tym roku obchodzimy jubileusz pięciolecia działalności.

W czerwcu 2012 r. zostało założone Stowarzyszenie „Nasza Piotrówka”. Statutowym celem Stowarzyszenia było kultywowanie tradycji naszej miejscowości. Powstanie zespołu śpiewaczego było realizacją statutowych zadań stowarzyszenia. Stowarzyszenie zrealizowało dwa wnioski z wykorzystaniem funduszy unijnych, w ramach których zostały zakupione stroje dla zespołu oraz nagłośnienie wraz z akordeonem.


Skład zespołu stanowią Panie:

 • Anna Bobusia
 • Dorota Chuda
 • Ewa Gajda
 • Krystyna Gancarz
 • Maria Gromkiewicz
 • Wanda Kiełtyka
 • Natalia Lidwin
 • Maria Sajdak
 • Ewa Sanocka
 • Magdalena Syrek
 • Józefa Uram
 • Oprawę muzyczną zapewnia Pan Damian Michniewski

Uogólniając są tu panie różnych zawodów i funkcji od nauczycielskiego po sołtysa, aktywne zawodowo i niepracujące, a także młodzież ucząca się i pracująca. Łączy nas pasja i po tylu latach mogę powiedzieć , że przyjaźń.
Zespół wykonuje piosenki ludowe z naszego regionu zapamiętane z lat młodości i przypominane przez nasze mamy i babcie. Zespół działa pod patronatem GOK Jedlicze. Występujemy charytatywnie. Jedyna nagrodą są uśmiechy na twarzach naszych słuchaczy oraz oklaski. Jest to bardzo miłe i daje motywację do dalszej pracy, tym bardziej, że spotykamy się z pozytywnym odbiorem w naszym środowisku.


Gdzie można posłuchać śpiewu Jarzębiny
Zespół występuje co roku na przeglądach kolęd i pastorałek w Łękach Dukielskich, na przeglądzie KROPA w Korczynie, na Festiwalu Twórczości Ludowej „NUTA” przy Starej Kuźni w Jedliczu, w przeglądzie zespołów ludowych w Chorkówce, w przeglądzie pieśni Maryjnych w Bóbrce. Bierze udział w biesiadach w Wietrznie i Łękach Dukielskich. Ponadto występuje na wielu imprezach organizowanych na terenie Gminy. Od 2013 r. tj, od momentu zakupu strojów dla zespołu organizujemy mini przegląd zaprzyjaźnionych zespołów ludowych pod nazwą „Ludowy Szoł”. W tym roku będzie czwarty. Jest to okazja dla mieszkańców naszej miejscowości spotkania z muzyką i śpiewem ludowym.

Największe wyróżnienia dla zespołu
W 2016 r. Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” otrzymał Nagrodę Burmistrza Gminy Jedlicze za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Również w tym roku zespół wystąpił w filmie o Jedliczu z cyklu „Z Andrusem po Galicji”.


Przyszłość
Plany na najbliższy czas są związane z istnieniem zespołu. I tutaj złoże podziękowania dla koleżanek z zespołu oraz dla Damiana za zaangażowanie, poświęcony czas na co tygodniowe próby, naukę tekstów, gotowość na wyjazdy oraz dbałość o estetykę stroju. W sferze naszych marzeń jest nagranie płyty, występ w programie telewizyjnym TV Rzeszów, poszerzenie zespołu o młodzież i głosy męskie.

Dziękuję portalowi Jedlicze.org za możliwość prezentacji naszego zespołu mieszkańcom naszej gminy.  Życzę wszystkim aby dbałość o tradycję naszego regionu była żywa, celem zachowania jej dla przyszłych pokoleń, w co zespół Jarzębina z Piotrówki wnosi jakąś małą cegiełkę.

Józefa Uram – Kierownik Zespołu Jarzębina

fot. archiwum Zespołu Jarzębina

 

Udostępnij na

31 komentarzy do “Jarzębina

 1. Widać, że minione lata sprzyjały ludziom którzy czuli potrzebę kultywowania tradycji lokalnej i nie przepali tego czasu. Bardzo aktywną osobą, która pomagała w tworzeniu Jarzębiny czy Magnolii był Pan Stanisław Chochołek (były Radny Rady Miejskiej w Jedliczu). Człowiek, społecznik który dużo dobrego wniósł w obu tych miejscowościach. Ważna cecha Pana Stanisława to łączenie, a nie dzielenie ludzi. Zespoły niech nadal kultywują tradycję lokalną, czego im życzę z całego serca.

 2. Na szczęście tak wspaniały Zespół nie da się zniszczyć, zniechęcić śpiewają pięknie stroje wspaniałe. Należy przypomnieć ,że powstał za poprzedniej Władzy na pewno we wszystkich miejscowościach byłyby zespoły gdyby nie „dobra zmiana”.

