Jesteś tutaj
Strona główna > inne

Oddaj złom by pomóc Strażakom z Męcinki

I ty możesz pomóc strażakom z Męcinki! Druhowie OSP, od 4 listopada do końca miesiąca organizują akcję zbierania złomu, pieniądze chcą przeznaczyć na sprzęt do ratowania ludzkiego zdrowia i życia.  By przyłączyć się do akcji wystarczy zadzwonić (tel. 736 202 227 lub 605 637 030) do jednostki, zastęp strażaków przyjedzie i zabierze niepotrzebny złom z waszego podwórka. Druhowie z OSP Męcinka liczą również na pomoc sponsorów. Strażacy też planują sami chodzić po domach i pytać o niepotrzebne żelastwo.

Początek Ochotniczej Straży Pożarnej w Męcince sięga roku 1916.  Rejestracji jednostki dokonano jednak dopiero po wojnie w Sądzie Grodzkim we Lwowie w 1922 r.  Od tego czasu OSP Męcinka nieprzerwanie działa do dnia dzisiejszego.

Portal Jedlicze.org postanowił odwiedzić remizę w Męcince i poznać strażaków społeczników, którzy w nietypowy sposób chcą pozyskać fundusze na rozwój jednostki.

Ku naszemu zaskoczeniu na umówione spotkanie przychodzi cały zastęp ochotników. Panowie z dumą opowiadają historię jednostki, prezentują wóz bojowy, sprzęt, wspominają również pożar, który miał miejsce po sąsiedzku z remizą, zimą tego roku.

Wóz bojowy

Największą chlubą jednostki jest samochód GAZ66 po karosacji. Druhowie opowiadają o jego niezwykłych właściwościach terenowych. Nawet Krosno nie dojedzie a Męcinka dojedzie. Wypowiada się jeden ze strażaków i dodaje. Nie ma chyba drugiego pojazdu z takimi możliwościami jazdy w terenie w całym powiecie krośnieńskim.

Niestety w marcu bieżącego roku  podczas działań na ulicy Wierzbowej silnik wiekowego samochodu odmówił posłuszeństwa. Awaria okazała się poważna, naprawę w warsztacie wyceniono na 6700zł. Taka suma przekraczała możliwości jednostki dlatego strażacy podjęli decyzje, że we własnym zakresie naprawią pojazd. Na remont uzbierali sami tysiąc złotych drugi tysiąc dorzuciła gmina. Ochotnicy samodzielnie wyciągnęli zepsuty motor, i włożyli inny działający silnik. Dzięki sponsorowi auto zyskało również nowe oświetlenie robocze i sygnalizacyjne. Do tego sponsor ufundował piłę łańcuchową, która wylądowała na pokładzie wozu bojowego.

Remiza

Obecna remiza w Męcince została wybudowana w czynie społecznym w 1972 r. Na obecne potrzeby jednostki jest to obiekt niewystarczający, powoduje duże utrudnienia w utrzymaniu sprzętu gaśniczo-ratowniczego w odpowiedniej formie. W budynku nie ma ogrzewania przez co samochód gaśniczy w miesiącach zimowych jest wyłączony z użycia. Woda w zbiorniku i rurach po prostu by zamarzła. Tłumaczy jeden z druhów i dodaje:  Były prowadzone rozmowy z PKP o udostępnienie nam budynku opuszczonej stacji kolejowej w Męcince. PKP wstępnie wyraziło zgodę na przekazania budynku gminie. Niestety projekt ten przepadł a z gminy dostaliśmy informacje, że budynek będzie rozbierany.

W sprawie remizy bardzo liczymy na pomoc i zaangażowanie naszego Sołtysa, Radnego i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jedliczu Piotra Woźniaka.  Niestety minęło już 3 lata a Pan Piotr nie przeforsował choćby projektu nowej siedziby OSP Męcinka. Dodaje rozżalonym głosem strażak.

