Jesteś tutaj
Strona główna > ludzie

Ocalić od zapomnienia Kamfinioki część pierwsza

Każdy mieszkaniec Jedlicza chyba słyszał o kapeli ludowej, która nazwę swą zawdzięcza nafcie – kamfinie produkowanej niegdyś w Rafinerii Nafty Jedlicze. I nic w tym dziwnego, że kapela ludowa “Kamfinioki” jest rozpoznawalna, ponieważ przez wiele lat działalności na stałe wpisała się w koloryt naszej gminy. W 2016 roku kapela obchodziłaby jubileusz 30-lecia, niestety nic co dobre nie trwa wiecznie i wszystko ma swój koniec. Kamfinioki nie obchodziły hucznych urodzin, kapela przestała istnieć. My jednak przenieśmy się w czasie do roku 1985, wtedy to wszystko się zaczęło.

Sołtys Budzisza Jan Hawrot w 1985 roku założył kapelę ludową 

Pierwszy skład:
Jan Hawrot – cymbały
Jan Paczosa – skrzypce
Henryk Biroś – skrzypce
Jerzy Betlej – kontrabas (perkusja)
Marian Betlej – akordeon
Marian Jerzyk – akordeon
Anna Betlej – solistka
Madzia Betlej – solistka

 

A dalej było tak. Relacjonuje Stefan Pasterczyk kierownik zespołu Kamfinioki.

Marian Betlej kolega Edwarda Sanockiego grającego na klarnecie zaproponował dołączenie do kapeli z Budzisza (Moderówka). Wkrótce po tym Pan Sanocki oraz Jan Subik dołączyli do zespołu z Moderówki. Pan Subik był dyrektorem Domu Kultury przy Rafinerii Nafty w Jedliczu. Zwrócił się on do ówczesnego dyrektora rafinerii Pana Guni z prośbą o wsparcie  nowo formowanej kapeli ludowej. Dyrektor Gunia zakupił instrumenty, stroje, znalazły się też pomieszczenia niezbędne do działalności i rozwoju kapeli. Sponsor założył również specjalne konto dla zespołu, na które wpływały pieniądze za próby i występy. To właśnie dlatego wybraliśmy taką nazwę, chodziło nam, by w jakiś sposób podziękować Rafinerii za pomoc. Trzeba jeszcze dodać, że w tym czasie w całym regionie były tylko trzy kapele nasza Kamfinioki,  Pogórzanie z Jasła i Stachy z Krosna.

Na fotografii od lewej: Jerzy Betlej, Ania Betlej, Marian Betlej, Jan Subik,Edward Sanocki, Jan Hawrot a w tyle widać głowę Mariana Jerzyka

Kamfinioki rok założenia 1986

Kierownikiem  i założycielem kapeli w 1986 był Jan Subik były solista zespołu pieśni i tańca “Mazowsze”. Pierwsza próba odbyła się 18 marca 1986 roku w Białkówce w domu u jednego z muzyków.  W tych czasach uformował się też nowy skład kapeli:

Jan Subik – skrzypce
Jan Paczosa – skrzypce
Stanisław Fortuna – akordeon
Jan Hawrot – cymbały
Krzysztof Baraniec – kontrabas
Stefan Pasterczyk – altówka
Władysława Borek – solistka
Ryszard Cebula – solista

Artyści w  pierwszych latach działalności koncertowali w całej Polsce i zagranicą. Tylko do roku 2003 Kamfinioki dały około tysiąca koncertów, a jednym z najważniejszych był występ we Włoszech w Castel Gandolfo przed Ojcem Świętym.

Kapela nabrała rozpędu, wkrótce też miały przyjść kolejne sukcesy i zmiany, w tym ta najistotniejsza, ta która przyniosła koniec istnienia Kamfinioków. O tym jednak przeczytacie w kolejnym odcinku opowieści o ludowej tradycji Jedlicza.

 

Nagranie archiwalne Pana Hawrota, w materiale między innymi nagranie z TYP Rzeszów ( po 27 minucie)

pd

Udostępnij na

3 komentarzy do “Ocalić od zapomnienia Kamfinioki część pierwsza

  1. To są ludzie z pasja jak się na nich patrzy to widać radość z tego co robią.
    Moje czasy to kapela Stachy, kapela FABOS-u , czy ktoś jeszcze pamięta???.
    Zawsze myślałam ,że skład kapeli pochodzi z Jedlicza a tu niespodzianka wszyscy pochodzą z mojej wsi:)

Comments are closed.

Do góry