 3. Uwierz Jadzka, wszystko można zaprzepaścić – dowód Kamfinioki. Na szczęście te Zespoły nie dają się zepchnąć na margines. A swoja drogą, to nie widzę, aby coś nowego powstało za tak „utalentowanej” i „wszechwiedzącej” władzy.

 4. Kultura w gminie została rozmontowana. Obecny zarządca GOK to totalna pomyłka. Koła gospodyń zniechęcenie a na imprezy idą jak same mowia bo wypada. Ale bez entuzjazmu.

 5. Wielkie gratulacje dla całego Zespołu. Świetnie Panie śpiewacie.Miło was słuchać.
  Życzę dużo zdrowia, występów no i jakiegoś męskiego głosu do zespołu.

 6. Piękne stroje, świetna prezencja,radosne śpiewanie- to jest zespół!
  Przy okazji brawa dla byłego burmistrza Zbigniewa Sanockiego, bo chyba jak pamiętam to miał udział w powstaniu zespołów ludowych i je wspierał- ciekawe czy jeszcze można bez obawy o hejt i zemstę z ratusza wymieniać w strefie publicznej nazwisko kogoś kto jednak przez 16 lat coś zrobił – coś czyli 90% z tego co zostało zrobione w gminie w ramach nazwijmy to zmiany oblicza gminy! to tyle żeby oddać
  sprawiedliwość, dęby i magnolie o które tak krzyczycie też on sadził – niestety i ja głosowałam na ten aktualny zakłamany i nieudolny
  zestaw w ratuszu
  A pan ,panie dyrektorze GOK niech pan nie obraca się tyłem na pięcie jak ktoś się upomina o coś dla zespołu ludowego które sobie pan dopisuje na stronie GOK że działa pod patronatem GOK

 7. Cóż, jedne magnolie już zostały wykopane, została tylko Magnolia z Podniebyla , która zapewne nie da się tak łatwo wykopać. Zarówno jeden jak i drugi zespół , jest piękną ozdobą naszej gminy. Pozdrawiam ☺

 8. Kiedyś pisaliście o Kamfiniokach. Padło tam takie stwierdzenie z ust Pana Stefana, że stroje zabrali sobie na pamiątkę.
  Ja zadaję pytanie Pani Burmistrz i Panu Jerzykowi czy to jest fakt ponieważ z tego co mi wiadomo stroje zakupione były ze środków unijnych, a ich właścicielem jest GOK. Mam nadzieję, że sprawa zostanie wnikliwie wyjaśniona jak nie przez Władze to przez ……

 9. Największe i najszczersze podziękowania należą się Panu Stanisławowi Chochołkowi, który jest pomysłodawcą jak i wtedy ówczesny burmistrz. Ale chyba panie zapomniały o tym jak ich wspierali. Dziwię się i to bardzo, że nie wspomniano o nich. A tak na marginesie ! Dlaczego I Ludowy Szoł był tak chuczny, gdy robiono to za radnego Pana Chochołka? Dlaczego następne imprezy nie były na tak wysokim poziomie? A może nie docenia się tego co się ma. A może z obecną radną nie da się nic zorganizować? Żalll 😕😞

 10. Za stroje Kamfinioków to chyba odpowiedzialny były dyrektor. To że nie jest dyrektorem to nie stoi na przeszkodzie aby tą kwestie wyjaśnił.. Jak by nie było to stroje stanowią pewien majątek GOK.

 11. Bardzo fajnie że zespół kultywuje tradycje !! Okraszają imprezy na których występują:) Największe podziękowania należą się Pani Józi, Pani Dorocie oraz Panu Chochołkowi. Oni trzymają ten zespół w ryzach. To dzięki ich poświęceniu ten zespół funkcjonuje. Poświęcają swój czas fundusze, zaangażowanie. Jakby nie oni, to ten zespół już by nie istaniał. Potrafią zaagodzić spory, konflikty. Wprowadzają dobrą atmosfere. Są niestety osoby, które próbują to rozbić, myślą że im się wszytko należy(nawet w. zespole). Interesujący ma ten zespół repertuar. Czasmi widać słabe zgranie z swoim muzykiem, pewnie to wynika z tego ze mało czasu ćwiczą lub zostaje im poświęcione..nie da się złapać wszytkich srok za jednym razem…

  1. Jestem pełen podziwu dla JARZĘBINY I MAGNOLII ! Panie oprócz licznych obowiązków domowych wzięły na siebie obowiązek założenia i prowadzenia zespołów. Na wiosce jest to trudniejsze niż w mieście. Małe miejscowości ( najmniejsze w gminie ) a jednak potrafią.
   Jedlicze liczy ponad 5.000 mieszkańców i takiego zespołu nie ma.
   GOK powinien robic wszystko , aby dać zachętę tym panią. Sprowadza się zespoły z Ukrainy, przyjmuje, gości to OK. Dobrze to o nas świadczy, ale dla swoich zespołów trzeba mieć też czasem na cherbate, koszule, itp. Nie zapominajmy, że robią to dla nas wszystkich. Kamfinioków już nie ma. Nie dopuśćmy żeby podobnie sie stało z tymi zespołami.

