Jesteś tutaj
Strona główna > budowa i remonty >

Pałac Stawiarskich oraz otaczający go zabytkowy park przejdzie modernizację

O tym, że Pałac Stawiarskich oraz zabytkowy park przejdzie metamorfozę pisaliśmy już na naszej stronie: link. Jednak co dokładnie będzie wchodzić w zakres modernizacji dowiadujemy się dzisiaj.

Przypomnijmy, że inwestycja będzie miała miejsce dzięki staraniom Powiatu Krośnieńskiego w ramach RPO WP na lata 2014-2020 w ramach osi priorytetowej  IV Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego działanie 4.4 Kultura. 

Wartość projektu ogółem to 3 605 414,96 zł z czego dofinansowanie wynosi 2 992 494,38 zł. Projekt ma na celu ochronę zabytkowego Zespołu Pałacowo  – Parkowego w Jedliczu oraz poprawę dostępności wiedzy o historii i kulturze tego miejsca.  Dzięki realizacji przedsięwzięcia zwiększy się również atrakcyjność turystyczna Jedlicza.

Co zostanie wykonane w budynku LO w Jedliczu:

 • Prace konserwatorskie i restauratorskie przy elewacji budynku
 • Remont tarasu
 • Wymiana części stolarki okiennej i drzwiowej
 • Wymiana elementów więźby dachowej będącej w złym stanie technicznym
 • Wymiana całości pokrycia dachowego
 • Ocieplenie stropu piętra oraz stropu ścian poddasza
 • Izolacja i ocieplenie ścian piwnic
 • Remont schodów kamiennych prowadzących z parteru do piwnicy
 • Wymiana zniszczonego drenażu opaskowego budynku
 • Przebudowa pomieszczenia na parterze budynku w celu dopasowania pomieszczenia sanitarnego do potrzeb osób niepełnosprawnych
 • Remont pomieszczeń w celu udostępnienia muzealiów jako atrakcji kulturalnych regionu, (pomieszczenia do prowadzenia edukacji kulturalnej i organizacji wydarzeń kulturalnych)
 • Dostosowanie wnętrza budynku do wymagań ewakuacji  na wypadek pożaru
 • Remont instalacji elektrycznej w zakresie: wymiana wyłącznika PPOŻ, wymiana wewnętrznej linii zasilającej pomiędzy PPOŻ a tablica licznikową, wymiana tablicy licznikowej
 • Rozbudowa wewnętrznej instalacji elektrycznej o: tablicę główną budynku TG, tablice oświetlenia terenu, system sygnalizacji pożarowej i oddymienie, oświetlenie awaryjne
 • Wykonanie instalacji odgromowej budynku
 • Wykonanie oświetlenia zewnętrznego w celu wyeksponowania budynku – iluminacja
 • Montaż podnośnika (platformy)zapewniającego osobom niepełnosprawnym dostęp do kondygnacji parteru

Co zostanie wykonane w parku:

 • Gospodarka drzewostanem w górnej części parku
 • Wykonanie projektu zieleni (z analizami: historyczną kompozycyjną i dendrochronologiczną)
 • Montaż elementów małej architektury (ławki i kosze)
 • Montaż płyt kamiennych z opisami (park i pałac)
 • Wykonanie i remont alejek spacerowych wraz z utwardzeniem
 • Oświetlenie oraz monitoring parku

Prace zostaną wykonane do 31 sierpnia 2018 roku. 

84 thoughts on “Pałac Stawiarskich oraz otaczający go zabytkowy park przejdzie modernizację

 1. Świetna wiadomość. Mam nadzieję, że po zamontowaniu oświetlenia i monitoringu będzie można bezpieczne wejść na teren parku. Teraz to raczej miejsce dla schadzek i smakoszów wina z plastikowej butelki.

 2. A gmina wyda tez grubo ponad 2 miliony ale na dom ludowy w Jaszczwi. Mieszkańcy pozostałych miejscowości na pewno są zachwyceni.

 3. Uważam, że Starosta Jan Juszczak powinien być pierwszym który chociażby z tego powodu otrzyma tytuł Zasłużony dla Gminy Jedlicze.

  1. Już teraz? Czy czekać na resztę dokonań i wtedy pośmiertnie przyznać? Jak radzicie? Bo to chyba, jeszcze nie koniec zasług. Zastał Jedlicze drewniane, zostawił murowane….

