Idea Carpathia – empatia

Informacja prasowa Stowarzyszenia Idea Carpathia w sprawie badania jakości powietrza w Gminie Jedlicze.

W dniu protestu przeciwko rozbudowie spalarni odpadów w Jedliczu (tj. 11 sierpnia br.), Stowarzyszenie Idea Carpathia złożyło w Urzędzie Gminy Jedlicze dwa wnioski. Pierwszy z nich dotyczył podjęcia przez gminę czynności w celu objęcia monitoringiem stanu powietrza w gminie, zaś drugi był wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w zakresie czynności jakie gmina już podjęła w tym zakresie.

Dwa tygodnie później Stowarzyszenie otrzymało od burmistrza Gminy Jedlicza odpowiedź, z której wynika że gmina nie podejmowała do tej pory żadnych dodatkowych czynności w celu monitoringu jakości powietrza z obawy przed… różnicami wyników pomiędzy alternatywną (założoną przez gminę) stacją pomiaru powietrza, a tymi które działają w ramach systemu Państwowego Monitoringu Środowiska.

Zdaniem pani burmistrz, w dalszym ciągu gmina będzie bazować na informacjach dostarczanych przez Państwowy Monitoring Środowiska, który dostarczać ma informacje z zachowaniem wszystkich wymogów przepisów i norm w tym zakresie. Problem w tym, że jak zauważa Stowarzyszenie Idea Carpathia, najbliższa stacja należąca do PMŚ znajduje się w Krośnie i jest to stacja typu
manualnego, a więc taka z której próbka pobierana jest na filtr lub do roztworu i analizowana w terminie późniejszym w laboratorium. Z kolei najbliższa automatyczna stacja pomiarowa znajduje się w Jaśle.

– Mamy spore wątpliwości co do tego, czy pomiary uzyskiwane ze stacji manualnej – których wyniki są siłą rzeczy opóźnione – to wystarczająca metoda pomiaru stopnia zanieczyszczenia powietrza w sytuacji w której w mieście znajduje się spalarnia odpadów niebezpiecznych i konieczna jest bieżąca analiza zanieczyszczenia atmosfery oraz bieżące reagowanie na ewentualne stany zagrożenia – mówi przedstawiciel Stowarzyszenia Idea Carpathia. – Poza tym, odpowiedź w której burmistrz wprost mówi, że nie zamierza zamontować dodatkowych stacji pomiaru zanieczyszczeń w powietrzu w obawie przed różnicami w wynikach pomiędzy nią a stacjami działającymi w systemie Państwowego Monitoringu Środowiska należy uznać za kuriozalną.

Dariusz Bugiel członek Stowarzyszenia Idea Carpathia

źródło: http://ideacarpathia.pl/2017/08/25/odpowiedz-burmistrza-gminy-jedlicze-ws-jakosci-powietrza/ 

Udostępnij na

62 komentrze on "Idea Carpathia – empatia"

 1. mieszkaniec | 28 sierpnia 2017 at 09:32 |

  Wystarczy przeczytać poniższe zdanie :..nie podejmowała do tej pory żadnych dodatkowych czynności w celu monitoringu jakości powietrza z obawy przed… różnicami wyników pomiędzy alternatywną (założoną przez gminę) stacją pomiaru powietrza, a tymi które działają w ramach systemu Państwowego Monitoringu Środowiska.

 2. Po tym artykule Stowarzyszenie z Potoka , organizator protestu przeciwko spalarni powinno zorganizować kolejny protest ale przeciwko władzom gminy.

 3. Na 31 sierpnia zwołano Sesje Rady Miejskiej. W programie sesji nie doszukałam się punktu dot. zakupu monitoringu środowiska , ale za to jest punkt : ustanowienia tytułu „Zasłużony dla Gminy Jedlicze” . To w skrócie pokazuje sposób myślenia.

 4. Czyli Władza Gminna nie ma pojęcia o niczym ! Jednym odpowiednim ruchem dla Władzy jest złożenie mandatu wraz z radnymi i zakończenie tego całego cyrku który się dzieje od 2 lat !

 5. Radna Marć powinna wziąć sprawy we własne ręce i definitywnie problem rozwiązać. Ona jest sołtysem Jedlicza i radną. Radne Patla i Żychowska też nie powinny milczeć.