 12. Chochołek jak był radnym to przynajmniej coś się w tej wiosce działo. Wyremontowali szkołe, dom ludowy, drogi, postawili oświetlenia , a i drogi rolnicze. A teraz co jest robione ? Z łaską droga na kościół ? To już dawno było planowane.
  Nowa władza wycofała nam samochód strażacki. Jak by się nie daj Boże paliło to na nogach pójdziemy? Tak jak strażacy z Męcinki ?
  Rada Woźniakowa nic o nas nie dba. Przyjdzie na zebranie, nic dobrego nie powie, poje paluszków i finito.

 13. Podzielam zdanie „STRAŻAKA” ale uważam, żę były tutaj jeszcze dwie bardzo zaangażowane osoby, o których się nie mówi na tym forum(mało się pisze) a bez tych osób, ich inicjatywy oraz zaanagażowania nie było by zespołu, stroi!!! Nie można tutaj pisać tylko o tym że jest to zasługa jednej, dwóch osób tak cześto tutaj wymienianych. Oczywiscie nie ujmuje nic Panu Chochołkowi, którego wkład był duży, ale wkład dwóch Pań też był olbrzymi, a nawet dalej jest bo muszą ten zespół „scalać”. Wiadomo jest wiele charakterów w zespole, trzeba każdemu dogodzić. Najważniejsze żeby RADNYM został ktoś z wioski PIOTRÓWKA…czy Pani randa widziała chociażby stan dróg w tej miejsowości – to co się dzieje od przystanku w stronę glinika to jest patalogia…Oświetlenia też nie przybywa(oprócz jednego odcinak gdzie psotawiono na 200m 4 lampy…za 40000 zł) !!PIOTRÓWKA!!

 14. Czas zmienić u nas radnego ona zamiast nas popierać to wszystko jest na NIE! chętnie tylko przychodzi na imprezki jak inni przygotują, na pewno tuż przed wyborami będzie ludziom kit wciskała żeby nadal pozostać radną i kasę podatników brać.

 15. Zapomina się o ludziach którzy działali dla zespołu i nie tylko a zwłaszcza Pana Chochołka ale podlizać trzeba się każdej władzy która jest od nowej władzy Piotrówka nic nie zyskała tylko Pani Józefa Uram za stworzenie zespołu ale to tylko jednostka a nie mieszkańcy.

 16. Ten wspaniały pan był również przewodniczącym związków zawodowych w Rafinerii Nafty w Jedliczu. Ten wspaniały pan palcem nie kiwnął gdy niszczyli zakład, jego biuro mieściło się w pobliżu dyrekcji po co ?? – wiadomo – wstyd i hańba.

  1. Pierdoly opowiadasz. Pamiętam jak walczył o zakład. Bronił pracowników. Jesteś wywrotowiec?

 17. Prosiłem o przykłady pozytywnej działalności tego pana. Smutne, że nie jesteś w stanie ich podać. A kto tu próbuje jątrzyć nie powiem bo sam wiesz jakie zadanie ci przydzielili. Nie myśl sobie, że zrobisz ludziom siano w głowie. Jeśli takie osoby są dla ciebie autorytetem to mogę jedynie ci współczuć.

  1. Nie stoję po niczyjej stronie. Staram się być obiektywny. Mnie nikt nie jest w stanie przydzielić zadania. Nie jestem jak sugerujesz dyżurnym. Ale też nie pozwolę aby anonimowo kogoś obrażać. Pan Chochołek jest porządnym człowiekiem i powtarzam, że wielu osobom pomógł. Przykładów jest wiele, ale ze względu na ochronę danych osobowych nie mogę podać nazwisk.
   Jak chcesz jątrzyć to nie na tym portalu.

 18. To tylko Pan Chochołek może startować w wyborach na radnego z Piotrówki? Może się znajdzie inny chętny… Ważne, zeby była to jedna osoba, która będzie reprezentować Piotrówkę w wyborach!! Inaczej głosy się podzielą i będzie tak jak ostatnio…chyba że ktoś z mieszkańców jest szpiclem i woli żeby reprezentował naszą wioskę ktoś z podniebyla… Pan Chochołek to dobry kandydat, zna struktury w gminie oraz Krainie Nafty. To jest bardzo ważne, żeby pozyskać coś dla wioski. Praktycznie każda większa inwestycja w wiosce wychodziła/była pod jego nadzorem np remont Domu Ludowego, Stowarzyszenie, remont Szkoly..Wieć nie można mówić, że nie przyczynił się dla Piotrówki. Może jednak też znajdzie się ktoś nowy/nie przesiąknięty układami w gminie, który również mógłby dobrze reprezentować nas w GMINIE. Miałby napewno nowe/świeże spojrzenie. Ważne żeby mądze wybrać. PIOTRÓWKA!!

Comments are closed.

Do góry