Pożar

Relacjonuje jeden ze strażaków:

W tym roku w lutym obok remizy wybuchł pożar. Ludzie dziwili się że nasz wóz bojowy nie wyjechał. Niestety nasze auto wyłączone jest z użytku zimowego  ponieważ budynek jest nieogrzewany.  Mimo to przebiegliśmy do remizy i rozwinęliśmy linię gaśniczą niestety w hydrantach nie było wody. Pierwsza jednostka z wodą przyjechała z Żarnowca od razu została podłączona do wcześniej przygotowanej przez nas linii gaśniczej dopiero w tym momencie mogliśmy przystąpić do gaszenia. Wspominam o tym ponieważ dla nas to bardzo ważna sprawa, by społeczeństwo miało jasny obraz tej sytuacji.

Mimo trudności OSP Męcinka prężnie działa

Jednostka Operacyjno-Techniczna w Męcince liczy 14-tu  przeszkolonych druhów gotowych do wyjazdów ratowniczo- gaśniczych. Ogółem członków OSP zapisanych i zrzeszonych jest 35. W Męcince działa również drużyna pożarnicza licząca 24 dzieci. Druhowie z Męcinki chętnie włączają się również w akcje charytatywne. Dzień po Nocnej Jeździe Ratowników dla Oliwki  jako wolontariusze prowadzili kwestę pod kościołem Parafialnym w Jedliczu oraz zbiórkę po dzielnicy Jedlicze – Męcinka. Udało się im zebrać kwotę 8 442,71 zł i 100 dolarów amerykańskich na pomoc dla Oliwki.

Pracą jednostki kieruje zarząd w składzie:
Prezes: Karol Krygowski
V­ce Prezes: Rafał Zając
Naczelnik: Patryk Wróblewski
Zastępca Naczelnika i Gospodarz: Andrzej Góra
Sekretarz: Andrzej Gazda
Skarbnik: Jerzy Jaworski
Członek Zarządu: Radosław Maćkowski
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący: Marcin Boruta
Sekretarz: Sebastian Bugiel
Członek: Krystian Sobczak

Redakcja Jedlicze.org zachęca wszystkich mieszkańców Gminy Jedlicze do wsparcia pełnych zapału Strażaków Ochotników z Męcinki. Na pewno każdy z nas znajdzie jakiś zalegający niepotrzebny złom, który będzie w stanie przekazać na rzecz nowego sprzętu dla OSP Męcinka. A może znajdzie się kolejny cichy sponsor, który wesprze jednostkę walczącą o swój  rozwój mimo niesprzyjających warunków.

Ze Strażakami OSP Męcinka rozmawiał Paweł Duda

 

Udostępnij na

84 komentarzy do “Oddaj złom by pomóc Strażakom z Męcinki

 1. Pan Woźniak przeforsował ale remont domu ludowego, który prowadzony jest już kolejny rok i na tym nie koniec. Bardzo mu na tym zależy bo będzie miał wyremontowane biuro sołtysa i tam będzie urzędował.

 2. Podziwiam strażaków z Męcinki za ich zaangażowanie i upór, oby więcej takich jednostek w gminie Jedlicze !

 3. Wstyd mi panie Woźniak za Pana że się Pan nie wstawi za strażakami że swojej miejscowości widocznie Panu nie zależy na bezpieczeństwie tak sami mi wstyd jest Władzy że ma gdzieś i nie pomoże!!!!!!!! Do czego to doszło aby strażacy we własnym zakresie zbierali i sprzedawali złom na sprzęt do swojej jednostki!!!!! To wszystko świadczy o tym jak Władze obchodzi bezpieczeństwo dla Władzy najważniejsze są imprezy,śmieszne ścieżki rowerowe i nie trafne inwestycje a bezpieczeństwo dla Władzy nie istnieje

 4. Ja jestem znowu załamana… Ja postaram się pomóc. Tym bardziej, że widzę tych ludzi codziennie. Zawsze coś tam robią, naprawiają, widać że się starają w tej szopie.

 5. Tym posunięciem Panie Woźniak już pan jest skreślony przy najbliższych wyborach Pan jak i Urbanikowa 🙂 Oby nie potrzeba było Wam pomocy z tej jednostki OSP

 6. Straż powinna zorganizować strajk podjechać pod dom sołtysa o godzinie 24:00 i włączyć sygnały dźwiękowe w ramach protestu na godzinę i dodatkowo całą działkę zalać wodą to samo powinni zrobić pod domem Urbanikowej

 7. To jest wlasnie to, ten kto nic nie robi ma wszystko, a ten co robi wszystko nie ma nic ! Chory swiat ! Brawo dla OSP MECINKA !