 4. Paine Starosto jeśli inwestycja zostanie przeprowadzona pomyślnie i jeśli będzie Pan kandydował na następną kadencję to ma Pan mój głos i wielką wdzięczność za ten długo oczekiwaną i POTRZEBNĄ renowację jednej w ważniejszych i piękniejszych perełek Jedlicza!
  Trzymam kciuki. Jeśli wszystko zostanie wykonane z głową to będziemy mieć piękny obiekt!

  1. Panie Satrosto, ja uważam że powinien pan zająć się powiatem. Droga do Lutczy, odcinek jak falbana, dziury, droga szerokości traktu konnego. Ludzie we Wróblikach odcięci od świata, taki remont rozpętany, a w razie pożaru to strażacy balonami chyba polecą. Niewiele zaczęte, a to co zaczęte rozgrzebane. Tu nie ma co stylizować się na mecenasa sztuki, jak się prostego rowu nie potrafi w pasie drogi powiatowej nie potrafi wykosić. Medyceusze sami.

    1. Tak. Jestem magistrem inżynierem, specjalizacja: lądowanie strażackich statków powietrznych w terenach rozgrzebanych przez starostę.

   1. Max we dwóch lub trzech, jak Stakanowcy, bez snu, bez jedzenia, wieczorami, po pracy, w wolne z wyjątkiem niedziel, po kosztach, domowym sposobem, bez przetargu wtedy. A ile to radości po skończonej robocie…oj oj.

 5. Jedlicze też należy do Powiatu. Będzie to robione z osi na ochronę środowiska i dziedzictwa kulturowego.Drogi są pewnie z innej osi 🙂

  1. Którego roku? Bo w tym roku 16 wrzesień był w sobotę, a czwartek był 14 września.

 6. Gratulacje dla Starosty i radnego powiatowego Piotra Brila.Wiem , że to dzięki wam będzie ten projekt realizowany. Dobra robota

  1. Poczekaj aż skończą. Nie takie zabytki sprowadzono wizjami „upadłych artystów powiatowych” do poziomu szklarni na pomidory. Widziałam i takich budowniczych, którzy twierdzili, że przydworskie zimochowy rybne kopie się a nie usypuje..i ryli sadzawki aż do źródła, tworząc bagna pod starodębiem, które tego nie wytrzymuje. Jak ktoś jest stworzony do pacierza, to niech przy pacierzu zostanie.

 7. Ależ ty jesteś zepsuty arbuzie.Totalnie przeterminowany wręcz sfermentowany. A może ci się owoc pomylił z gadem ?

  1. Ale dlaczego umniejszasz moim słowom? Dużo wcześniej niż ja, Jezus z Nazaretu wyraźnie powiedział, że wartość dzieła ludzkiego nawet starosty czy radnego, poznacie po jego zakończeniu: Po owocach ich poznacie. (Mat. 7;20). Takie słowo na koniec poniedziałku.

  1. U Was co drugi to burmistrz. Jak pójdę do przysłowiowego sklepu GS, to jakbym na wycieczkę burmistrzów trafiła, co na …oranżadę wysiedli z autokaru. Na 15 tys. mieszkańców gminy, prawie 8 tys. to burmistrze z repertuarem i wachlarzem możliwości, pomysłów, osiągnięć. O narodzie próżny…

 8. no właśnie…po owocach ich poznacie… Jak na razie Pani Burmistrz, której tak zaciekle broni Arbuz jako tytana pracy, ma na swoim koncie nawet nie zaczęty żłobek i prawdopodobnie proces sądowy o dwa miliony trwający z kilka dobrych lat, bo widać, że Wykonawca żłobka nie odpuści. Pewnie dlatego zbywa się majątek gminy (przetargi na sprzedaż działek gminnych). Swoją drogą ciekawe na co to idą te pieniądze.

  1. Są dwa rozwiązania. 1) Idź w piątek do p. Urbanik i zapytaj, wtedy się dowiesz. 2) Siedź na jedlicze.org… i czekaj, że ktoś Ci napisze, jakąś głupotę.

   Idź w piątek, kolejka jest długa, wielu mieszkańców z pytaniami, problemami, ale Urbanik jeszcze nikogo nie zostawiła pod drzwiami na amen, mumii brak, nie widać było też kartki: Nieczynne. Wyszłam do banku. Nie ma też zapisu na przyszły kwartał. Idź zatem śmiało.