 6. Stary jeż | 28 sierpnia 2017 at 12:29 |

  Czas na referendum
  to już czas
  koniec

 7. Dziękujemy za udostępnienie informacji. 🙂
  Dla zainteresowanych link ze skanem odpowiedzi: http://ideacarpathia.pl/2017/08/25/odpowiedz-burmistrza-gminy-jedlicze-ws-jakosci-powietrza/

 8. Mieszkancy powinni wnieść pozew zbiorowy do sądu przeciwko spalarni, gdzie powinno być zaznaczone, że powodem jest narażenie miszkańców gminy na choroby związane z cząstakmi PM 10, PM 12, benzopieren itp.

 9. Ta władza powinna grzacznie wstać od biurka i odejść. I jeszcze musi przeprosić za to wszystko.

 10. Panie Zagorski znów dali Panu do podpisania? Współczuję.

 11. Wcześniej dużo tego typu pism podpisywał Pan Kamil Kurowski…

 12. Rozumy im pozabierało ?

 13. Dobrze by było gdyby osoba podpisująca pismo przeczytała je kilkakrotnie ze zrozumieniem.

 14. zocha krzykaczka | 28 sierpnia 2017 at 20:57 |

  Biedny Pan Zastępca, musi wszystko podpisać co mu każą, może chociaż kawę parzy dobrą…a może ma katar chroniczny i hiposmię i nie czuje swądu ani spalin… mój Boże jakie to wszystko przygnębiające

 15. Gmina Jedlicze nie będzie podejmować żadnych działań w sprawie monitorowania powietrza! władze za to musimy wywieźć na taczkach dość tego wszystkiego!!!!!!!! Pani Marć i spółka nic z tym nie robocie Was też wywieźć trzeba!!!

 16. Czy nikt nie umie czytać ze zrozumieniem? W piśmie z UG stoi, że nie monitorują, bo ministerstwo środowiska tego nie popiera, a nie popiera dlatego, bo mają dobry system monitoringu państwowy, a gminne mogą nie być dobre i (co za tym idzie) wyniki mogą być błędne (czyli odbiegać). Nie popieram ministerstwa ani gminy, może to są brednie wierutne, ale nie zgadzam się na manipulowanie treścią pisma! Bo pragnę wierzyć, że autor tekstu nie jest idiotą… chociaż nie wiem, czy wolę manipulatora czy poczciwego idiotę…

 17. KAT , proponuję abyś przeczytał ze zrozumieniem to co pisze Idea Carpathia.

 18. Posługiwanie się portalem wyłącznie do siania fermentu i wprowadzania ludzi w błąd jest nieetyczne. Kilku użytkowników tego forum, manipulatorów skończy jak małpy, którym dano brzytwę do zabawy. Bawcie się…bawcie.

  • Vox Populi | 29 sierpnia 2017 at 14:33 |

   W Twoim przekonaniu informacje podawane w formie cytatów lub skanów pism są formą manipulowania i wprowadzania w błąd? Kolejny raz udowadniasz, że swojej logiki używasz tylko na własny użytek. Wybacz ale pozwól, że każdy z nas sam będzie wyciągał wnioski z tych informacji. Zero argumentów…

 19. niezależny | 29 sierpnia 2017 at 12:56 |

  Arbuzie, po co te nerwy. Twoje stwierdzenie tu cyt:” …Kilku użytkowników tego forum, manipulatorów skończy jak małpy,..” może świadczyć o tym , że jesteś niezrównoważony/a emocjonalnie, a wręcz nie bezpieczny/a dla otoczenia.

 20. Arbuzie kto tu sieje ferment chyba twój portal 24 !!! Na którym przebiega segregacja komentarzy bo nie są po waszej myśli .

 21. miłośnik arbuzów | 29 sierpnia 2017 at 17:33 |

  arbuzie musisz zmienić psychiatrę i zestaw leków – dodaj sobie akineton w małej dawce to ci wyjdzie na dobre

 22. miłośnik arbuzów | 29 sierpnia 2017 at 17:38 |

  życzę ci najszczerzej, bo jesteś bardzo zdysocjowany emocjonalnie, z każdym artykułem ci się pogarsza zielony plamisty arbuziku, utrata cenzury boli

  • Gdzie ty tu artykuły widzisz?

