Jesteś tutaj
Strona główna > ludzie

Po 40 latach pracy Pani Dyrektor Bożena Baran rozstaje się ze szkołą

Dokładnie kilka dni przed pierwszym dzwonkiem szkolnym, który już czwartego września po wakacyjnej przerwie rozbrzmi w szkolnych korytarzach, odbyła się uroczysta konferencja, na której Nauczyciele i Pani Dyrektor Bożena Baran podziękowali sobie nawzajem za pięcioletnią współpracę.

Pani Dyrektor przechodzi na emeryturę po 40 latach przepracowanych w zawodzie, w tym szesnastu latach  jako dyrektor szkoły w Żarnowcu i pięciu latach jako dyrektor szkoły w Jedliczu. Choć była możliwość przedłużenia kadencji Pani Dyrektor Bożeny Baran o kolejne dwa lata bez przeprowadzenia konkursu, taka propozycja ze strony urzędu nie padła. Gmina ogłosiła konkurs, w którym o dyrektorskie stanowisko ubiegała się tylko Pani Jolanta Smarzowska i to właśnie ona od pierwszego września 2017 r. zarządzać będzie Szkołą Podstawową w Jedliczu.

Piękne kwiaty i łzy wzruszenia

Podczas uroczystości Pani Dyrektor Bożena Baran podziękowała swoim pracownikom za współpracę. Wręczyła kwiaty kadrze kierowniczej oraz pogratulowała nowemu zarządowi szkoły. Nie obyło się również bez podziękowań i gratulacji dla Pani Dyrektor. Prócz pięknych kwiatów wręczono Pani Dyrektor wiersz, w którym autor Pan Michał Stój w zabawny sposób podsumował pięcioletnią kadencję Pani Dyrektor szkoły.  Gwoździem programu okazała się być prezentacja przygotowana przez pracowników, za pomocą zdjęć przypomniano najważniejsze chwile z życia szkoły. To właśnie wtedy po nie jednym policzku spłynęła łza wzruszenia.

Pani Dyrektor opowiada nam o swojej pracy:

Pasja, która dawała powera!

Po 40 latach rozstaję się z zawodem, który traktowałam jako pasję, to był sens mojego życia. Praca dawała mi ogromna motywację i chęć do działania. W obu szkołach w Żarnowcu i Jedliczu miałam szczęście trafić na wspaniałych ludzi, z którymi dobrze się współpracowało. Dzięki temu w szkole zawsze dużo się działo. W mojej wizji szkoły, szkoła jest czymś więcej niż miejscem, gdzie uczeń siedzi w ławce. Dążyłam do tego, by szkoła była kolorowa, dlatego zorganizowaliśmy szereg przedsięwzięć, by tę szkołę ubogacić. By uczniowi szkoła nie kojarzyła się tylko z mozolnym wysiłkiem  zdobywania wiedzy. W pracy najważniejsze były dla mnie relacje z ludźmi, starałam się inspirować innych. Stawiałam na uczciwość, i szczerość, wiele godzin poświęcałam uczniom. Dzięki takiemu podejściu uczniowie odwdzięczyli się szacunkiem, zdawali sobie sprawę, że za poniesione błędy trzeba ponieść karę.

Zamiast dyrektorskiego gabinetu

Koledzy z pracy odbierali mnie jako perfekcjonistkę, która dba o każdy szczegół. Nie pracowałam w swoim dyrektorskim gabinecie. Przeniosłam się do sekretariatu, dzięki takiemu rozwiązaniu o wiele prościej i szybciej nasz zespół pracował.  Dodatkowym atutem tych nietypowych przenosin był fakt, że znalazłam się  bliżej ludzi, miałam lepszy kontakt z nauczycielami, uczniami i ich rodzicami. Logistycznie było to po prostu lepsze rozwiązanie.

Dziennik elektroniczny

Jednym z moich osiągnięć, które okazały się strzałem w dziesiątkę, było wprowadzenie dziennika elektronicznego. Rozwiązanie to pozwala na natychmiastowy wgląd w oceny ucznia, pozwala też na nawiązanie interakcji z rodzicami. Teraz rodzic zna nie tylko oceny swojego dziecka, za pomocą dziennika może też skontaktować się z nami. Wprowadzenie nowego sposobu monitorowania ocen sprawiło, że w każdej klasie pojawił się również laptop . Mało tego udało się również każdą klasę wyposażyć w projektor i ekran do wyświetlania prezentacji multimedialnych.  Takie rozwiązanie bardzo ułatwia pracę i przyswajanie wiedzy przez uczniów. Dzięki temu szkoła stała się nowoczesna i przyjazna uczniom.