   1. Nie trzeba iść i spędzać pół dnia pod drzwiami. Będą zebrania to zawsze można zapytać co i jak. W końcu te sprawy interesują wszystkich… Oby tylko szanowna Pani Burmistrz odpowiadała konkretnie na pytania mieszkańców, bo do tej pory jak pytano co zrobi konkretnego dla danej miejscowości to odczytywała fragmenty budżetu, zamiast podać jakie planuje konkretnie inwestycje….

 9. Ktoś się orientuje, czy boisko w parku zostanie? Mam nadzieję, że tak, bo poza zamykanym orlikiem nie ma gdzie grać…
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 10. Arbuzie po Burmistrzową pójdziemy ale z taczkami :D:D A po co do niej isc jak od poczatku kadencji nie ma czasu dla nikogo . To są jakieś jaja boi się suwerena czy co ?

 11. Wydaje mi się, że pan Juszczak może byc świetnym kandydatem na burmistrza, jeżeli nie starosta to ktos młodego narybku Z Pisu tylko Pis
  Wydaje mi się, że to ostatnia kadencja obecnej burmistrz

 12. Jest wielu młodych i uzdolnionych. O starych się nie mówi bo to przeszłość.
  Obecna- porażka.
  Z PiS-u też nie o to chodzi ( widać jakie rządy PiS ).
  Moim kandydatem mógłby być Pan Bożek, a może p. Giemza. Pani Bril też ok. Albo p. Waśko.

  1. Pani Brill…mnie ubawiła. Jest taki stan umysłu: Nazywam się Milijon – bo za miliony kocham i cierpię katusze ( autor Adam Mickiewicz, kiedy trzeba jestem Bogiem, kiedy trzeba jestem wrogiem, kiedy trzeba jestem z wami (na proteście przeciwko spalarni), kiedy trzeba jestem z innymi ( na rozprawie administracyjnej, kiedy do prezesa raf mówiła, że jest dumna, że ich zna), kiedy trzeba to jest ze wsi, bywało że twierdziła że jest prawą ręką Janka, a obecnie jest od marszałka…ogólnie jest z całego świata i okolic. Spiecze…pozostawiam bez analizy literackiej…pozwolicie

   1. Zapomniałem jeszcze dodać inną kandydatkę, a mianowicie Wenencję Żychowską. Ma aspiracje.

 13. Krzysio, już nam 3 lata temu zmieniono oblicze gminy. Widzisz co się dzieje. Lodowisko- jest proces. Żłobek – będzie proces. Inwestycje leżą. kanalizacji prawie wcale się nie buduje. Gminy w tym zakresie odjechały i to daleko.
  Fotovoltika – bryndza.
  Powiedz za co by tu pochwalić panią burmistrz. Może za 350 metrów ścieżki rowerowej ? 🙂

 14. Do Tico ale wymieniles kandydatów hahahah żal dupe ściska oni się nadają ale do cyrku

 15. Do Krzysiek uważaj chłopie jak o kimś się wypowiadasz tym bardziej że nie jest osobą publiczną. To co wypisujesz to jest karalne!

 16. Arbuz po co piszesz żeby iść do Ciebie :D:D:D Przecież dostanie się do Władzy w gabinecie graniczy z cudem 😀

  1. Doceniam warsztat około literacki twórcy wpisu. Doceniam również zacięcie satyryka, takie z gatunku po linii najmniejszego oporu…ale jednak. Ale widzę jeden, poważny mankament w myśleniu, które ma uzurpację być opiniotwórczym. W jaki sposób, zdaniem blogera, gmina ma utworzyć kapitułę z ludzi już uhonorowanych, skoro tytuł zasłużonego jest novum? O mój Blogerze, jesteś tak rozpędzony, jak konie Poczty Polskiej w XIX wieku. Wytrzymały, wydajny, ale…nie wiedział czy w listach które wiezie piszą prawdę, czy kłamią.

   1. Nie myślisz jak każdy Arbuz. W regulaminie powinien być zapis ze członkami kapituly są dotychczasowi laureaci. Oczywiście nie dotyczy to pierwszego przyznania nagród. Prawda że to nie skomplikowane?

