Jesteś tutaj
Strona główna > sport >

Przyszłość kolarstwa w Jedliczu

Klub Kolarski Jedlicze Team ma już 11 lat. Przez ten czas zawodnicy z Jedlicza przeszli długą drogę zdobywając wiele doświadczeń i sukcesów. Patrząc z perspektywy czasu, wydaje się, że tym najistotniejszym osiągnięciem klubu jest promowanie sportu wśród najmłodszych, którzy podobnie jak starsi koledzy z powodzeniem potrafią walczyć o najwyższy stopień podium. To właśnie młody narybek bez wątpienia jest przyszłością kolarstwa w Jedliczu. Dlatego dziś postanowiliśmy zadać kilka pytań młodym jedlickim kolarzom.

Weronika Fałat- lat 9

Amelia Bożek- lat 11

Julia Jeż- lat 12

Wiktor Jeż- lat 10

Jakub Półchłopek- lat 11

Mateusz Fałat- lat 11

Redakcja: Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z kolarstwem?

Weronika Fałat: Moja przygoda z kolarstwem rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku na Pucharze Smoka w Brzyskach. Startując w kategorii z chłopakami zajęłam III miejsce. Od tej pory razem z bratem regularnie trenujemy i startujemy w zawodach rowerowych.

Amelia Bożek: Od piątego roku życia.

Julia Jeż: Pierwsze zawody w jakich wystartowałam były w 2013 roku.

Wiktor Jeż: Mój pierwszy start w zawodach był w 2013 roku.

Jakub Półchłopek: Pierwsze zawody, w których uczestniczyłem to Cyklokarpaty w Dukli w roku 2012. Wygrałem i to dało mi impuls do dalszej jazdy.

Mateusz Fałat: Moja przygoda z kolarstwem zaczęła się 5 lat temu. 18 września 2013 roku za namową klubowego kolegi – Kuby wystartowałem w Cyklokarpatach w Wierchomli. Wtedy co prawda zająłem czwarte miejsce, ale ten sport bardzo mi się spodobał. Od tej pory zacząłem regularnie startować w zawodach rowerowych.

R.: Największe osiągnięcie to?

W.F.: Startując w wielu zawodach rowerowych w swojej kategorii zawsze zajmuje miejsce na podium. Największy tegoroczny sukces to srebrny i brązowym medal w Nutella Mini Tour de Pologne.

A.B.:  2 wicemistrzostwo Polski Kielce 2016 rok i w roku obecnym dwa brązowe medale podczas Mini Tour de Pologne Rzeszów i Zakopane. 

J.J.: Pierwsze miejsce w Nutella Mini Tour de Pologne w Rzeszowie oraz 2 miejsce w klasyfikacji generalnej Podkarpackiej Ligi Rowerowej.

W.J.: Zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce Nutella Mini Tour de Pologne w Krakowie i Rzeszowie

J.P.: I miejsce podczas tegorocznej edycji Pucharu Szlaku Solnego w Spytkowicach. III miejsce w ubiegłorocznych zawodach Mini Tour de Pologne.

M.F.: Nutella Mini Tour de Pologne to największa impreza kolarska dla dzieci w Europie. W zeszłym roku w Nowym Sączu stanąłem na II miejscu podium zdobywając srebrny medal. Startując w wielu zawodach rowerowych takich jak: Cyklokarpaty, Puchar Smoka, Podkarpacka Liga Rowerowa, Małopolska Liga Kolarska, Puchar Tarnowa i wiele innych często zajmuję miejsca na podium. Na zawody jeżdżę co tydzień. Z każdym wyścigiem i treningiem nabieram coraz więcej doświadczenia i staram się poprawić technikę jazdy.

R.: Jakie masz marzenia związane z kolarstwem?

W.F.: Mam jedno marzenie – jeździć jak Maja Włoszczowska.

A.B.: Zdobywać dalsze umiejętności w tej dyscyplinie, dostać się do Reprezentacji Polski i zdobywać medale na arenie polskiej i światowej.

J.J.: Chciałabym dalej jeździć i odnosić większe sukcesy.