 8. to żenujące dla nas mieszkańców , podziwiam desperację strażaków- proponuję potroić albo poczworzyć liczbę uroczystości gminnych, uroczystych dyplomów, sprowadzić najlepszych bluesmenów z Teksasu na koncert w GOKu,uruchomić na nowo klub filmowy płacąc z gminnej kasy za filmy, poczworzyć wydatki na dni jedlicza i wszelką kiełbasę i na koniec postawić w Jaszczwi piramidę
  A przy okazji: ze spalaczem co? strach podjąć decyzje przed wyborami co? odwleka sie decyzję ? że mieszkańcy zapomną sobie, albo kupi się z gminnych pieniędzy zatyczki pływackie do nosów mieszkańców –

 9. na OSP Męcinka można zawsze liczyć są przygotowani i dyspozycyjni jest mi niezmiernie przykro, że tak dobrze działająca straż jest zmuszona zbierać złom na naprawę sprzętu.

 10. Wam to już całkiem się w głowach poprzewracało,a gdzie byliście za rządów tamtej władzy?,po prostu jedna wielka głupia propaganda.

 11. Takie traktowanie przez władzę strażaków ochotników nie mieści się w głowie.
  Mam wrażenie , że chce się ich tak zniechęcić aby w końcu rozwiązali jednostkę. Ale strażaków tak łatwo się nie zniechęca. Panowie działać !
  Jak Piotr Woźniak patrzy im prosto w oczy ?

 12. A jeżeli już piszecie o awarii silnika to trzeba napisać dlaczego ona się stała,bo wiadomo dobrze dlaczego!!!,robicie z siebie wielkiego kozła ofiarnego a tak wcale nie jest Panowie.Nowy Pan Naczelnik to niema tam pojęcia o niczym,myśli że wygrał kilka razy gminne eliminacje OTWP to pozjadał wszystkie… ,

 13. do Mieszkaniec- nie wstyd ci pisać takie komentarze?co zrobiłeś zprzez 3 lata?jak możesz krytykować strażaków, którzy nie biorą kasy co miesiąc z naszych podatków.Złom zbierać na sprzęt w XXI wieku??wstyd!

 14. Urbanikowa kasy nie da ale jak będzie robić kolejną imprezę czy jakieś zawody to na pewno ich poprosi o zabezpieczenie tym śmiesznym,fałszywym uśmiechem

 15. Do Mieszkaniec
  No skoro dobrze wiesz dlaczego silnik uległ awarii to pochwal się swoją wiedzą bo ja myślę,że to tylko wina tego,że w naszej gminie są zabytkowe samochody porównując do innych gmin w naszym powiecie bo nie mówie już o jednostkach osp z całęgo kraju bo nie które wyglądają jak JRG. A samochód z męcinki myśle ze ma około 40 lat więc nie ma się co dziwić,że wkońcu coś uległo awarii.

    1. Tu nie chodzi o duże pieniądze. Przecież to kwota ok 2 tys. Dla gminy to jest pikuś . Więcej wydają na kateringi.
     To kwestia chęci i nikt mnie nie przekona ze jest inaczej. Dobra wola, której nie ma nawet Woźniak.

 16. Kolejna huczna gala szykuje się przy Brzozowej – uroczyste oddanie do użytku 370 m ścieżki rowerowej przy wykopanych dzisiaj magnoliach, które co roku na wiosnę przypominały niektórym za czyjej kadencji były posadzone. Mnie, jako mieszkankę cieszyły, bo pięknie kwitły. Żal patrzeć jak wszystko w pień likwidują, ale przyszły rok zweryfikuje autorkę tych pseudo osiągnięć i jej świtę.

