Jesteś tutaj
Strona główna > historia >

Człowiek wielu pasji, społecznik, zasłużony dla sportu i młodzieży jedlickiej

Sędzia piłkarski, narciarski, łuczniczy, trener łuczniczy, działacz sportowy, prezes KS “Nafta”, społecznik, pedagog i wizjoner. Jaracz Zenon to postać, która potrafiła stworzyć warunki do uprawiania sportu jedlickiej młodzieży na najwyższym poziomie.

Zenon Jaracz urodził się 26 września 1913 roku w Krośnie. Pochodził z rodziny nauczycielskiej. W młodości zapalony harcerz, a od roku ‘34 żołnierz w Kompanii Telegraficznej Piechoty Górskiej w Przemyślu. Brał udział w kampanii wrześniowej. Podczas obsługi pociągu pancernego został ranny i trafił do niewoli niemieckiej. Podczas transportu do Niemiec udało mu się uciec. W 1940 r. wraca w rodzinne strony i znajduje zatrudnienie w Rafinerii Nafty w Jedliczu, gdzie pracuje do momentu przejścia na emeryturę w 1975 roku.

Oprócz pracy w rafinerii Zenon Jaracz prowadził szeroko pojętą działalność sportową i społeczną. Wspólnie z Stanisławem Maklem założył klub sportowy przy Rafinerii Nafty w Jedliczu oraz sekcję piłkarską, łuczniczą, narciarską i siatkarską.

W latach 1946 – 1947 wraz z innymi działaczami Pan Zenon rozpoczyna budowę boiska do piłki nożnej i siatkówki, na pastwisku w dzielnicy Borek. Niedługo później w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie zostaje zarejestrowana drużyna piłkarska pod nazwą ZKS Nafta.

Na stadionie powstaje  wał strzelniczy i ogrodzenie dzięki czemu Zenon Jaracz mógł prowadzić bezpieczne treningi łucznicze. Stadion jedlicki gościł zawodników różnych klubów realizując kalendarz imprez łuczniczych PZŁ. Pan Zenon w tym czasie pełnił funkcję głównego sędziego i gospodarza zawodów. Zawodnicy klubowej sekcji łuczniczej z Jedlicza wyjeżdżali na zgrupowania i zawody. Sport dawał im możliwość zwiedzania i poznawania nowych miejsc oraz ludzi. Wraz z działaniem sekcji pojawiły się pierwsze sukcesy. Jednym z największych osiągnięć był udział Kazimierza Chudzińskiego w XXII Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie.

Oprócz narciarstwa, piłki nożnej i łucznictwa Z. Jaracz pasjonował się turystyką. Był członkiem Zarządu Powiatowego PTTK , w którym społecznie pracował ponad 12 lat. Utworzył zakładowe koło PTTK, które istniało aż do 1989 r. Interesował się również filatelistyką, numizmatyką , zbierał znaczki o tematyce turystycznej i sportowej.

Zenon Jaracz pełnił funkcję ławnika Sądu Powiatowego w Krośnie, członka zarządu ogródków działkowych oraz opiekuna w domu dziecka w Długiem. Był też  Przewodniczącym Komisji  Rewizyjnej Rady Zakładowej.

Za swoją długoletnią pracę otrzymał liczne medale i odznaczenia.

Zenon Jaracz zmarł 11 stycznia 1991 roku w wieku 78 lat. Dzięki swojej bezinteresownej oraz ofiarnej pracy na rzecz sportu i nie tylko sportu, zapisał się na stałe w historii Jedlicza.
Cześć Jego Pamięci !

Redakcja Jedlicze.org dziękuje rodzinie Pana Zenona za udostępnienie materiałów wykorzystanych w/w publikacji.

5 thoughts on “Człowiek wielu pasji, społecznik, zasłużony dla sportu i młodzieży jedlickiej

  1. To był wspaniały człowiek. Ja jednak chcę pogratulować Józkowi Kudroniowi, który po wielu latach przy pomocy byłego Burmistrza Sanockiego reaktywował tą sekcję łuczniczą. Sekcja odnosi duże sukcesy o czym od czasu do czasu możemy przeczytać.
    Wielkie gratulacje

  2. Józkowi Kudroniowi który poświęcił się odtwarzaniu sekcji pomimo tego że robi to bezinteresownie, a i ze zdrowiem nie najlepiej, w ostatnim czasie zafundowano treningi w Moderówce. Mógłby ktoś przemyśleć swoją decyzję. Facet naprawdę nie ma lekko,a robi to tylko dlatego że przez długie lata związany był z tą sekcją i kocha ten sport.

  3. nikogo sport nie obchodzi w gminie poza tymi którzy go z własnej przyzwoitości i pasji kontynuują, a kluby i sportowcy to tylko szara masa wyborców ,pogadajcie z ludźmi jak dzisiaj się rozmawia z tymi tam w ratuszu, i po co to udawanie – zagorski tylko dzieciakom medale pozawiesza do emerytury dociągnie ,porobia se zdjęcia z marciową przy pudle i na tym koniec zasług – lipa i tyle

Comments are closed.

Top