Nie czuję się wypalona. Czekam na nowe wyzwania.

Mimo że już od jutra kończę pracę w szkole, nie czuję się wypalona. Być może ktoś będzie chciał skorzystać z mojej wiedzy i ponad czterdziestoletniego doświadczenia w pracy. Na pewno będzie brakować mi uczniów i szkoły. Jednak z optymizmem patrzę w przyszłość. Jeden rozdział w życiu się kończy a drugi zaczyna.

Z tego miejsca chciałabym jeszcze raz serdecznie podziękować swoim współpracownikom oraz uczniom za wspólne pięć lat w szkole w Jedliczu.

tekst i foto: Paweł Duda

Udostępnij na

53 komentarzy do “Po 40 latach pracy Pani Dyrektor Bożena Baran rozstaje się ze szkołą

 1. Gratulacje i podziękowania dla Pani dyrektor. Za Pani czasów dużo dobrego działo się w Zarnowcu i w Jedliczu.

 2. Piekne pożegnanie. Były łzy wzruszenia. W Urzędzie jak jak żegnano były łzy rozpaczy.

 3. Poprzeczka zawieszona bardzo wysoko. Żeby ją pokonać trzeba pobić rekord świata

 4. Pani Bożeno jest pani WIELKA ! Następczyni sobie nie poradzi chyba że na zastępcę weźmie sobie panią z komisji edukacji 🙂 haha

 5. Pani z komisji edukacji ma większe aspiracje. Pewno od poniedziałku zacznie swoje rządy. Mam nadzieje ze ktoś jej wytłumaczy gdzie jej miejsce

 6. Gratulacje dla Pani Dyrektor.Jak widze jest Pani w gronie przyjaciół a co do braku propozycji z urzedu to nic nowego 🙂
  Dzis na sesji jedna Pani Radna skierowała pismo do przewodniczacego Rady proszac o wyjasnienia odnosnie nierzetelnego protokolu z posiedzenia komisji rewizyjnej.I czemu tu sie dziwic!!!!

 7. Pani Dyrektor dziękujemy. To niepiwetoważna strata dla młodzieży. Wybitnego pedagoga pokonała polityka.

 8. P. Bożenko gratuluję i życzę wszystkiego najlepszego! Wielu powinno się od pani uczyć jak być dobrym dyrektorem, nauczyciele i szefem. Wymagała pani od pracowników dużo, ale jeszcze więcej wymagała pani od siebie. Takiego drugiego dyrektora już nie będzie w Gminie Jedlicze. Pozdrawiam

 9. Bóg jest kimś, kogo nie można w normalny ludzki sposób zobaczyć. Wielu ludzi, w związku z tym twierdzi, że Boga nie ma. Myślę, że nie jest to zbyt mądra opinia. W swojej pracy chcę przedstawić argumenty potwierdzające istnienie Boga.

  Na tym świecie jest wiele spraw i rzeczy, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć, a jesteśmy pewni, że istnieją, bo czy człowiek widział kiedyś wiatr? Nikt go nigdy nie widział, ale wiemy, że on istnieje, ponieważ czujemy jego podmuchy. Wielu naukowców, geografów i innych osób jest w stanie ma potwierdzić istnienie wiatru. Uważam, że Boga można porównać właśnie do wiatru. Nie da się go przecież zobaczyć, a można go odczuć w wielu przypadkach. Myślę, że podobnie jest w przypadku Boga, którego nie widzimy, a może powiedzieć, że istnieje. Z moich doświadczeń wynika, że Bóg jest obecny w moim życiu, kieruje moim losem, choć go nie widzę. Nie ma chyba sensownego wytłumaczenia tej sytuacji, ale to właśnie Bóg dba o porządek w moim życiu.

  Uważam, że ludzie bardzo często mówią, że Bóg nie istnieje w przypadku, kiedy nie są w stanie go poznać. Nie można przecież wystawiać sądów o kimś, kogo nie poznaliśmy. Sądzę, że Boga trzeba poznać dokładnie tak samo, jak każdego innego człowieka. Tylko wtedy przecież możemy odpowiedzieć na pytanie, czy On istnieje.