 17. do użytkownika „Mieszkaniec” jeżeli chodzi o eliminacje OTWP to naczelnik wygrywał nie tylko gminne , powiatowe ale również wojewódzkie i dostał się na finał krajowy. A skoro twierdzisz ze nie mam pojęcia o niczym to zapraszam do dyskusji i powiedzenia tego wprost ale w realu i zobaczymy czy tak nie mam o niczym pojęcia …zbieramy złom bo nie lubimy siedzieć bezczynnie tak jak inne jednostki (nie wszystkie oczywiście) i patrzeć na to żeby gmina dała nam pieniądze. A co do awarii silnika…. złożyło się na to wiele czynników… trochę zaniedbania , trochę eksploatacji i przede wszystkim STAROŚĆ……. samochód ma 43 lata !! , Pozdrawiam

  1. Najpierw oddaj pożyczone pieniądze panie wielki mądry strażak bo póki co jesteś pan wielki oszust co siedzi na dupie!

 18. Dostaniecie tak samochód jak dostała Piotrówka.He heh he. Nawet ćwiczenia u nich zorganizowali hehehe.
  Jak na razie to nowy za te 3 lata rządów Urbanikowej będzie miał Żarnowiec. Tamta władza kupiła dla Dobieszyna, Żarnowca i Długiego. heh hehehehe

 19. oczywiście wszyscy to olewają , co to tam- ale niszczenie magnolii to jest jawna dewastacja , to jest pospolite szkodnictwo ! ktoś policzył straty??? – żeby zrobić 370m ścieżki rowerowej z nikąd do nikąd a potem wjazd rowerem pod ciężarówkę koło szkoły ? kto to zaakceptował , polane pomysły – PARANOJA TRWA i końca nie widać , wykopcie wszystko co zielone i zasadźcie lepsze, wydajcie kolejną kasę -naszą !!! mieszkańców , a koledzy Radni niech dalej klaszczą -i spalacz też przegłosujecie pewnie

 20. A co poprzednia władza zrobiła przez 16 lat rządów dla OSP Męcinka?,proszę odpowiedzieć NIC,nagle teraz chcecie pokazać sami nie wiecie co.Szkoda czasu nawet żeby pisać komentarze na tym portalu.

  1. Mówisz nic bo nie wiesz albo masz sklerozę albo nie chcesz wiedzieć albo tak ci kazali mówić.
   Zapytaj strażaków to ci wytłumaczą. Zdziwisz się trochę.

 21. Ja napiszę krótko i na temat – proszę wymienić inwestycje w Męcince za 3 lata działalności władzy jakie zostały zrobione.Remont domu ludowego ups chyba nie drugi przetarg ogłoszony bo pewnie się jedna firma zgłosiła i zapewne jest za drogo – przyjdzie druga i będzie jak ze żłobkiem a za te pieniądze które trzeba dołożyć do żłobka była by piękna remiza a może nawet dwie, choć remiza to dużo powiedziane stanowisko garażowe z zapleczem socjalnym brzmi chyba właściwie (a może nie). Nikt już nie powie że poprzednik nie lubił Pana Woźniaka bo teraz jako przewodniczący rady powinien mieć więcej do powiedzenia i działać dla ludzi ale wg mnie nie nadaje się na to stanowisko. „Wspomnicie” moje słowa można nic nie robić 3 lata ale rok do wyborów ruszają inwestycje bo ludzie nie będą pamiętali że 2 lata temu coś się zrobiło ale to co jest teraz. Władza ma też sukcesy tylko nie u nas w Męcince…..

  1. Poprzednicy wybudowali kanalizacje dla Męcinki. Wyremontowali niemalże wszystkie drogi łącznie z ulicą Kurkowskiego i Betleja. Wyremontowali ul. 1000 lecia, wyremontowali droge przez Białkówkę aż do drogi krajowej, ul. Naftową, Jesionową, Partyzantów itp.Zbudowali parę ładnych odcinków oświetlenia, posprzątali starą remizę, wybudowali kanał pod drogą koło DL, wymienili okna w DL i zrobili kawał remontu, zakupili samochód strażacki , dużo sprzętu strażackiego itp. Pomimo tego że Woźniak ciągle był w opozycji.