W.J.: Chciałbym dalej rozwijać swoją pasje związaną z kolarstwem.

J.P.: Chciałbym kiedyś pojechać na Igrzyska Olimpijskie – jako zawodnik.

M.F.: Moim największym marzeniem jest zajęcie I miejsca w jednej z nadchodzących edycji Nutella Mini Tour de Pologne. Swoimi treningami wciąż dążę do osiągnięcia takiego wyniku.

R.: Oprócz kolarstwa interesujesz się…?

W.F.: Prócz kolarstwa moją pasją są konie. W tym roku uczestniczyłam w obozie jeździeckim. Mam również sporą kolekcję figurek koni i aniołów.

A.B.: Dodatkowe zainteresowania to taniec.

J.J.: Rower jest moją główna pasją.

W.J.: Kolarstwo to moje najważniejsze hobby, oprócz tego lubię biegać.

J.P.: Oprócz kolarstwa interesuje się przyrodą i podróżami.

M.F.: Oprócz kolarstwa interesuję się matematyką. W ubiegłym roku szkolnym startowałem w różnych konkursach matematycznych, często o randze ogólnopolskiej i wojewódzkiej. Moje największe osiągnięcia to:
– Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”
– 12 miejsce w województwie w Ogólnopolskim Konkursie „Alfik Matematyczny”
– 2 miejsce w Krośnieńskim Konkursie Matematycznym.
Biorę udział również w konkursach przyrodniczych, historycznych i polonistycznych często zajmując bardzo dobre miejsca. IV klasę ukończyłem z wyróżnieniem. Oprócz tego interesuję się numizmatyką. Zbieram monety okolicznościowe NBP oraz kolekcję Złota Polska. W swojej kolekcji mam już ok. 130 numizmatów.

R.: Dziękuję za rozmowę i życzę połamania szprych 

Młodzi z Jedlicze Team: Dziękujemy!!!

Największym, docelowym wyścigiem tego sezonu dla młodych kolarzy z Jedlicza były szosowe wyścigi w Nutella Mini Tour de Pologne. Jest to największa impreza kolarska dla najmłodszych w kraju, przyciągająca na start każdego etapu ok. 350 kolarzy. Wyścig składał się z 6 etapów w Krakowie, Katowicach, Szczyrku, Zabrzu, Rzeszowie i Zakopanym. Młodzi zawodnicy mogli poczuć się jak zawodowi kolarze przejeżdżając każdego dnia na inny etap. Dla kolarzy z Jedlicza te wyścigi obfitowały w sukcesy. Było zwycięstwo, drugie miejsce jak i trzy miejsca trzecie. Kolejne miejsca to lokaty w czołówce wyścigu.

Wyniki z tej imprezy:
Julia Jeż: Rzeszów 1 m, Kraków 5 m
Weronika Fałat: Rzeszów 2 m, Kraków 3 m
Amelia Bożek: Rzeszów 3 m, Zakopane 3 m, Kraków 6 m, Katowice 6 m, Szczyrk 8 m
Wiktor Jeż: Rzeszów 7 m, Kraków 10 m
Mateusz Fałat: Rzeszów 7 m, Katowice 10 m, Kraków 24 m (udział w kraksie)
Jakub Półchłopek: Katowice 13 m, Kraków 16 m, Rzeszów 19 m (udział w kraksie)

Dodaje Krzysztof Gajda zawodnik i trener w Jedlicze Team

foto: Paweł Duda

Rower to coś więcej niż dwa koła. O Jedlicze Team rozmawiamy z Krzysztofem Gajdą

6 thoughts on “Przyszłość kolarstwa w Jedliczu

  1. Mam nadzieję, że po tym artykule szef komisji oświaty osobiście złoży gratulacje młodym kolarzom. To byłby ładny gest.
    Sugeruje spotkanie przy soczku i owocach, piękne przemówienie i małe pamiątkowe gadżety.

  2. I pomyśleć, że sprawcą tych wszystkich sukcesów i sprinterskiego rozwoju sportu w gminie stoi mistrzyni – Przewodnicząca Komisji Sportu Radna Marć- sprężyna wszystkich dyscyplin!!

Comments are closed.

Top