   • A w związku z cenzurą. Zobaczysz jak szybko się ją wprowadza. Wielu już było ambitnych, którym wydawało się, że można nie moderować forów. To okrutne narzędzie, które najczęściej obraca się przeciwko twórcy. Nie ma tak, że właściciel portalu nie odpowiada za forum podpięte do treści. Jeżeli dłużej potrwa mowa nienawiści jaka jest uprawiana za pomocą tego forum, osobiście złożę doniesienie do prokuratury przeciwko właścicielowi portalu, za to że bezkarnie umożliwia rozpowszechnianie treści fałszywych, niesprawdzonych, ksenofobii, szowinizmu, szkalujących, uderzających w wartości osobiste itp. W głębokim poszanowaniu będę miała czy to pisał chory, czy zdrowy, czy Snickres czy inny baton. I wtedy szybko nauczycie się, że moderowanie to nie ograniczenie wolności słowa, tylko nadanie zasad które bezspornie powinny obowiązywać na każdym forum.

 23. Zresztą wiecie, że im bliżej żródła zanieczyszczeń tym wyniki są gorsze, dlatego nie ma ośrodka monitorowania czystości powietrza w gminie tylko w Krośnie, tj około 12 km.

 24. Obserwator | 30 sierpnia 2017 at 08:07 |

  Miło nam jest Państwa poinformować że tym posunięciem jak i innymi posunięciami Władzy los Władzy przy najbliższych wyborach samorządowych jest przesądzony !!! Mogą sobie już robić pamiątkowe zdjęcia jak to kiedyś rządzili i masakrowali Gminę nic nie robiąc, zwalniając ludzi na ich miejsce przyjmując ludzi z poza gminy itp . Statuetka za kłamstwa itp wygrywa Władza Gminy 🙂

 25. Snickers bezrobotny bez wartości psychopatycznie mściwy teraz oszalał całkiem

 26. Obserwator | 30 sierpnia 2017 at 11:10 |

  Ktoś tu chyba ma chorobę dwubiegunową

 27. Kiedy zapisy do żłobka?

 28. Żłobek kolejna porażka Władzy ! Rok szkolny za parę dni a tam pewnie dalej wykopy jak na poligonie 😀

 29. miłośnik arbuzów | 30 sierpnia 2017 at 20:20 |

  arbuz- uderz w stół a nożyce się odezwą – prawda cię boli, zaglądasz tu i judzisz ludzi wprowadzasz strach, grozisz- nie te czasy

 30. Po wypocinach arbuza powiało groza. Chyba lubisz podawać do sądu, zastraszac itp.

  • Nie grozą, tylko mam nadzieję refleksją. Szczególnie u tych, którzy ślepo wierzą w obietnice szykujących się do zmiany stołków. Stare strucle wykorzystują werwę młodego człowieka. To już było grane. Chłopaku (mówię tu do ambitnego twórcy portalu), jeżeli widzisz, że jesteś w stanie zrealizować się w tej formie działania…super! Ale nie dawaj się dzieciaku wciągać starym wygom, choćby to była najbliższa rodzina, senatory, ordery, nagrody, pryncypały, monstra co zjadły kąśliwe zęby na samorządzie, w nurt mętnej wody jakim jest nieuczciwa, szkalująca gra polityczna, na marnym pułapie samorządu. Nawet jeżeli ideowo bliscy są ci ludzie, to nie nadstawiaj tyłka za cwaniaków. Starsza, dobra koleżanka Ci to mówi. Niech sobie zakładają fora, płacą za serwer, płacą za domeny, płacą za przekroczony transfer w „chmurze” (bo sądząc po częstotliwości i objętości wpisów jednego stetryczałego szalbiercy, szybko to nastąpi i niech nadstawiają własne dupy. Stare gruzińskie, mądre przysłowie mówi: łatwo, cudzymi rękoma gorące kamienie z ogniska wyjmować. I oni teraz to robią Twoimi, dziecko rękoma. P.S. macie zawalistą pizzę:)) Poważnie.

 31. Nie wiem ale to jakiś głos rozpaczy.

 32. Zośka idź juz spac

  • Kiedyś to znaczy za poprzedniego redaktora Wieści Gminne były często wydawane i były zamieszczane ciekawe teksty kryminalne np. na temat narkotyków i kradzieży i innych

 33. miłośnik arbuzów | 30 sierpnia 2017 at 22:07 |

  arbuzie miotasz tu piorynami, mityguj się, bo wszyscy wiedzą kto zacz!