 22. Z całym szacunkiem dla organizatorów tak pięknych dwóch akcji charytatywnych które zostały zrobione na terenie Gminy Jedlicze,teraz zróbcie trzecią ale dla biedaków z OSP MĘCINKA.I to dopiero będzie akcja charytatywna.Bo sami czterech liter nie ruszą po firnach jako sponsorów ale po co lepiej plakać nad swoim biednym losem.Jeszcze raz bardzo bardzo was szkoda wielkie biedaki.POŚMIEWISKO

 23. Ale co Pan Woźniak ma robić i jak ma działać jak on nawet z kartki nie umie czytać haha za każdym razem na filmikach składa litery a wy tu mówicie o jakiś inwestycjach !! Do mieszkańca jakoś przez 16 at strażacy z OSP Męcinka nie zbierali złomu na sprzęt tylko nagle przy nowej władzy są jakieś utrudnienia itp . WŁADZA zrobia wszystko by wygrać wybory i zniszczyć wszystko to co było zrobione do tej pory !!! Panie WOŹNIAK i spółka możecie po nowym roku zacząć się już pakować bo to ostatnia wasza kadencja a my jako mieszkańcy naszej gminy zrobimy wszystko aby władzą i radnych zmienić bo to jest kpina

  1. To są jaja. Oglądałem kawałek filmu z uroczystej sesji. Niby sesja, a prowadzi ją burmistrz. Woźniak stoi z boku i się patrzy. Potem coś próbuje czytać ale w pewnym momencie się zacukał. Szkoda chłopa bo to teraz wszyscy oglądają.

 24. A dlaczego inne jednostki mają sponsorów są wspierani przez rożne organizacje,no dlaczego?bo trzeba umieć pisać a nie płakać to raz a dwa to co nagle tem sprzęt który był tak sukcesywnie kupowany przez 16 lat tamtej władzy gdzie jest pokarzcie,

 25. do użytkownika ” Mieszkaniec ” Gdybyś był tak super zorientowany to wiedziałbyś ile sprzętu i wyposażenia nowy zarząd OSP Męcinka który działa od maja br. pozyskał… , i ile sprzętu zostanie pozyskane w najbliższym czasie !

 26. Wiesz, co mieszkaniec ?: scenariusz filmu będzie taki: te młode chłopaki strażaki z Męcinki, o bystrym spojrzeniu i inteligentnych twarzach wyjadą z tej dziury w cholerę, dzięki takim hejtereom jak ty; ci starzy wiadomo, to prawie emeryci – za parę lat nie będzie potrzeba niczego, tylko domu dla samotnych starców- w piwnicy w Żarnowcu i dyskont spożywczak- będzie zajefajnie nie ? A ty hejtuj jeszcze bardziej bluzgaj i wyżywaj się- to tylko przyspieszy ten proces że wszyscy sensowni wyrwą się z raju średniej pensji 2,3K a zostana tacy jak Ty

 27. strażak to powiedz nie mi tylko wszystkim którzy tą waszą głupią szopkę czytają jeżeli tyle ma być sprzętu nowego to po jakiego …,złom zbierają?Chwalić to każdy się potrafi a Naczelnik w Męcince tym bardziej Ale na tym się to kończy.PA PA chłopaki.I powodzenia w zbiórce złomu,ale jeszcze macie plastikowe butelki do zbierania i nakrętki.Jeszcze raz miłej zabawy.

 28. ” Jak trwoga to do Boga, albo do strażaków. ” I co w związku z tym ,że staramy się pozyskiwać sprzęt na każdy możliwy sposób? Mieszkaniec jeżeli jesteś taki odważny to po prostu powiedz to w oczy Panu Naczelnikowi, brak Ci odwagi ? , najwidoczniej tak 🙂

 29. Plują bo już srają w pory przed wyborami to teraz będą pluć !! Ale się ich rozliczy w wybory !!! Mieszkaniec jak by taki inteligentny był to by wiedział że sprzęt się zużywa i co jakiś czas trzeba wymienić na nowy czy coś dokupić do jednostki ale on woli pluć jadem a jak będzie musiał skorzystać z waszej pomocy to wtedy zobaczymy jaki będzie cwany …. Ten miło portal się czyta bo przynajmniej komentarze nie są usuwane tak ja na http://www.jedlicze24.pl portal reżimowy Urbanikowej . na j24 to dopiero badziewie

 30. Plastikowe butelki tez będziemy zbierać bo ich pełno po rowach i nie tylko. Z porządkami w gminie tez sobie nie radzą. Bylem na cmentarzu. Brud i to wszystko. Liści, gałęzi itp mnóstwo. Wstyd

 31. Takiego syfu jeszcze na Święta nie było żeby tyle liści było w mieście ! Prezes komunalki sobie ie radzi siedzi za biurkiem i tyłek grzeje przy grzejniku popijając kawke z mleczkiem . Co robi władza nic nie robi !!!! Chodniki pozarastane trawą przy krawężnikach trawa wstyd jaki syf nigdy ta ne było !!! Ale czego to dobrego się można spodziewać tak ma być i już … Nie długo będzie znowu impreza na brzozowej kasa wywalona na ścieżkę i imprezę ale dla strażaków pewnie brak !!!

