Jesteś tutaj
Strona główna > ludzie

Magnolia raduje serca jedliczan i nie tylko

,,IDŹ TAM GDZIE SŁYSZYSZ ŚPIEW, TAM DOBRE SERCA MAJĄ, ŹLI
LUDZIE WIERZAJ MI – NIGDY NIE ŚPIEWAJĄ …’’

Pamiętacie jak pisaliśmy o Kamfiniokach, zespole, który swoją 30 letnią twórczością zapisał się na stałe w pamięci mieszkańców Gminy Jedlicze? Kamfinioki już nie tworzą, a o reaktywacji zespołu na razie nie słychać. Czy zatem w Jedliczu kultura muzyki ludowej całkiem zaginęła? Szukając odpowiedzi na to pytanie… klik, klik, znana i lubiana wyszukiwarka podpowiada nam, że…. ufff … jest! Jest Jarzębina i Magnolia, to zespoły śpiewacze, które działają w naszej pięknej zielonej gminie:)

Postanawiamy dowiedzieć się czegoś więcej o Magnolii. Krótka rozmowa telefoniczna i już następnego dnia w Dworku Marii Konopnickiej spotykam całą grupę uśmiechniętych kolorowo ubranych Pań. Ich śpiewy i dobry nastrój słychać było chyba od mostu na Jasiołce 😉

Redaktor: Witam Drogie Panie!
Pani Sołtys Iwona Ryczek: Witamy Pana Redaktora.

R.: Jak to się stało, że dziś mogę tu spotkać Panie, jako zespół śpiewaczy?
I. R.: Zespół Śpiewaczy MAGNOLIA został założony wczesną wiosna 2013 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza. Zespół nazwałyśmy Magnolia, ponieważ ten krzew rozkwita właśnie wiosną, tak jak i my rozśpiewałyśmy się wraz z rozwijającą się naturą. Chcemy by nasz śpiew radował słuchaczy!

R.: Gdzie można usłyszeć śpiew Magnolii? Pamiętają Panie pierwszy występ?
I. R.: Pierwszy występ odbył się miesiąc po założeniu 06.04.2013 r. podczas ,,Powitania Wiosny ‘’ w Domu Ludowym w Podniebylu.

Zespół Magnolia uświetnia swą obecnością i śpiewem różnego rodzaju spotkania w swojej miejscowości, gminie czy powiecie. Brałyśmy udział w przeglądach zespołów śpiewaczych jak i przeglądach kolęd i pastorałek.

Największym wydarzeniem tegorocznym, był wyjazd na Ukrainę i udział w II Międzynarodowym Festiwalu Kultury Ukraińsko – Polskiej „Razem jako Rodzina” w Łanowicach zorganizowanym przez Oddział Towarzystwa Kultury Polskiej. Zostałyśmy tam bardzo ciepło przyjęte, otrzymałyśmy gromkie brawa, ale największym zaskoczeniem był jednak wywiad dla telewizji Lwowskiej oraz uczestnictwo w IV Podkarpackim Festiwalu Twórczości Ludowej NUTA 2017 w Jedliczu przy Starej Kuźni (zresztą jak co roku).

R.: A o czym śpiewają Panie z Podniebyla?
I. R.: W repertuarze zespołu znajdują się utwory ludowe, biesiadne, patriotyczne, kolędy. Próbujemy również układać słowa do znanych melodii. Staramy się kultywować tradycje polskiej wsi.

Teksty piosenek często wyszukuję w śpiewnikach ludowych i obrzędowych, również internet jest dla mnie miejscem gdzie można pozyskać wiele ciekawych pomysłów na piosenkę. Wspólnie całą grupą próbujemy sił w układaniu tekstów. Inspiracją do śpiewu jest też moja babcia Ania, której nie potrzeba okazji by coś zaśpiewać . Ona daje mi kopa do tworzenia. Stare pieśni i piosenki są u niej podstawą, stąd też kultywowanie tej tradycji i u mnie.

R.: Kim są Panie z zespołu?
I. R.: W skład zespołu wchodzi 10 Pań, są to mieszkanki naszej miejscowości, którym zależy na szerzeniu kultury ludowej i podtrzymywanie tradycji naszych babć. 
Aktualny skład :
Iwona Ryczek –Kierownik zespołu
Iwona Smolik
Agata Kubacka
Amelia Kubacka
Sylwia Sanocka
Agnieszka Sanocka
Elżbieta Król
Barbara Wójcik
Ewa Woźniak
Anna Głowacka
od początku nam akompaniuje Damian Michniewski

R.: Dlaczego w naszej gminie tak mało jest zespołów ludowych?
I. R.: Bardzo nam zależy na zespole, ponieważ daje nam to dużą satysfakcję, pozwala na poszerzanie horyzontów.  Wiemy, że śpiewem radujmy słuchaczy, a mamy ich naprawdę wielu.  Zespół utrzymuje się sam, na wszystkie występy panie jeżdżą swoimi samochodami. Same też kupujemy różne potrzebne rzeczy do zespołu.

