Jesteś tutaj
Strona główna > firmy

Metal przekują w niemal dowolny przedmiot. Poznajcie prawdziwych kowali z Jedlicza

Dźwięk kutego metalu, zapach palonego koksu, blask rozżarzonej w ogniu stali. Taki  gorący klimat panuje w jedlickiej kuźni Gold Kowal. Wszystko to za sprawą dwójki zapaleńców, którzy zimną i twardą stal potrafią przemienić w pięknie kutą furtę, lampę, balustradę czy inny wyrób sztuki użytkowej.

Ale zacznijmy od początku… Zaczęło się w Pracowni Kowalstwa Artystycznego KOWART w Jedliczu, która działa od 1981 do 2016 r. Pan Dariusz Targ pracował w kuźni Pana Andrzeja Dubiela od 1996 r. a  w roku  2010  postanowił założyć firmę i działać na własny rachunek. Głównym motywem odważnej decyzji Pana Dariusza była chęć rozwoju i praca według własnej wizji. Na start nowej firmy udało się pozyskać dotację z Urzędu Pracy. Pieniądze pozwoliły na doposażenie w narzędzia kuźni, która powstała w miejscu, gdzie wcześniej mieściła się huta szkła przy ulicy Rejtana.

Wkrótce po otwarciu własnego biznesu Pan Dariusz nawiązał współpracę z Panem Grzegorzem Mendralą swoim kolegą z dawniej pracy w KOWART-cie. To właśnie Pan Grzegorz tworzy większość projektów w firmie, jemu również lepiej idzie praca przy bardziej skomplikowanych kutych elementach. Pan Grzegorz jest samoukiem, pierwsze kowalskie szlify zdobywał przy swoim ojcu i bracie, który ukończył Liceum Plastyczne w Rzeszowie na kierunku Kowalstwo Artystyczne i Metaloplastyka.  

Większość klientów mamy z rekomendacji innych zadowolonych odbiorców, którzy poznali się na naszej jakości. Do nas klient może przyjść z własnym projektem, chętnie też sami zaproponujemy koncept, który będzie pasował do danego miejsca. Dysponujemy również katalogiem wzorów kutych ogrodzeń i innych elementów, w którym każdy znajdzie coś, co mu się spodoba. W ofercie obok wzorów tradycyjnych posiadamy projekty nowoczesne współgrające z nowym budownictwem. W naszej firmie do potrzeb każdego klienta podchodzimy indywidualnie, nasze prace przez fakt tradycyjnej ręcznej techniki tworzenia są unikatowe i niepowtarzalne.
Opowiada Pan Dariusz Targ właściciel firmy Gold Kowal

W ofercie jedlickiej kuźni obok bram, ogrodzeń, balustrad, znajdziemy również mniejsze formy takie jak: lampy, świeczniki, żyrandole, karnisze, krzyże. Śmiało można powiedzieć, że Panowie są w stanie kawałek metalu przekształcić w niemal dowolny przedmiot użytkowy, który będzie cieszył oko przez wiele lat.  

tekst: Paweł Duda
fot. archiwum firmy Gold Kowal

 

Udostępnij na

Jeden komentarz do “Metal przekują w niemal dowolny przedmiot. Poznajcie prawdziwych kowali z Jedlicza

  1. Piękne wykonanie.
    Kolejny przykład świadczący o tym że w Jedliczu są zdolni ludzie.

Comments are closed.

Do góry