 32. Będzie huczne otwarcie drogi rowerowej.Az 370 metrów! !! KPINA !!!
  Pewnie z tej okazji będzie uroczysta sesja i wyzera w jednym z pobliskich lokali jak ostatnio. Oczywiście na koszt podatnika.

 33. złom powinni zbierać strażacy z Porąb a nie z Męcinki a wydane pieniądze na ten budynek powinna władza przekazać na straże takich jak w Męcince

 34. Strażacy, nie dajcie się sprowokować i napuszczać jednostka na jednostkę, wieś na wieś, bo widzę że w tym jest celowane. Musicie się trzymać razem i wspierać. Kolegom z Męcinki trzeba pomóc, a nie ich krytykować. Nie ma lepszych i gorszych strażaków. Wszyscy są potrzebni i wszyscy, bez względu z jakiej wsi ratują, pomagają i potrzebują sprzętów. Także jeszcze raz powtarzam, że taką inicjatywę trzeba wesprzeć, anie ją krytykować. Ja włączę się do akcji, tylko po świętach porozmawiać jeszcze trzeba ze strażakami z Męcinki o szczegółach, bo myślę że jest więcej sposobów na pozyskanie środków i postaram się pomagać ile tylko potrafię.

 35. A za te magnolie, to kur…łby pourywam. Przysięgam. Gdzie one teraz będą posadzone? No chyba nie zniszczyli ich?

 36. Ta ścieżka rowerowa to spełnienie obietnicy dla radnej Patli. To kolo jej domu i z-cy burmistrza.jeden wielki bezsenność za ogromną kasę.

  1. Nie znam nikogo i nie cierpię z tego powodu. A drzewek bardzo szkoda, bo jako jedyne, robiły pozytywne wrażenie „w tym smutnym, jak pi..da mieście” …że zacytuje klasyka. Ten chodnik to ścieżka rowerowa? O!? Tam dalej mieszka kucyk, konik taki mały, widzę chodzi czasami. Może to wybieg dla tego kucyka?

 37. Arbuzie co to się stało że zmieniłaś myślenie i nagle ci władza aktualna przeszkadza? A ścieżkę rowerową zrobili po to aby bezpiecznie mogli jeździć na spotkania stowarzyszenia na brzozowej

  1. Nie przeszkadza, nie interesuje mnie władza. Głupota mi przeszkadza, bez względu na autora. I nie lubię być …kołowana, delikatnie mówiąc.

 38. Interesuje mnie, jeszcze dlaczego na BIP nie ma informacji o wszystkich przetargach i ich wynikach, dotyczących żłobka? A może są tylko ja nie potrafię znaleźć? Jezeli ktoś może mi pomóc to bardzo proszę.

 39. Byłam rano w Jedliczu na cmentarzu. Miasto w smieciach, cmentarz i okolica nie lepsza. Ale co tam, będzie kwesta i się władza będzie lansowac.

 40. Akurat kwesta na renowacje pomników i grobów jest bardzo OK! Nie przesadzajmy w tym hejcie. Muszę się zgodzić z Arbuzem. ” Głupota mi przeszkadza, bez względu na autora. ” Apeluję o umiar. Mamy dziś 1 listopada. Piękno święto. Zachęcam do pogody ducha i zadumy 🙂

  A zostawiając rzeczy miłe proszę o podpowiedz bardziej światłych ode mnie. Czy te magnolie przeszkadzały w inwestycji? Czy rosły w pasie, na którym jest teraz ścieżka bo nie pamiętam? Bo jeśli mogły wciąż wzrastać tuż obok chodnika (cyt. ścieżki rowerowej) to ich wykopanie to faktycznie skurw*****

