Jesteś tutaj
Strona główna > budowa i remonty

Czy żłobek w Jedliczu powstanie? Prace na budowie zostały przerwane

Podczas sesji z dnia 13.07.2017 r. w Jedliczu, Pani burmistrz poinformowała radnych o odstąpieniu od umowy z firmą KBUD Krzysztof Łuksza, na realizację projektu:  „Budowa Budynku Samorządowego Żłobka w Jedliczu”. Umowa została zerwana ze względu na nieobecność pracowników na terenie inwestycji w czasie dłuższym niż dwa tygodnie – usłyszeli zgromadzeni.

Postanowiliśmy zapytać Wykonawcę projektu o powód przerwania prac. W odpowiedzi droga mailową otrzymaliśmy wyjaśnienie:

Szanowny Panie,
informuję, że w dniu 07-07-2017 r. otrzymaliśmy e-mailem informację o odstąpieniu od umowy, przez Urząd Gminy Jedlicze, na realizację „Budowa Budynku Samorządowego Żłobka w Jedliczu”.

Działanie takie następuje, w dość specyficznym momencie, kiedy gmina zobowiązana jest do rozwiązania problemów związanych z kolizją sieci telekomunikacyjnych oraz gazu z żelbetowymi basenami (które nie występowały w dokumentacji) oraz rosnącym drzewem. Sieci te obecnie znajdują się w miejscu nowoprojektowanego budynku i do realizacji niezbędne jest ich przełożenie.

Istotną informacją jest to, że zarówno projekt jak i uzyskiwanie pozwoleń na budowę leży w gestii Urzędu Gminy. Urząd stoi jednak tu na stanowisku, że powinniśmy dokonać tych „przekładek” i zatwierdzić to u projektanta jako zmianę nieistotną. Niestety, według naszej wiedzy, zgodnie z prawem, zmiany związane z przekładkami sieci, są zmianą istotną, a to skutkuje obowiązkiem uzyskania niezbędnych zgód i przedłożeniem wykonawcy zamiennego pozwolenia na budowę. Urząd takich dokumentów nam nie przedłożył, wzywając nas w międzyczasie, do realizacji robót w ciągu JEDNEGO dnia. Jest to dość karkołomne wymaganie, w sytuacji braku możliwości wykonania sieci, które obecnie znajdują się w miejscu nowoprojektowanego budynku.

Warto, również zaznaczyć, że podejście Inwestora od początku sprawia wrażenie braku chęci zbudowania tego obiektu. Nasz zakres prac wymagał, w pierwszej kolejności, dokonania wycinki drzew. Na etapie przetargu założyliśmy, że drewno zostanie przez nas sprzedane po wycince. Urząd jednak, wbrew dokumentacji przetargowej zażyczył sobie złożenia drewna na wskazanym przez nich miejscu. Korespondencja w tym zakresie trwała ponad tydzień, gdzie Zamawiający blokował rozpoczęcie prac, aby wymusić złożenie drewna we wskazanym miejscu. Finalnie, mając na celu dobro inwestycji zadziałaliśmy zgodnie z żądaniem inwestora i złożyliśmy materiał w tej lokalizacji.  Podsumowując muszę jeszcze stanowczo zaznaczyć, że nie uznajemy odstąpienia Urzędu Gminy od umowy, jako pozbawionego podstaw prawnych.
Z poważaniem
Wojciech Napiórkowski
Dyrektor Projektów

tekst: redakcja
foto: archiwum firmy  KBUD

Udostępnij na

8 komentarzy do “Czy żłobek w Jedliczu powstanie? Prace na budowie zostały przerwane

  1. Czyli finał jest taki, że czeka nas kolejny proces sądowy za pieniądze podatnikow.

  2. burmistrz z przypadku to i decyzje godne burmistrza na czele z radnymi bezradnymi

  3. Zapewne tłumaczenie będzie standardowe …. Winę ponoszą poprzednicy 🙂

  4. Coś podobnego !!!! czy w tym Urzędzie nikt nie potrafi normalnie załatwić sprawy.
    Ciekawe komu tu wierzyć ? Wypada Pani Burmistrz ale powiem tak nie do końca mam przekonanie!!!!

  5. Kopary dalej stoją ( 24.07.2017 r.) To jest symbol nie kompetencji obecnej władzy.
    Wybrano lokalizację dla żłobka najgorszą z możliwych. Teraz widać efekty.

Comments are closed.

Do góry