Pragnę również zauważyć że oprócz nas i Jarzębiny z Piotrówki nie powstał żaden zespół, czyżby brakowało chęci do kultury? … czy odwagi? Patrząc np. na Gminę Chorkówka …tam prawie w każdej miejscowości jest zespół, a u nas? Nawet Kamfinioki nie wytrzymały tej kultury w gminie….

R.: Pisaliśmy o Kamfiniokach… Redakcja Jedlicze.org ma nadzieję, że ten zespół się jeszcze reaktywuje. Dziękuję Paniom za spotkanie i do zobaczenia na Waszych występach. Zapraszamy również  na uczestnictwo w V Festiwalu Jedlickiej Nuty, który odbędzie się w pierwszą niedzielę sierpnia 2018 roku
I. R.: Cała przyjemność po naszej stronie. Pozdrawiamy czytelników Jedlicze.org.

Rozmawiał i fotografował  Paweł Duda

Udostępnij na

35 komentarzy do “Magnolia raduje serca jedliczan i nie tylko

 1. ówczesny burmistrz nazywał się Zbigniew Sanocki tak tylko dla porządku przypominam z czyjej inicjatywy powstał zespół ‚ pozdrawiam dziewczyny z daleka fajnie że jeszcze śpiewacie i pozdrawiam Burmistrza Sanockiego

 2. Cyt:” Nawet Kamfinioki nie wytrzymały tej kultury w gminie….”. A ja uważam , że nie tylko Kamfinioki. Gmina miała wspaniałego, bardzo dobrze wykształconego i z ogromna praktyką dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, który niestety też już nie pracuje. Mam nadzieje, że podzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami o pracy w Jedliczu, a szczególnie o tym w jaki sposób Jolanta Urbanik próbowała rozwiązać z nim stosunek pracy.

 3. U NAS ZA POPRZEDNIEJ Władzy tez był zespół zapowiadało sie, że wiele ludzi się zaangażuje po wyborach samorządowych i wiejskich niestety wszyscy zrezygnowali.

 4. Czytając ten artykuł , jestem pełen podziwu, że się chce tym paniom. W dzisiejszych czasach jest mało ludzi, którzy cokolwiek robią pożytecznego dla społeczeństwa, dlatego pełen szacunek dla Pań, a szczególnie dla Pani Iwony , która trzyma to w swoich rękach. Pozdrawiam. 🙂

 5. Zawsze podziwiam ten zespół(z Piotrówki także)dzięki Ich występom głośno jest o Podniebylu, znam Panią Iwonę i uważam że powinna zostać radną

 6. Fajne ” babki”. Pięknie śpiewają. To co chce podkreślić to to , że dbają o każdy szczegół. A Pani Iwona Ryczek jest super organizatorem. Jako sołtys wsi też świetnie sobie radzi.
  O tej jednej ( z poza zespołu ) wole się nie wypowiadać, ale bardzo brzydko się zachowuje.

 7. Musimy zmienić radnego. Piotrówka też nie jest z niej zadowolona. U nas we wsi mąci jak może. Pani Iwona była by o wiele lepsza. Jest wykształcona, umie się odezwać, duża kultura osobista, fajnie się ubiera itp. PANI IWONA NA RADNEGO !!! Piotrówka Pania poprze.

 8. Najlepsze imprezy są z „Magnolią”. Parę razy je widziałem i nigdy ich ze sceny nie wypuścili bez bisu. Wiem też, że nie tak łatwo je poprosić o udział w imprezie, bo grafik mają mocno napięty. Myślę, że już są pozytywną wizytówką naszej gminy.

 9. radna z piotrówki ? to piggy … katastrofa- jej kumple mówią że na sesji najszybciej przeżuwa paluszki słone -bo sie boi utraty wagi -poza tym nic nie robi

 10. Pani Iwona Ryczek, to typ człowieka który potrafi zaangażować się społecznie całym sercem, często pewnie kosztem własnej rodziny. Takim ludziom wystarczy iskra wsparcia, dobre słowo, a góry przeniosą. Pamiętam pierwsze kroki „Magnolii” i aż miło patrzeć jak pięknie rozkwitła. Pani Iwonko, ma Pani w sobie całe pokłady pozytywnej energii, która przekłada się na zespół „Magnolii” i w takim duecie pięknie potraficie kultywować tradycje ludowe i rozsiewać radość wokół nas, bo jest to radość szczera, prawdziwa – bez udawania. Gratuluję całemu Zespołowi „Magnolii”, że mimo różnych perturbacji idziecie wciąż do przodu . Tak trzymać – Pozdrawiam:)))

 11. IWONA, IWONA, IWONA wszyscy cie poprzemy i zrobimy Ci kampanię że wszyscy wymiękną – nie masz konkurencji !!!!

 12. A ja będąc dzisiaj w banku pod urzędem musiałem wysłuchiwać jak ktoś z uporem maniaka powtarzał ” próba mikrofonu, próba mikrofonu, próba mikrofonu” Nawet zrobiło się małe zamieszanie w śród obecnych. Ktoś nawet rzucił że to jakiś cyknięty. później okazało się , że to w urzędzie robili jakieś próby bo jutro mają imprezę. Podobno to był ten od kultury.