  Kolejnym moim argumentem jest fakt, że wielu ludzi nie umie odszukać Boga, dlatego wątpi w Jego istnienie. Dzieje się tak chyba dlatego, że czasem ludzi oślepia zło, które wyrządzają oni innym ludziom. Uważam, że człowiek powinien spojrzeć szczerze na siebie i zobaczyć sprawy złe, które utrudniają mu kontakt z Bogiem. Jeśli uda się je wyeliminować droga do Jego poznania jest otwarta, a dzięki wierze, na pewno człowiek jest w stanie poznać Boga.

  Dowodem na istnienie Boga jest również to, że mamy Biblię – Pismo Święte. Ta księga jest najlepszym sposobem na poznanie Boga. Pismo Święte pozwala na nawiązanie bardzo bliskiego kontaktu pomiędzy Bogiem i człowiekiem. Moim zdaniem jednak bardzo dobrym sposobem na poznanie Boga jest modlitwa – rozmowa. Dzięki niej człowiek może być najbliżej niewidocznego Stwórcy.

 10. Wladza ja porzegnała obcinając dodatki. W normalnych firmach przed emerytura dodaje się.

 11. Oczywiście szacunek Pani Dyrektor się należy ale te laurki to takie trochę rodem z KC PZPR. Nie wszystko było takie kolorowe ani perfekcyjne i myślę, że wiele osób nieźle ubawił ten artykuł

 12. Co było przygotowane? Jakiś konkret poproszę. Chwali się Pani Dyrektor dziennikiem elektronicznym a o remont schodów nie zadbała do końca. Niech sobie Pani Dyrektor spokojnie wypoczywa w zdrowiu na emeryturze ale nie wypisujcie tu jakiś głupot o wysokiej poprzeczne nie do przeskoczenia bo to jest naprawdę żałosne.

 13. Za remont schodów odpowiedzialna Gmina ale skoro przetarg ogłasza się dopiero na wakacjach to efekt inny nie może być.

  1. Dziennik elektroniczny to też inwestycja gminy a Pani Dyrektor się chwali. Tu właśnie wychodź leciutka obłuda.

 14. Myślę że wystarczy dwa, trzy miesiące żeby dostrzec różnice w zarządzenia pomiędzy jednym s drugim dyrektorem. Teraz to będzie jeszcze doradca od oswiaty😀

 15. Ja już nie chcę kobiecie dokuczać, ale dała kilka popisów takich na granicy prawa i zdrowego rozsądku. Przytoczę chociażby przykład niesprawdzonego przewoźnika, jakiemu powierzyła dzieci. Te potem stały godzinami po przystankach, albo były dowożone osobówkami. „Płakała” potem na policji, w prokuraturach Nie rozwinę tematu, niech się toczy swoim tempem. Podsumowując: 40 lat …wystarczy, babeczka jeszcze na chodzie, niech wykorzysta czas na grzyby, ryby, jagody, dequpage… Drugim Manierskim z pewnością nie była.

 16. Arbuz zna się na wszystkim. Jest w ciągłym kontakcie z szefem od kultury.wracając do schodowolnego to pewno beds czekać na remont tak jak dach na szkole w Potoku

 17. ‚Arbuza też pożegnamy w przyszłym roku 🙂 i zaśpiewamy : ” To już jest koniec nie ma juz arbuza 🙂 Jesteśmy wolni …… „

 18. Pani Bożeno DZIEKUJEMY.Odgruzowala Pani szkole po poprzednikach którzy niezbyt czuli sprawy administracji szkolnej. Szczególnie po Zimie. Mam nadzieje ze następczyni tego nie zniszczy bo ja Pani odpowiednio przygotowała.

 19. Czesio a ty myślisz ze dziennik elektroniczny przyniósł pod pachą urzędnik z gminy i natychmiast zaczął funkcjonować? Oni o tym zielonego pojęcia nie mają. Gmina sama nie umie się zorganizować a co dopiero dziennik elekttoniczny

  1. myślę, że lepiej nie wspominać tutaj o tym kto tu znalazł się przyniesiony w teczce pod pachą.

 20. Pozostawia Pani gruntownie odremontowana szkole.Piękne boisko sportowe,plac zabaw, miasteczko ruchu drogowego instalacje solarne i wiele innych spraw. To też dzięki poprzedniej władzy. Teraz z małymi schodami nie mogą sobie poradzić.To tylko dużo gadania

 21. Obrazasz zainteresowana i ludzi tam pracujacych. Ja ci niebawem wylicze z imienia i nazwiska tych którzy zostali przy niesienia pod pachą do urzedu. Będzie też o próbach nacisku przy zatrudnianiu.