  Co do samej ścieżki. Jestem za, ale litości nie w takiej formie. Dla ciekawych jak powinna wyglądać nawierzchnia ścieżki rowerowej odsyłam na ul. Bieszczadzką obok nowych krośnieńskich marketów…

  1. Oczywiście, że renowacja nagrobków jest wskazana. Ale, wyrażam tu swoje osobiste zdanie, ktoś z jakimś gustem i pojęciem konserwatorskim powinien doradzić w jaką stronę te renowacje powinny pójść. Ze zdjęć wiem tylko jak wyglądał grobowiec Stawiarskich, ale sorry po obłożeniu go tymi płytami wygląda jak obelga! Ja wiem, że „czarny marmur” to brzmi dumnie, ale na Boga, chyba nie o to chodzi, żeby postawić fortecę, bez żadnego ducha, bez jakiegoś sznytu historii. Nie wiem kiedy ten „silos” zrobiono i kto wybrał projekt, ale powstrzymać należy tego człowieka, przy kolejnych remontach zabytkowych nagrobków.

   1. Albo …lepiej. Jaę dziś weszłam pierwszy raz w życiu do drewnianej, zabytkowej kaplicy na cmentarzu. I jak nie klękam, tak normalnie uklękłam. Kto wymyślił płytki łazienkowe z Mercury Market albo innej przeceny na podłodze w tej kaplicy? Jest tyle możliwości. Kamień, imitacja kamienia, deska, cokolwiek co będzie w korelacji z całością. Zresztą …może i się czepiam. Mogli przecież położyć…panele, obić sidingiem…

   2. Ups to ja nawet nie wiedziałem, że nagrobek Stawiarskich jest już po renowacji. Chociaż z tego co piszesz jest to raczej dewastacja (temat płytek przemilczę bo ręce opadają). Przeprowadzę dziś inspekcję 🙂

    Niestety ale od dawien dawna można zauważyć, że podejmowane kroki w dziedzinie renowacji dóbr kultury podejmowane są bez konsultacji i z katastrofalnym skutkiem! I nie jest to tylko przykład Jedlicza.
    Kolejną perełką są zaślepki z wizerunkiem świętych na wieży kościelnej. Mam nadzieję, że niebawem znikną bo wyblakłe szpecą naszą wspaniałą świątynię!!!

    1. Pochwalam renowację, ale w innym stylu. Z ładnego nie przytłaczającego nagrobka zrobiono ciężki, ciemny, nie chce powiedzieć bunkier. Rzuca się w oczy ale nie dlatego że jest ładny.

 41. Ja jestem ciekawy kto doradził akurat takie wykonanie. W dzisiejszym czasie istnieją takie technologie które pozwalają na estetyczne wykonanie dróg rowerowych. Krosno najlepszym przykładem.

  1. Bo to nie jest ścieżka rowerowa tylko chodnik. A że był burdel w dokumentacji, i o mały włos zabrali by gminie dotację na inwestycję, to przełożyli papiery na ścieżkę. Tu za chwilę, też będzie jazda bez trzymanki.

 42. Patrząc na takie pomysły naszej władzy jak ścieżka rowerowa czy remiza ( stodoła ) w Porebach inne nasuwa mi się jedno spostrzeżenie. A mianowicie widać, że burmistrzowi doradza ktoś kto ma na niego duży wpływ , a ten ktoś nie ma zielonego pojęcia o wielu sprawach. Albo w urzędzie nie ma pracownika ( myślę tu o inwestycjach ) który myślał by przynajmniej z nutą współczesności. Jest jeszcze trzecie spostrzeżenie , a mianowicie to , że burmistrz uważa się za naj naj naj, a to tragedia dla gminy. W opinii tych którzy mają z nią bezpośredni kontakt wychodzi że problem tkwi w 3 spostrzeżeniu. SZKODA TEGO MIASTA I GMINY.

 43. Do Arbuza – na załączonym zdjęciu widzę płytki ale z piaskowca. Coś za daleko poszłaś w tych swoich dewagacjach.

  1. Nie piaskowiec tylko wysoki poler gres, kolor piaskowy. Nie dywaguję, tylko informuję, że dla mnie to pomyłka. Nawet gdyby to był piaskowiec, to płytka o regularnym kształcie, układana na krzyżakach, oddzielona fugą (czas pokaże jaka?) bardzo słabo wygląda w połączeniu z polichromią, drewnem, gontem i nijak się ma do utrzymania zabytku w przyzwoitej kondycji.