    1. Nie czytałam regulaminu konkursu. A jest taki? Podobnie jak 99% mieszkańców, teoretycznie zainteresowanych gminą. Czytam bloga, który majaczy…tez bez regulaminu! Baczność! Uwaga! Regulamin przestaje obowiązywać. Od tej chwili możecie, zostać …ludźmi….

     1. Na stronie BIP w zakładce prawo lokalne możesz sobie odszukać uchwałę i zapoznać się z regulaminem wyróżnienia.
      P.S Głupot bym nie czytał.

 17. Ale nowina w Jedliczu na sesji będą głosować za zmianą nazwy ulicy Dubisa na ulice Arbuza . To są już jakieś jaja . Ciekawe co na to minister edukacji z Jedlicza haha

  1. A niby dlaczego mieli by zmieniać nazwę ulicy Dubisa ?
   Lepiej urządzić imprezę cykliczną ” święto arbuza „

 18. do arbuza : tego poziomu co autorzy nj nie osiągniesz,masz za słabe wykształcenie, odnośnie kapituły: uhonorowanych ważnymi odznaczeniami i tytułami ale…nie przyznanymi przez arbuza – dla ciebie polecam arbuzie adres grodzka 47A tam ci pomogą

  1. Dwa kierunki: pięcioletnie prawo, pięcioletnia filologia polska, zakończone magisterium. Etnologia i antropologia kulturowa, niestety przerwana. Trzy zjawiskowe podyplomówki w tym jedna z wyceny nieruchomości na SGH w Warszawie, socjologia transraniczna…. Także strzeżcie się…za młoda jestem na Heroda, ale za stara na „nie kumać nic”.

 19. czekam na szybki feedback od arbuza, ale sobie przypominam, że arbuz pewnie na zebraniu z mieszkańcami w Potoku- pono ludziska wyszli z zebrania i nie było w końcu kworum , trza więc jeszcze raz zebranie ogłosić – hej i wow!

  1. Wybacz, że odpisuję tak późno…Doceń, że odpisuję mimo wszystko szybko. U mnie jest późne popołudnie, dlatego konwersację na minilokalnym poortaliku, tratuję jak…zbyteczny luksus:))

  1. Nic ne jest zamiast. Będzie i wszystko po kolei. Jedlicze dostały bardzo dużo punktów w rankingu o fotowoltaikę. Bieda polega na tym, że to urząd marszałkowski nie zabezpieczył tyle kasy co potrzeba. Było złożonych 69 wniosków. My jesteśmy 8 na liście rezerwowej. Tam każdy szedł łeb w łeb. Dostaniemy dofinansowanie, tylko musimy poczekać jak biali ludzie.

   1. Gmina Jedlicze na 12 poz. listy rezerwowej. Na 8 Niebylec.
    Nie wprowadzaj w błąd. Nie do końca wszyscy szli łeb w łeb. Rozbieżność dość duża.
    O tym wszystkim możesz przeczytać na stronie Urz.Marszałkowskiego

 20. Arbuzie ty za dużo wiesz takich informacji co tylko wie głowa naszej władzy 🙂 wpadka w tym wieku? Hahahah śmiech na sali ze ścieżką rowerową w Jedliczu zaledwie 300 metrów to jest kpina jakas

 21. Ze ścieżki rowerowej ( najkrótszej w Polsce ) na pewno nie będą się cieszyć tam mieszkający. Problemy będą w momencie wyjeżdżania z domów.

 22. Zamysł ścieżki jest bardzo dobry. Nie przesadzajmy z tymi wyjazdami z domów! Problemem jest, że doprowadzili ją tylko od połowy ulicy. Jeśli druga część będzie wykonana to super. Jeśli nie to straszna bida…

 23. Z tego co widzę, to wyście tu fest żyli w komunie. Te klocki, domy pobudowane, równo…tylko…dzieci wasze musiały wyjechać, żeby na prąd i gaz zarobić. Widać, że będzie w was wrzało na pamięć przeszłych snów o potędze. Otrząśnijcie się. Zstąpcie na ziemię. Już minęły czasy dawania za darmo. I pyskowania bezkarnie…

  1. Nienawidzę takich darmozjadów. Moi rodzice, dziadkowie na drugim końcu Polski, w relatywnych czasach musieli zapier…ć na takich darmozjadów. Z uzurpacją… Kapelusz ze łba…Głowa do kolan.

Comments are closed.

Top