 13. Brawo! Tak trzymajcie! Jestem przekonany, że najlepsze przed Wami. Cieplutko pozdrawiam cały zespół.

 14. Te Pnie z zespołu to prawdziwe społeczniczki. Praktycznie każda z nich mogła by być radną. Ale w Podniebylu są jeszcze inne osoby które zapewne wystartują w wyborach samorządowych. Chociażby jedna z Pań ze Skrzypieńca. Już sama powtarza że w Podniebylu potrzeba zmian. Bardzo mało się dzieję. Gmina nie inwestuje. Radna nie dba.Moim zdaniem już dawno wypaliła się. CZAS NA ZMIANY !!!

 15. W GOK naruszono ustawę o dostępie do informacji kto za to odpowiada?
  dodatkowo nadzór nad GOK pełni Urbanik

 16. Sprawa Kamfinioków, skarga mieszkańców Moderówki, szkoła w Długiem i wiele, wiele innych faktów utwierdzają mnie w przekonaniu, że Urbanik nie ma szans na wygraną w przyszłych wyborach
  Poza tym uważam, że jest nieudolna i niekompetentna w zarządzaniu gminą

 17. Urbanik a kto to jest wogóle? John Lennon – znam , Magnolia – znam, Jarzębina- znam , ale o Urbanik nie słyszałam

 18. Jakoś dziwnie jestem spokojny, i wiem że to tylko kwestia chwili, a życie nauczy pokory tych co z wielką pychą, arogancją, zadufaniem i butą przejęli i pełnią władzę, nie licząc się z nikim. Zapominając, że jednak ktoś jeszcze był przed nimi i coś zrobił… pozostawił po sobie, a ta piękna „Magnolia” jest najlepszym tego dowodem. Pycha – „fałszywa duma”, która często nadyma. Pycha, egoizm, skoncentrowany na sobie, fałszywa ocena własnej osoby. Stawianie samych siebie wyżej, bliźnich zaś niżej, niż jest w rzeczywistości. Pycha wynika z błędnego sądu o samym sobie, dlatego zaliczyć ją należy do dewiacji intelektualnych. Nadęty i zadufany w sobie jest ten, kto za bardzo „wierzy w swoją wielkość”. Pięknej soboty dla Wszystkich 🙂

 19. Dlaczego Piotrówka ma głosować na kogoś z Podniebyla na radnego?? Jaki w tym sens i logika??Szczyt obłudy…. Ostatnio było dwóch kandydatów i to był bład. Wiadomo każda wioska chce mieć swojego radnego… Dla Piotrówki lepiej będzie jak własnego przedstawiciela w gminie. Może Pan Chochołek? Może ktoś inny się znajdzie… Nawet jak radny bedzie”nie z tej opcji” to skoro jest z Piotrówki to coś zrobi dla siebie, czyli dla mieszkańców Piotrówki!!!! Głosujecie mądrze mieszkańcy Piotrówki. Głos na kogoś z Podniebyla, spowoduje tą samą sytuacje, co teraz….brak zainteresowania Piotrówka przez obecną radna. Jak ktoś z Piotrówki głosuje na kogoś z Podniebyla, to tak jakby oddać głos na komucha, ubiegajacego sie o stanowisko!!

 20. Piotrówka musi sie zmobilizować, zjednoczyć. Mamy radna z mniejszej miejscowości niż nasza Piotrówka. Trzeba ja konkretnie rozliczyć z tego co dla nas zrobiła. Mieszkańcy sami chodzą do gminy i nasza sołtyska załatwiać sprawy , a ta się pod wszystko podpina. Tak nie może być.
  W Podniebylu też jej już nie chcą.

 21. Dokładnie każdy będzie lepszy od kogoś z PODNIEBYLA…wiadomo radna z danej miejscowosci bedzie dbac bardziej o swoja podwórko… Trzba ogarnać temat, mobilizacja i wybrać mądrze..ale ludzka zazdrość nie zna granic, więc różnie może być

  1. Chochołek pozałatwiał stroje dla Zespołu. Z panią sołtys jeździł do krawca do Rzeszowa swoim samochodem, był zaangażowany. A radna co ? Nic !

 22. Dokładnie nie dajmy się omamić!! Mieszkańcy Piotrówki powinni głosować na swojego!! Pracz ze fałszem,zdradą i obłuda!!

 23. Popieram!! Głosujemy na człowieka z Piotrowki a ta radna trzeba rozliczyć chociażby za samochód strażacki.

 24. Każdy będzie lepszy od obecnej radnej z Podniebyla. Zero zaangażowania i pomocy z jej strony.

Comments are closed.

Do góry