   1. Ja wiem, że jest naród któremu by nie przeszkadzało nawet położenie linoleum w Sykstyńskiej, ale ja na szczęście nie należę do tej grupy.

    1. Nie masz racji. Pod spodem jest krypta. Na pewno uzgodnili z Konserwatorem Zabytków.Pytałem pracownika który potwierdził.

     1. Ale co nie mam racji? Nie mam racji, że źle to wygląda? A Ty myślisz, że to że uzgodnili z konserwatorem, jest gwarancją dobrego gustu? No nikt nie wmówi mi, że płytki z jasnego gresu, pasują do polichromii na drewnianych ścianach. ja nie twierdzę, że to samowola, tylko że kompletne bezguście i brak wyczucia.

     2. Zklajstrowanie krypty terakotą…co ma na celu? Zabezpieczenie, żeby nikt nie wszedł, czy żeby nie wyszedł?

 44. Ja się pytam gdzie są te krzewy przy ścieżce rowerowe które były posadzone a teraz zostały wykopane gdzie one są?

 45. było mi wstyd jak moja rodzina przyjechała na groby a tu taki syf wszędzie!!! jak to wytłumaczyć NIGDY TAK NIE BYŁO!!!!

 46. Od samego rana światła się świecą bo miała przyjechać p. burmistrz kwestować. Chcieli żeby było wszystko naj 🙂

 47. to wstyd na całą Polskę nie jest pierwszej potrzeby renowacja grobowca Kurkowskiego pieniądze trzeba zbierac na straż panie Woźniak

 48. Napiszę kilka zdań. Jest tu osoba o nicku Mieszkaniec Proszę Pana i Pani trzeba mieć duże jaja żeby przynajmniej podpisać się pod tym co się napisało. Każdy jest mądry jak siedzi przed komputerem i go nie widać. Co do naczelnika z Męcinki to co wg Ciebie ma siedzieć i nic nie robić ? Każdy pomysł jest dobry i nie zawsze trzeba iść do gminy żebrać o pieniądze których zawsze jest za mało. Chcemy coś zrobić dla rozwoju naszej jednostki. Arbuzie dobrze napisałeś/aś że nie wydajny się w głupie wymiany że trzeba zbierać na tę czy inna jednostkę w każdej są duże potrzeby. Jedni radzą sobie tak a inni inaczej. Tekst to nie żadna kampania wyborcza po prostu zbieramy złom na zakup sprzętu który jest potrzebny. Dodam że auto zostało wycofane ponownie i przejdzie większy przegląd bo jest dramat lekko mówiąc i nie mowa nawet o silniku który został wymieniony. Zaniedbania widać i to nie z teraz ale z długiego czasu. Układ kierowniczy w opłakanym stanie luzy takie że kierowca jadąc obraca pol obrotu w lewo pół w prawo żeby jechać prosto. Tylnie resory praktycznie wyprostowane na pusto. Most tylni grzeje się na potęgę po przejechaniu 2 km nie da się go dotknąć ręką. Brak hamulców na tylnej osi. Wszechobecne wycieki. Na domiar złego rozleciała się skrzynia biegów bo wypadła zaślepka na wałku co zaskutkowało zniszczeniem na szczęście tylko koła 1 biegu. Na domiar złego auto na pusto nie może się uciągnąć prostej. I co takim sprzętem jeździmy pomagać ludziom – narażamy własne i co ktoś się przejmuje. Nie ma kasy! Więc nie pytamy ponownie zbieramy złom bo to nam chyba tylko pozostało. Owszem można pozyskać auto inne lecz problemem jest nieogrzewana remiza. Jeśli znalazły by się osoby które zechcą pomóc w każdy sposób zapraszamy do kontaktu. Podam swój e-mail zagmar1984@gmail.com

 49. Może naczelnik z OSP Męcinka nich posplaca swoje długi! Chyba że przez tą akcję chce właśnie je spłacić!

Comments are closed.

Do góry