Jesteś tutaj
Strona główna > ludzie

Jedlicze miastem szkła

“Krosno Miasto Szkła”  takim hasłem Krosno promuje się od lat. Powstało  Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie można poznać historię szkła krośnieńskiego, a nawet uczestniczyć w pokazie jego produkcji. Niestety kapitał z RPA wykupił największy zakład produkcji szkła w Krośnie KHS, a dawne Deco Glass  właśnie zwolniło 200 osób…. Czy w takim przypadku hasło “Krosno Miasto Szkła” będzie nadal aktualne? Tego nie wiemy. Wiemy za to, że podobnym hasłem śmiało może reklamować się Jedlicze.  Wszystko za sprawą huty Zorza, która na stałe wpisała się na mapie światowych producentów szkła artystycznego handmade.

Spółkę Huta Szkła Zorza założyli Panowie  Jacek Ginalski i Przemysław Kędzior w 2004 r. i od tego czasu firma systematycznie się rozwija.  Od 2009 r. spółka prowadzi produkcję  w nowym budynku przy ulicy Rejtana 51.

Huta Zorza  produkuje kilka tysięcy sztuk szkła dziennie! Wszystko dzięki wykwalifikowanej załodze hutników oraz kadrze kierowniczej, która znalazła odbiorców na całym świecie. Około 90% produkcji firmy jest eksportowane do kilkudziesięciu krajów świata, poczynając od krajów Unii Europejskiej, po Stany Zjednoczone. W tej chwili nie nadążamy z produkcją, pracujemy na trzy zmiany 24h na dobę…

Opowiada Pan Jacek

Działalność zaczęliśmy  w starych zakłada GS obok obecnego zakładu Juna. To właśnie tam stanął nasz pierwszy piecyk. Szybko okazało się, że jego moc produkcyjna przestała nam wystarczać.

Wspomina Pan Przemek i dodaje:

Teraz mamy jedną dużą wannę ze szkłem bezbarwnym i cztery z kolorowym, pracownię szlifierską oraz wzorcownie, gdzie klient może zapoznać się z naszymi wyrobami. Nasz zakład to ponad 140 osób wykwalifikowanej załogi. Produkujemy szkło bezbarwne, kolorowe i metalizowane. Nasze wzornictwo i jakość są doceniane przez najbardziej wymagających klientów.


Obserwując sukcesy spółki Zorza trudno nam zrozumieć dlaczego od lat huty w naszym regionie przestają istnieć. Na szczęście dzięki ludziom takim jak Pan Jacek i Przemek jest nadzieja na kultywowanie regionalnych hutniczych tradycji, które jak pokazuje powyższy przykład, w dalszym ciągu są doceniane na całym świecie. Kto wie, może dalszy rozwój huty Zorza uczyni z Jedlicza szklane zagłębie. Tego  życzymy właścicielom i naszemu miastu!

pd

 

Udostępnij na
Do góry