  1. Ooo, robi się ciekawie. Jestem za tym aby ujawniać wszelkiego rodzaju patologie, jeśli takie były przy ogłaszaniu stanowisk. W urzędach i szkole również. I może wtedy piękne maski posiadają.

 22. Pani Dyrektor, dziękuję i życzę dużo zdrowia. Proszę odpocząć, zasłużyła Pani.

 23. Zapraszamy do przedszkola w Potoku szefa komisji oświaty aby zobaczyła jak przedszkole przygotowane na przyjęcie dzieci. Uważać na świeże farby i zabrać maskę p.gaz

 24. Nie wiem na ile w tym prawdy, ale krążą pogłoski, że baton jak pił w kanjpie w Lublinie to udawał pijanego, udawał, że pije, a on wylewał wódke do paprotek, żeby nagrywac rozmówców chciał udawać bo dyktafon miał na sobie

 25. Też o tym słyszałem, że udawał jak pje to bestia w ludzkiej skórze, to nie człowiek, w jego zwojoach mózgowych pozostał jakiś pusty kanał. To potwór wyzutym ze współczucia i dobroci.
  Jak żebrał

 26. Też o tym słyszałem, że udawał jak pje to bestia w ludzkiej skórze, to nie człowiek, w jego zwojoach mózgowych pozostał jakiś pusty kanał. To potwór wyzutym ze współczucia i dobroci.
  Jak żebrał

 27. Coś w tym prawdy jest bo bogus jeździł z nim i trzymał mu mikrofon. Nawet czai się za weglem

 28. Nawet podczas dożynek siedział w hali na dOle i udawał ze pije. Cały czas miał mikroaparat przy sobie. Zbiera haki na kumpli

 29. Wcześniej czy później cala patologia związana z zatrudnieniem ujrzy światło dzienne. A to się lud zdziwi

 30. I taka mała refleksja…. Pamiętam kiedy Pani DYREKTOR BOŻENA BARAN obejmowała stanowisko dyrektora szkoły, było wiele niepokoju. Straszono , że jest ciężka do współpracy,…wymagająca itp. Dziś zapewne niemal wszyscy potwierdzą, że obawy były nie słuszne. Faktem jest , że była konkretna,pedantyczna, zawsze przygotowana, merytoryczna, pokojowo rozwiązywała wszelkie problemy. To tylko wyszło na dobre uczniom, nauczycielom i całej szkole.
  Życzę Pani dyrektor dużo zdrowia i odpoczynku.

 31. Podsumowując wszystkie laurki i pieśni na cześć Pani Dyrektor, dedykuję jej fragment wiersza Wisławy Szymborskiej

  TEN DZIEŃ” (na cześć J. Stalina)

  „…Pod sztandarem rewolucji wzmocnić warty
  wzmocnić warty u wszystkich bram”…
  …Oto Partia – ludzkości wzrok
  Oto Partia siła ludów i sumienie?
  Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie”.

  DZIĘKUJEMY PANI DYREKTOR ZA OFIARNĄ NIESTRUDZONĄ PRACĘ. WINSZUJEMY ZDROWIA I POMYŚLNOŚCI NA NIWIE ZASŁUŻONEJ CIĘŻKĄ PRACĄ EMERYTURY.

 32. Trochę z innej beczki. Wszedłem ostatnio na oficjalną stronę Chorkówki – warto. Strona przejrzysta, dużo ciekawych rzeczy. Hmmm … prowadzi ją była pracownica z UG w Jedliczu.
  Znalazłem informację o budowie punktu selektywnej zbiórki odpadów. U nas parę lat temu utworzony, odbywała się w nim segregacja odpadów. Teraz już tyko funkcjonuje jako PSZOK. W Chorkówce wiedzą ,ze najlepiej mieć swoje. U nas myślenie zupełnie inne- podporządkowaliśmy się Krosnu.
  W zał podaję link do art. http://chorkowka.pl/index.php/2017/08/28/informacja-dotyczaca-budowy-punktu-selektywnej-zbiorki-odpadow-komunalnych/

 33. Ktoś mi powie co się obecnie dzieje z projektem na dofinansowanie do fotowoltaiki? Krosno pisze, że dostaną, co z Jedliczem?

Comments are closed.

Do góry