 34. miłośnik arbuzów | 30 sierpnia 2017 at 22:10 |

  do arbuza : w twoim wpisie błąd jaki często popełniasz w rozmowach- winno być frustrat- a nie frustrata – powierzchowna edukacja…

  • No właśnie, że nie….Jednak frustrata. Frustrat to inaczej: gość. Nieżyjąca profesor Bartnik, specjalistka od przegłosu polskiego, wyjaśniłaby ci to lepiej niż Google. Niestety zostały ci tylko Google i dlatego potrzebujesz1,57 minuty na wyszukanie najpierw słowa, potem jego znaczenia, a następnie byle jakiego punktu zaczepienia, żeby zaistnieć. Znowu du…pa…nie wyszło.

 35. miłośnik arbuzów | 30 sierpnia 2017 at 22:14 |

  arbuzie – w podręczniku Kępińskiego dokładnie twój przypadek opisany

  • Staram się być mądrzejsza od mojego adwersarza i lekko go naprowadzić na precyzję w myśleniu. Zapytam się, czy chodzi ci o podręcznik akademicki Autorstwa!!! Kępińskiego? Bo chyba nie o to, co było opisane w podręcznikach, które Mały Kępiński nosił w tornistrze do szkoły, a które zdecydowanie były jego…Czyli?:))

 36. miłośnik arbuzów | 30 sierpnia 2017 at 22:16 |

  arbuzie żal mi cię – takich emocji jak nie można skutecznie opanować

 37. miłośnik arbuzów | 30 sierpnia 2017 at 22:45 |

  arbuzie bawie sie z toba w kotka i myszke a czytam … Rudigera Hehlmanna hahaha

 38. miłośnik arbuzów | 30 sierpnia 2017 at 22:47 |

  a frustrata jedynie… w scrabblu … i nie ma to nic wspólnego z przegłosem

 39. miłośnik arbuzów | 30 sierpnia 2017 at 22:49 |

  na dobranoc zajrzyj kto to był Kępiński

 40. miłośnik arbuzów | 30 sierpnia 2017 at 22:52 |

  dzięki arbuzie- trochę zabiegów i mogę obszernie opisać twój socialformat – dzięki !!!

 41. Czekam na decyzje w sprawie spalarni.Miała być do końca sierpnia

 42. W linku pomiary z wczoraj dokonane przez niezależny sensor zanieczyszczeń zakupiony przez Krosno, z godziny…

 43. Arbuz dobrze opisuje te sprawy

 44. Opisuje ale czy prawdziwie

 45. arbuz jak wiadmo w 95% składa się z wody, neuronów ani komórek glejowych nie zawiera

 46. Pytanie. Jeśli Burmistrz gminy zapowiedziała , że do końca października wyda decyzję o czy wg prawa nie jest przypadkiem tak , że burmistrz wyda pozytywną ? . Negatywnych decyzji chyba się nie wydaje.Wydaje się tylko pozytywne.
  Czy może ktoś to merytorycznie wyjaśnić ?
  Poniżej link z wypowiedzią burmistrza Jedlicza
  http://www.jedlicze24.pl/burmistrz-nie-wyda-decyzji-srodowiskowej-ws-spalarni-odpadow-do-konca-sierpnia-co-dalej-wideo/

  • ??? TY poważnie pytasz?

  • wyjaśnienie | 3 września 2017 at 13:59 |

   Może być wydana decyzja”pozytywna” określająca warunki dla inwestycji. Może być wydana także decyzja ” negatywna”, gdzie organ pisze,że odmawia wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Wg mnie Pani Burmistrz powiedziała, że wyda decyzję do końca października, bo musi określić termin w ciągu, którego sprawa będzie rozstrzygnięta. Są ogólne zasady z kodeksu postępowania administracyjnego, że sprawa ma być rozstrzygnięta niezwłocznie, sprawy, gdzie wymagane jest postępowanie dowodowe w ciągu miesiąca, a sprawa skomplikowana w ciągu 2 miesięcy od wszczęcia postępowania. Jeżeli organ nie da razy wydać decyzji w tych terminach to wówczas podaje nowy termin na załatwienie sprawy i podaje przyczyny, dlaczego nie może wydać decyzji we wcześniej wskazanym terminie.Czasem tych terminów może być kilka. Dlatego sądzę,że wypowiedź Pani Burmistrz miała raczej charakter techniczny, bo sprawa jest medialna. Wcale nie jest pewne, że wyda decyzję do października. Mam nadzieje, że pomogłem.

 47. koszołek opołek | 3 września 2017 at 11:37 |

  Słodki arbuziku zapoznaj się z przepisami

Comments are closed.